Missä vaiheessa pankki mahtaisi alentaa meidän marginaalia
otettiin laina 150 000€ ilman vakuuksia ja säästöjä. Joten marginaali oli luonnollisesti korkeahko.
Mihin summaan odottelemme, että käydään pankissa. Olisko sitten kun asunto itsessään takaa koko lainan.
Kommentit (3)
Tietenkin kannattaa kokeilla kepillä jäätä heti kun maaperä tuntuu hedelmälliseltä (olipas hirveä kahden sanonnan yhdistelmä). Kerran vuodessa tivaatte saisiko alennusta marginaaliin, koska olette hoitaneet lainaa moitteettomasti. Ja kyselette sitten samoihin aikoihin muiden pankkien lainatarjouksia jäljellä olevalle summalle. Tarvittaessa siirrätte sitten lainan toiseen pankkiin. Itse sain puristettua marginaalin pankin vaihdolla yli yhdestä lopulta 0,3:een. Tämä tapahtui vuosia sitten, tänään ei varmaankaan ole useimmille mahdollista.
Käy toisen pankin juttusilla, ja kerro sen jälkeen omalle pankillesi mitä puhuitte. Saat pienestä työstä hyvän tuntipalkan!
yleensä se menee sen tilanteen mukaan, joka silloin on kun lainaa otetaan. Jos otatte uuden lainan, marginaali voi olla eri. Paljonkos teidän marginaali on?