Käveletkö pohkeita käyttäen ?
eli nousetko "varpaillesi" joka askeleella? Vai onko pohkeen alue passiivinen kävellessäsi?
Itse olen huomannut pohkeiden lähinnä roikkuvan mukana...
Kommentit (10)
Taidan käyttää pohkeita paljon kävellessäni... Ne on liian isot. Jumpassa skippaan pohjetreenit, ettei pohkeet paisu mielettömän suuriksi.
AP:n pohkeet ovatkin onnettomat rimpulat.
Olen ent. kestävyysjuoksija ja kyllähän se näkyy kävellessäkin. Ikävä kyllä myös pohkeissakin:-P
Olen ent. kestävyysjuoksija ja kyllähän se näkyy kävellessäkin. Ikävä kyllä myös pohkeissakin:-P
Kyllä pohjelihakset on kauniit. :) Mun paksut pohjeet, siis vaan paksut :D - ne on rumat!
kävelen paljon ja pohjelihakset on aika erottuvat ilman sen kummempaa treeniä. Mies tykkää :D
kummallisesti, otan pitkiä joustavia askeleita. Vanha tuttukin tunnisti minut muuttuneesta ulkonäöstäni huolimatta omien sanojensa mukaan kävelytyylistä. :(
Pohkeista on tullut pitkät ja jäntevät, vaikken pitkä tai hoikka olekaan.
En tiedä, mutta noi ainakin tuntuu pohkeissa :)
mitkä olisivat kotioloissa parhaat keinot saada pohkeisiin voimaa ?
mitkä olisivat kotioloissa parhaat keinot saada pohkeisiin voimaa ?
Päkiät kynnyksen/portaan reunan päälle, kantapää ensin alas ja siitä sitten varpaille (ts. päkiälle).
siis kävelemiseen tarkoitetut :) Ja anna joka askeleen rullata kantapäältä varpaisiin asti ihan joka askeleella.
Vähän aihetta sivuten: en ihmettele yhtään, miksi niin moni pitää kävelyä ns. turhana liikuntana, tai väittää että "kunnon kävelyllä" voi käydä pienten lastenkin kanssa. Nämä ihmiset kävelevät ensinnäkin hitaasti, toisekseen lyhyitä matkoja, ja kolmanneksi eivät käytä kroppaa vaan lähinnä askeltavat ja etenevät.
Jos kävelee niin että korsetti on tiukkana, ryhti hyvä, pitää yllä hyvän vauhdin, kulkee vaihtelevassa maastossa ja keskittyy askeleisiin, ja ottaa myös lantion mukaan kävelyyn (kattokaapa tuolla lenkkipolulla, miten paljon on naiskävelijöitä joilla lantio ei hievahdakaan vaan pysyy paikallaan tönkkönä ja jalat vaan menee eestaas lantion alla), niin kävely on ihan huippu hyvää liikuntaa! Vaatii vähän opettelua, mutta hyvän kävelylenkin jälkeen mulla kipeytyy jopa vatsalihakset :D
Taidan käyttää pohkeita paljon kävellessäni... Ne on liian isot. Jumpassa skippaan pohjetreenit, ettei pohkeet paisu mielettömän suuriksi.