Teinkö väärin? Kerroin 9-vuotiaalle tytölleni, että
hänellä on finnin alku nenän päällä. Olisiko pitänyt antaa vaan olla hänen autuaan tietämätön moisesta? Ja voiko asian korjata olematta nyt vallan puhumati siitä? Ilmeisesti ei ainakaan aleta yhdessä puunaamaan naamaa tuon vuoksi vielä. Vai käymmekö sittenkin yhdessä apteekissa ostelemassa jotain tehoainetta naamaan? Mikä olisi hyvä taktiikka? Lapsi on siis vielä ihan sellainen lapsellinen 9v-ikäinen, joka leikkii "petshopeilla". Ei vielä mitään teinielkeitä olemassakaan.
Kommentit (4)
ihan ok kertoa mistä on kyse, ihan asiallisesti.
En muista kuinka vanha olin, kun mulle tuli ensimmäinen finni, mutta muistan elävästi sen häpeän tunteen, kun isäni sanoi, ettei noin nuorella voi olla vielä finnejä, nyt äkkiä naamapesulle siitä! Tuli tosi likainen olo, eikä sitä asiaa sen jälkeen käsitelty koskaan mitenkään sen enempää.
Mutta sitten tuli mieleeni jälkikäteen, että lapsi on vasta 9v ja vielä ihan lapsellista laatua sellainen.
ap
Muistan alussa kuinka toivoton olo oli kun naama kukki kuin mikäkin puutarha (oli paha acne, ei siis kyse mistään parista finnistä), ja en saanut mitään apua siihen vanhemmilta. Itsetunto kärsi ja vuosien kuluessa siitä seurasi kaikenlaista itsetuhoista käytöstä. Nykyisin asia on hallinnassa ja olen siihen tottunut vaikkei se poistunut olekaan. Älä ap jätä lastasi yksin asian kanssa.
Minä muistuttelen 11-vuotiasta poikaa nenänsä pesusta :), koska ilman sitä hänelle tulee finnejä nenään. Lisäksi tuputtelen finnivoidetta tarvittaessa alkaviin finneihin :).
On jotenkin liikkis, kun ei vielä itse muista koko nenäänsä :), joten siitä saa tosiaan muistutella. Finnit pysyvät kurissa ihan pesulla (+ pesuaine, apteekista finnejen torjuntaan), mutta ilman pesua ryhtyvät heti kukkimaan.
Sama pikkusälli ei myöskään muista, että tätä nykyä pitää tosiaan pestä tukka joka päivä :-D