Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lento Floridaan-koneen vaihto Lontoossa vai New Yorkissa?

Vierailija
02.03.2011 |

Kumpaa suosittelette?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
02.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lontoossa hukkuu kaikki matkalaukut... New Yorkissa pitää vaan olla tarpeeksi aikaa, koska maahantulotarkastus voi kestää yllättävän kauan. Mutta sitten olisi enää se lyhyempi lento jäljellä.

Vierailija
2/10 |
02.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

menossa, niin ottaisin vaihdon Lontoossa. Siellä ei tarvitse ottaa matkalaukkuja hihnalta vaan menevät automaattisesti seuraavaan koneeseen. Ei myöskään passintarkastuksia ym. kuten New Yorkissa. Jos jatkatte New Yorkista Floridaan samana päivänä, on jatkolentonne varsin myöhään (Suomen aikaa...) ja väsyneiden lasten kanssa on tuskaista seistä passijonossa ja jonottaa tulliin matkalaukkujen kanssa. Lisäksi kone on Floridassa (Miamissa tai minne menettekin) tosi myöhään illalla, todennäköisesti olisitte hotellissa vasta aamuyön puolella USA:n aikaa. Jos lennätte Lontoon kautta, on maahantulomuodollisuudet (passintarkastus, tulli jne.) vasta Floridassa ja siellä on paljon ruuhkattomampaa kuin New Yorkissa j leppoisampi tunnelma. Kone on myös aikaisemmin perillä, joten kun menette kentältä ravintolan kautta hotelliin ja nukkumaan, olette seuraavana päivänä jo suunnilleen oikeassa aikarytmissä. Haittapuolena Lontoon kautta lentämisessä on superaikainen aamulähtö Suomesta. Toisaalta meillä lapset ovat malttaneet sitten nukkua koneessa menomatkallakin, kun ovat olleet aikaisen aamuherätyksen jäljiltä väsyneitä.



Aikuisporukalla tai isojen kanssa voi tehdä miten vaan. Toki mieltymyksiäkin on erilaisia, mutta näin meidän perheessä on kokeiltu ja hyväksi havaittu. Ja paljon on USA:an reissattu (asuttiin siellä ennen).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
03.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuljettavat teidat bussilla suoraan seuraavan koneen gatille, bussit kulkevat ulkokautta ja naytatte kuljettajalle lippujanne niin vievat teidat oikeaan paikkaan. tallaista palvelua ei ole kaikkialla Euroopassa lentoja vaihdettaessa. Nykissa saatatte joutua siirtymaan toiselle lentokentalle kaupungin toiselle puolelle, mikali jatkolento ei lahde samalta kentalta. Ruuhka-aikoina tuohon siirtoon voi kulua tunteja, lisaksi tulli- ja maahanmuuttoasioiden selvittamiseen taytyy varata riittavasti aikaa.

Vierailija
4/10 |
03.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdottomasti vaihtaisin lontoossa. Oma kokemukseni pienen lapsen kanssa New Yorkissa ei ollut mikään huikea. Juuri nuo passintarkastukset ja laukkujen raahaaminen. Oltiin kyllä varmaan ruuhka-aikaaan koska väkeä oli paljon ja jonot pitkiä.

Vierailija
5/10 |
03.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

terminaalista. Jos samasta niin homma on suht easy ja kannattaa valita se.



Oon matkustanut pienten lasten kanssa molemmista ja kumpikin oli aika ikava. New Yorkista joskus lahti kone samasta terminaalista melkein viereiselta portilta ja se oli superhelppo.

Vierailija
6/10 |
03.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koneen vaihto ja vaikka terminaalinkin vaihto on Heathrowssa tosi helppoa, kulkureitit on selkeästi merkitty ja bussit kuljettaa terminaalista toiseen.



Maahantulomuodollisuudet New Yorkissa voi kestää...



Lastenkin kanssa voisi ajatella, että alkumatkasta ovat vielä pirteämpiä ja vaihto siksikin helpompi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
03.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen yrittänyt tehdä aina niin, et koneenvaihdot on lontoossa. Jotenkin helpompaa ollu mulle..

Vierailija
8/10 |
03.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koneen ja terminaalinvaihto Heathrow'ssa. Vaihto sujui oikkein hyvin, ei ongelmia. Bussit terminaalien välillä kulkee jatkuvasti, kyltit ja viitoitukset oli selkeät. Vitosterminaalin sisäinen "metro" oli kiva kokemus sekin, selkeät ohjeet ja merkinnät.

Tosin sielläkin kyllä joutui transit- matkustajikin passi- ja tturvatarkastukseen, ja lisäksi oli pistokokeita. Mutta näinhän on nykyään kaikkialla. Vitosterminaali ainakin oli miellyttävä, paljon kivempi kuin luulin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
03.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pisin lento oli kiva olla yölento.

Vierailija
10/10 |
03.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä homma toimii hitaasti mutta varmasti, jos ei ole mitään poikkeustapausta. Omasta kokemuksesta 2-3 h vaihtoaika on ok, jos pitää vaihtaa terminaali (=bussit). Jos ei, niin vähemälläkin pärjää. Lontoossa ei ole muuta hidastetta kuin se USA:n koneen tarkempi turvatarkastus.



New York (=Newark, JFK?) tosiaan joutuu menemään USA:n immigrationin läpi ja se voi kestää mitä tahansa 10 minuutista tunteihin. Jos eteen on paukanut muutama jumbollinen kiinalaisia tai intialaisia, jonot on pitkät ja hitaasti etenevät... Itse vältän tuota välilaskulla jos vain voin. Eikä nuo kentät ole juuri sen pienempiä kuin Heathrowkaan.