Lue keskustelun säännöt.
Alue: Aihe vapaa
Onko ihinen masentunut jos se ei halua mennä kauppaan?
16.02.2011 |
Kommentit (5)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
sitten vaan kertakaikkiaan tyssää. Autonkin laitoin aamulla lämpenemään. Se on jo kylmennyt. Äsken kävin laittamassa uudelleen.
sitten vaan kertakaikkiaan tyssää. Autonkin laitoin aamulla lämpenemään. Se on jo kylmennyt. Äsken kävin laittamassa uudelleen.
Eli syy menemättömyyteen on se olennainen juttu. Onko satunnaista laiskotusta vai jatkuvaa ja syvää voimattomuutta ja lamaannusta. Jokaisella on joskus laiskotuspäiviä.
Jos sulla tyssää nykyään säännöllisesti tekemiset siihen, että et jaksa, niin onhan tuo masennuksen mahdollisuus hyvä ottaa esille. Tilaa ensiksi aika omalääkärille terveysasemalle ja pyydä häneltä lähetettä jatkotutkimuksiin.
-2-
Alue: Aihe vapaa
Tai ainakaan se ei ole sitten ainoa oire... mistä kauppaanmenosta nyt puhut? Mun mieheni ei koskaan ole tykännyt ravata kaupoissa ja tunnen monta muutakin samanlaista.
Itse en ramppaa kaupoissa kuin silloin, kun oikeasti tarvitsen jotain. Shoppailu on minusta harrastuksena täysin järjetön.
Mutta tietysti osalla masentuneista masennus ilmenee arjen toimintojen laiminlyömisenä. Energiaa ei ole edes välttämättömiin juttuihin: ylös nousemiseen aamulla sängystä, ruuanlaittoon, ruokakaupassa käymiseen...