Onko lapsen syntymäpäiväksi tapana viedä hoitopaikkaan joku kakku, karkkia tms?
Tuli mieleen että onko tapana viedä syntymäpäivänä joku herkku hoitopaikkaan lapsille ja hoitajille (ensimmäistä kertaa meillä tällainen tilanne edessä)? Nyt on kylläkin kyseessä niin pienet lapset että karkkikin on vähän niin ja näin, ja toisaalta niin pieni on hoitopaikkakin, että joku yksi karkki jokaiselle on aika mitätöntä :D. Ja sekin että jos tällainen juhlistaminen on tapana ja jos joku tekee jotakin kakkua, niin onko se "varsinaisten" syntymäpäivien kakun rääppeitä vai ihan korkkaamaton pikkukakku?
Kommentit (24)
Olin päiväkodissa töissä niin siellä lapsi toi mukanaan yleensä jonkun keksi paketin ja siitä sitten annettiin kaikille lapsille ruokailun tai välipalan jälkeen. Melkein kaikki lapset toivat jotain jos oli synttärit mutta ei se pakollista ole.
Vaikka tarveellisiä vaihtoehtoja, kuten luomurusinat, pähkinät, hedelmiä, kuivattuja suklaalla päällystetyjä marjoja tms..
muumikeksejä ja muumin rusina+kuivatut hedelmäpalat rasioita.
Pihlajanmarjakarkit on kans ihan jees, mutta minusta sinne 1-3 v. ryhmään ei kannata karkkia viedä. Itse alkuun jopa kielsin karkkien antamisen lapselle, kun ei alle 2-vuotiaan tarvitse sellaisia syödä.
Rusinarasia, jossa on muumin kuva kyljessä, niin se on kova hitti jo lasten keskuudessa.
On siis määrätty päiväkodin puolesta ettei kukaan saa viedä mitään. Tulis liikaa herkkupäiviä muuten. (Tosi usein niillä siltikin tuntuu jotain jäätelöä olevan välipalana.. tai pikkuleipiä leipovat ja syövät sitten. Eli hyvä vaan ku ei synttäriherkkuja lisäksi.)
Viettävät synttäreitä laulamalla ja antamalla sankarille kortin sitten.
keksipaketin ja tarrat jokaiselle.
ei ole liian hölmö. Ajattelin jo että kaikki mammat leipoo kakut hoitopaikkaan, kun jostain tuli sellainen flashback, että olisin tällaista joltakin tutulta kuullut. Onkohan perhepäivähoitajien kohdalla muuten eri meno? Pph-ryhmässä ei ole kuitenkaan kuin neljä tai viisi syntymäpäivää vuodessa, niin jatkuva herkuttelu ei olisi siellä sellainen ongelma.
pari laktoosittoman ruokavalion noudattajaa vain, joten melko vapaasti saa tarjota mitä vain. Just perjantaina 3-vuotias juhli synttäreitään päiväkodissa. Tarjosi koko porukalle laktoosittomat purkkijäätelöt, laitoin lisäksi mukaan purkin vadelmahilloa- hyvin oli tarjoilut kelvanneet.
tarhassa meillä oli sääntö, että ei mitään kotona tehtyä, koska varotaan ruokamyrkytyksiä.
Mutta mua ärsytti silloin se, että 20 kertaa vuodessa vedettään makeaa, plus oikeat synttärit, plus joku tuo vielä tuliaiset ruotsin laivalta. Omani on aika perso makealle, joten karkkihumalaa on tarjolla joka ikinen viikko!
Kiittäisin äitejä, jotka veisivät jotain vähän terveelisempää kuin atsoväriesanssikarkkeja valtavan määrän...
mielummin sitten vaikka muumi-keksejä tai vastaavaa.
En ymmärrä miksi sitä karkkia pitää tuputtaa ihan pienestä pitäen :/
keskellä (erilliseen tarjoilukulhoon) ja ympärille tummia ja vihreitä viinirypäileitä ja kelmu vaan päälle aina on tykätty, allergisille on yleensä omat keksit, ainakin meillä missä itse olen töissä niin kaapissa varulta.
vain paperoituja karkkejakin saa tuoda hygieniasyistä päivähoitoon
enää. Vanhemmat saattoivat tuoda niin paljon, ettei ne mennyt kerralla. Ja herkkupäiviä tuli näin ollen useampia kuukaudelle. Eli tavoitteenamme on nykyisin vähentää lasten makean ja herkkujen syöntiä. Siksi herkut kiellettiin. Juhlia voi ilman ainaista makean mussuttamista!
Oli tosin viimeinen päivä hoidossa joten oli kivaa myös muistaa hoitajaa :)
nykyään moni päiväkoti on sopinut, että sinne ei tuoda mitään. Lapsilla on niin paljon allergioita. He järjestävät juhlan talon puolesta, eli sankarille lauletaan tms.
Toinen laktoosittomana ja tarpeen mukaan gluteenittomana tmv.
Pikku päiväkoti, arviolta n 30 lasta niin 2 kakkua on riittänyt sekä pienten että suurempien osastolle.
Meidän päiväkodissa ainakin juhlitaan kunkin synttäreitä. Pakko ei ole viedä mitään, mutta yleensä lapset jotain vievät. Joko jotain syötävää tai sitten jotain muuta pientä (ilmapallot kaikille, joku yhteinen kirja ryhmälle tms).
Syömisten suhteen meillä ei (kunnalliseen päiväkotiin Hgissä) saa viedä mitään itseleivottua. Tämä on joku hygieniasäännös. Eli ei mitään itse tehtyä, vain kaupasta ostettua avaamattomissa paketeissa. Samasta syystä myös jäätelö on kielletyllä listalla.
Lisäksi tästä on vanheimpainilloissa saatu aikaan piiitkät keskustelut, mitä on soveliasta viedä. Meillä on sovittu, että ei saa viedä karkkia tai suklaata. Monet tuo keksiä, popcornia, rusinoita tms.
meidän päiväkotiin ei saa tuoda yhtään mitään.
Juurikin noista hygienia syistä sekä siksi ettei niistä loppujen lopuksi 100% varmaksi tiedä, mitä ne sisältävät (allergiset lapset).
Itse pidän karkkia tai jätskiä parhaana vaihtoehtona. Toiset vanhemmat pitävät keksejä(!!) jollain ihme tavalla "parempana", vaikka ainakin minusta kovetetut kasvirasvat ja lisäaineet, joita suurin osa kekseistä sisältää, ovat PALJON pahempia kuin sokeri...
monet on tuonu muumikekseja, lapset tykkää niistä. Karkki ei ole hyvä varsinkaan jos on alle 3v ryhmä.