Työnantaja haluaa mun siirtyvän vaativampiin hommiin
tulevaisuudessa. Sanoin että sopii kyllä, mutta en ilman koulutusta siihen rupea. Etsin koulutuksia netistä ja löysin n. 3000 euron koulutuksen joka olisi soveltuva. Esitin sen työnantajalle. Lupasi kysyä konsernista eli ulkomailta.
Vastaus tuli että jos toimihenkilö haluaa kouluttautua niin että koulutuksesta saatu hyöty voi hyödyttää häntä myös tulevaisuudessa, on toimihenkilön maksettava puolet itse! Kylläpä leukani loksahti kun pomoni tuon mulle esitti. Ihan käsittämätöntä! Kuka viitsisi pistää 1500 euroa omia rahojaan työnantajan hyväksi? Sanoin suoraan pomolle että en TODELLAKAAN aio kustantaa tuota koulutusta itse, en missään nimessä, eli saavat muuttaa sitten kyllä mun varalle tekemiään suunnitelmia.
Kyllä pisti vituttamaan!
Kommentit (10)
mihin tämä tie vie. Johonkin sitouttamiseen voisin suostua, ihan järkeväähän se olisikin, ymmärrän työnantajaa siinä kohtaa. Nuo ulkomaanelävät ei oikein ymmärrä tätä suomalaista kulttuuria ja sitten ne tekee siellä päätökset. Jep jep
jäämään firmaan esim. kahdeksi vuodeksi koulutuksen jälkeen. Neuvottele nyt jotain, johan vaativampi työ antaa sulle isomman palkan ja ehkä mielekkäämmän työn.
Jos sinulla on varaa sijoittaa koulutukseen 1500 euroa, niin neuvoisin sinua tekemään niin.
Näyttää kuitenkin siltä, että saan sittenkin koulutuksen ilmaiseksi. Sitoutuminen 3 vuodeksi, ei päivärahoja eikä matkakorvauksia koulutuksen ajalta. Nähtävästi haluavat mut kovasti siihen duuniin :D
ap
sijoittaa 1500 euroa mihinkään koulutukseen, vaikkakin se hyödyttäisikin mua tulevaisuudessa. Jos työnantaja mut tuohon hommaan tahtoo niin kouluttakoot sitten mut. Eipä mulla niin kova hinku ole siihen postiin päästä että siitä maksamaan alkaisin
Kannattaa miettiä tarkkaan suostuuko. Etenkin jos uusi työ esimerkiksi liukuu vapaa-ajalle.
itse inhosin kun jouduin suorittavasta työstä esimiestyöhön joksikin aikaa. Olin tosi helpottunut kun pääsin takaisin tavalliseksi rivityöntekijäksi.
joku esimies on valmis sinut pistämään vaativampaan tehtävään. koska et edes vaikuta motivoituneelta.
Onko ala edes sellainen, jota haluat tehdä.
kuten joku tuolla ylempänä jo kertoi. Olen kaupungin hommissa ja jos työnantaja maksaisi kalliin koulutuksen joka edistäisi työtäni, joutuisin allekirjoittamaan sopimuksen, jossa lupautuisin pysymään työpaikassani tietyn ajan, yleensä useamman vuoden. Jos irtisanoutuisin ennen sitä, joutuisin maksamaan koulutuksesta.
Esitä esim. että maksat itse nyt puolet; mutta että kuukausopalkkaasi nostetaan 75€/kk heti koulutuksen alettua.
Tai että TA maksaa koko koulutuksen, mutta jos vaihdat työpaikkaa alle 3 vuoden sisällä oma-aloitteisesti, maksat firmalle takaisin 1500€