Mitä rasvaa atooppiselle iholle joka kutisee?
ranteet lähinnä kutiaa ja niihin nousee ihottumaa. Hydrocortisonia olen laittanut, mutta se auttaa vaan hetken. Ilmeisesti pitää jotain reseptirasvaa hankkia, vai?
Mulla on alkanut vasta nyt aikuisiällä kutista kädet talvella. Lapsena mulle tuli taipeisiin tuota ihottumaa, nyt ranteisiin ja kämmenselkään.
Kommentit (6)
itselläni toimii jatkuva rasvaaminen perusvoiteella. Vessan pöydällä ja keittiön pöydällä on pumppupullot ceralania tai decubalia. Laitan sitä aina kun olen pessyt kädet.
Rasvoja saa reseptillä vain pitkäaikaista ihosairautta sairastavat( esim. atopia). Rasvat on samoja mitä apteekista muutenkin saa, kela vain maksaa niistä korvauksen ja ovat siis halvempia.
Kannattaa myös rasvata kädet illalla valkoiseksi rasvaisella rasvalla ja laittaa puuvillahanskat yön ajaksi päälle.
Kortisonit kuivattaa aina vähän joten sen lisäksi kannattaa olla hyvä kosteuttava perusvoide.
Itselläni toimii Aqualan L, se ei ole tönkkörasvainen vaan kosteuttava. Itse olen hommannut siihenkin reseptin niin saa ison pumppupullon aika paljon edullisemmin kuin ilman reseptiä ostamalla.
sitten perusvoidetta joka ilta ja aamu. Locobase Repair on tosi tehokas ja Avenen käsivoide Hand cream with cold cream myös, apteekista saa ilman reseptiä