Kestääkö kuitusillat hampaissa?
Yksi hammas puuttu ja olen miettinyt kuitusiltaa siihen kun implantti niin kallis, mutta epäilyttää kestääkö?
Kommentit (19)
Oikein tehtynä ne kestävät siinä missä implantit ja perineiset kultaposliinisillatkin. Tärkeintä tietysti on, että hinta on kohtuullinen ja omat naapurihampaat säästyvät tuhovalta hionnalta. Kaikki hammaslääkärit vaan eivät ole innostuneet näistä, koska kultasilloissa ja implanteissa on parempi kate.
Eivät kestä samallai kuin implantit tai kultaposliinit! Eivät etenkään poskihampaissa jossa puruvoimat valtavat, eivätkä ns. haukkaushampaissa. Implantit ovat siistissä ja hyvin hoidetussa suussa loppuelämän ratkaisu. Labravalmisteinen metallisrankainen silta on myös hyvässä hoidossa monikymmenvuotinen!
Kultaposliini ts. metallokeraaminen silta ihan ok vaihtoehto jos viereiset hampaat jo valmiiksi kovin paikattuja, edellyttäen tietty että niihin saa kunnon hionnat ja hyvän tuen. Se voi jopa pidentää samalla niiden ikää. Tekee siis muutaman hampaan sillan.
Hammaslääkärit ovat innostuneempia jälkimmäisestä koska sille ne voivat luvata pitkän käyttöiän. Kuitusilta voi hajota hyvinkin nopeasti esim. etualueella. -Yksi sopiva puraisu ompusta ja sinne meni.
Labravalmisteisissa silloissa osa rahoista menee labraan, ja loput työlle. Tuleehan siinä käyntejäkin enempi joten tietty se on hintavampi. Ite en varmaan kuitusiltaa edes miettis.
Kantsii muistaa että viitosesta viitoseen ylhäällä ja viitosesta viitoseen alhaalla on ihan riittävä hammasmäärä hautaan saakka. Esteettisistä ja purennallisista syistä voi tietty noita vaihtoehtoja miettiä. On myös olemassa ns. mini-implantti joka vähän halvempi.
Aiemmin oli metallinen rakenne, ja se kesti 20 vuotta - paitsi että fasadi tippui aina välillä pois, mikä oli kamalan noloa. t.s jäi se metalli näkyviin ja valkea muoviosa tipahti syliin. Lopulta irtosi osittain oinen kiinnike, ja tehtii kokonaan kuidusta.
Metalliset olivat hassun väriset, koska niissä oli vahva metalli ja siihen mahtui vain ohust muoviosa (fasetti) päälle, ja harmaus kuulsi läpi. Myös tietyissä tilanteissa (nauraessa) kamalat mustat sisäosat näkyivät suussani. Nyt minulla on täysin valkea nauru, ja nauran enemmän kuin vuosikymmeniin.
implantteja minulle ehdotettiin, mutta se oli siihen aikaan niin uusi juttu, etten suostunut, ja kun ne metallisillat tehtiin niin ne pysyivät pitkään.
Tuosta omenan puremisesta en niin välittäisi. Se nyt vaan on niin, että kun purukalusto ei ole aito, niin näkkileipää, ruisleipää, omenaa eikä rapuja nyt ei vaan purra, vaan ne syödään varovaisesti tai paloina. Elämä on.
Implantit voivat epäonnistua, ehkä se on harvinaisempaa nykyään, mutta en halunnut leikkauksenomaista toimenpidettä. ja paraneminenhan (luutuminen) kestää kai 6kk.
voin suositella kuituja..
Minulla kesti noin vuoden:( Ajatuksissani haukkasin luumua (normaalisti tietenkin olisin paloitellut sen, mutta ajatus katkesi kun oli tapahtunut jotain hassua juuri.) Nyt odotellaan, että implantit saadaan laitettua. Hoito on raskas, eikä mene kuten kaikissa hassuissa nuortumis tv-ohjelmissa. Ei siis mikään päivän projekti, vaan vuoden ainakin.
Minulle tehtiin kuitusilta kuukausi sitten. Kaksi käyntiä, yhteensä 1,5 tuntia, hinta 300 euroa. Ensimmäisellä käynnillä vahvistettiin puuttuvan hampaan viereinen vanha paikka. Todella nopea ja kivuton toimitus. Ihanaa, että voin taas hymyillä normaalisti.
Itselläni ollut kuitusilta yhdessä hampaassa jo useamman vuoden. Hyvin on kestänyt. Maksoin Helsingissä yksityisellä noin 350 euroa. Ensin hammas tuntui oudolta suussa, koska ei ole täysin samanlainen kuin oma hammas, mutta nopeasti siihen tottui ja ulkonäöltä ei huomaa ettei kyseessä ole oma hammas.
Larissa kirjoitti:
Itselläni ollut kuitusilta yhdessä hampaassa jo useamman vuoden. Hyvin on kestänyt. Maksoin Helsingissä yksityisellä noin 350 euroa. Ensin hammas tuntui oudolta suussa, koska ei ole täysin samanlainen kuin oma hammas, mutta nopeasti siihen tottui ja ulkonäöltä ei huomaa ettei kyseessä ole oma hammas.
Missä kävit? Vieläkö kuituhammas pelittää?
(Ettei vaan olisi laminaattikuoresta kyse?)
Kuitusilta kiinnostaa. Löytyyköhän Joensuun alueelta ko.tekijöitä?
Kuitusilta kestää oman kokemuksen mukaan todella hyvin! MUTTA lue tämä, että osaat vaatia jo aikaa varatessasi ammatilaisen.
Minulle on laitettu puuttuvahammas kuidusta ja ensimmäinen kesti todella hyvin -> varmastikin 15 vuotta. Tehtiin kunnallisella 2000-luvun alussa ja oli ulkoapäin kuin oma hammas, olin todella tyytyväinen.
Nyt tehtiin uudelleen Hammas Neossa ja siellä sellainen perushammaslääkäri, joka teki sen aivan päin v**tua. Hieman vajaa 500euroa maksoi ja kolmesti istahdin penkkiin laitettavaksi, kun ei meinannut oikein onnistua. Kyseinen hammaslääkäri ei ollut siis protetiikan ammattilainen ja ihmettelen suunnattomasti, miksi ihmeessä minut ylipäätään laitettiin sellaiselle harjoituskappaleeksi ja tosiaan täydellä rahalla. Tilanne on nyt se, että varasin omalla kustannuksella uuden ajan ja tällä kertaa ammattilaiselle, joka saa viimeistellä tämän päin v**tua tehdyn värkkäyksen. Kun varaatte aikaa esim hammas-Neolle, niin vaatikaa päästä ammattilaisen käsittelyyn ettekä millekään perushoitajalle. Ja jos jotakin kiinnostaa, kauanko keti, vastaan siihen, että 1h24min :D Oli se räpeltämistä, herranjumala.
Ihan oikeesti, älkää lukeko näitä keskustelupalstojen juttuja :D metallokeraaminen tai koko keraaminen silta voittaa kuitusillan 100-0.
Kantsii nyt uskoa niitä ammattilaisia vain...
Voi olla niinkin, mutta kuitusilta on hyvä vaihtoehto odotellessa implantin asennusta. Hampaan poiston jälkeen poistokuoppa täytyy parantua n. 1/2 v sitä ennen.
Mutta ei se implantti halpa ole, vaikka on pysyvä ratkaisu useimmille. Minä en ainakaan metallikeraamisia siltoja ottaisi.
Repisin rahan vaikka mistä implanttiin , jos hammas hajoaisi. Ehkä joku päivän hajoaakin.
Minun kuitusillan ns. sisäosa irtosi n. 5 kk kuluttua sillan laitosta. Yksityisellä laitettiin, sitten julkisella korjattiin, kruunua tai sen kiinnitystä ei tarvinnut uusia. Hampaasta tuli hyvä taas. Hammaslääkäri oli ystävällinen ja osaava. Ei äksyillyt, teki vain työnsä ja hyvin tekikin.
Ehkä ensivuoden puolella laitetaan implantti, jos hyvin käy.
Minulle laitettiin kaunis kuitusilta yksityisellä, kesti muutaman kuukauden, vaikka en sillä mitään kovaa purrut, aina varoin, mutta hajosi kun hajosi. Olivat ynseitä, lekuri ja hammashoitaja. En enää halunnut mennä sinne takaisin, vaikka kauniin hampaan tekikin.
Ihmettelin kyllä hammashoitajankin käytöstä.
Mutta kun yksityisellä korjattiin, niin oli niin ystävällinen mieslekuri ja hammashoitaja, että jäi todella hyvä mieli. Hampaasta tuli hyvä.
Implanttia en vielä halua ottaa, on pitkä projekti, enkä niinkään siltaa jossa viereisen hampaat hiotaan tikuiksi, kun sentään ovat vielä täysin terveetkin.
Kuitusillassa on monta hyvää puolta, on halpa, viereisen hampaat säilyvät, on kaunis jne.
Mulla on Kuituselta neljäs hammas edestäpäin laskettuna. Laitettu 2015 ja maksoi muistaakseni 300e. Menetin hampaani erään hammaslääkärin hoitovirheen vuoksi. Hän ruiskutti poskeni kudokseen natriumhypokloriittia ja minulla on syöpymä kasvojen sisässä ja poskiontelo siltä puolen omituinen, näyttää röntgenissä aina siltä kuin olisi nestepinta.
En uskaltanut antaa implanttia laittaa kun ei tiedetty miten aine on vaikuttanut luuhun, joten siksi kuitusilta.
Kävin syksyllä korva-, nenä- ja kurkkulääkärillä, jonka kanssa tuli tuosta asiasta puhe poskiontelokuvan vuoksi. Hän sanoi, että onpa hienosti tehty kuitusilta.
Juu ,kyllä se onnistuminen ja ulkonäkö on laittajasta kiinni. Minulle tehtiin viime kesänä oikein kaunis hammas eteen, siis kuitusilta. Irtosi n. 4 kk kuluttu. En haukannut omenaa, enkä muutakaan kovaa syönyt, mutta niin vain yhtäkkiä oli irti. En mennyt samalle enää. Julkisella laitettiin ja vielä vahvistettiin, tuli hyvä ja kestävän tuntuinen, kesti reilu puoli vuotta kun taas oli irti. Aina varoin kovia puremasta, ja käytin toista puolta jos oli jotain kovempaa. Tämä hammas on edessä kakkonen. Sitten laitettiin taas julkisella, nyt hammas tuntuu kuin olisi tinattu yhteen viereisten hampaiden kanssa, ja tuli pari milliä liian lyhytkin, erottuu viereisistä hampaista niin selvästi, jopa melkein kaivolta kotiin. Muutenkin on niin oudon näköinen kun näyttää ettei ole erillinen hammas ollenkaan niinkuin aikaisemmin tehdyt, vaan aivan kiinni viereisissä hampaissa. En tiedä mikä tähän oli syy, kai kestävyyteen, en tiedä, kun vasta jälkeenpäin katsoin peilistä, niin totesin, että v....ks meni. No eipä hätiä, alkaa loma ja menen toiseen kaupunkiin, ja yksityisen pakeille, siellä on ihan asiantuntija tekemässä. Onhan tässä saanut muutamia satasia satsata tähänkin hampaaseen, mutta implanttiakaan en halua. Olen niin kipuherkkä, että se jo yksistään estää koko homman. Ja hintavakin kyllä on.
Enkä niinikään halua mitään siltaa, jossa viereisen hampaat hiotaan tapeiksi. En halua menettää terveitä hampaita siihen. Toisilla on ollut kuitusilta hammas jo 15v ja vielä ehjä. Riippuneeko se materiaalista, mitä kukin hammaslääkärikeskus käyttää, mutta luulisi, että kaikki käyttävät samaa, ja kestävää ?
Vierailija kirjoitti:
Poskihampaisiin niitä ei saa.
Pitääkö paikkansa tämä? Olen jo pari vuotta haaveillut kuitusillasta poistetun poskihampaan tilalle. Implanttia koloon ei saa laitettua enkä anna tuhota viereisiä terveitä hampaita perinteisen sillan saadakseni. tämäkin hammas poistettu hoitovirheen takia.
Ja olen valmis maksamaan muutaman satasen parin, kolmen vuoden välein jos silta sen aikaa kestää. Eihän muovipaikatkaan kestä kuin hetken :(
Kuitusilta vastaan implantti tai metallokeraaminen/keraaminen silta on päivänselvä, kumpi on kestävämpi ratkaisu! Omaan suuhuni en todellakaan ainakaan poski tai etuhammasalueelle ikinä laittaisi kuituja. Eivät kestä ja niille ei takeita voi antaa. Kukin tietty tyylillään? Itsellä on kolarissa vaurioitunut yläetuhampaat , joita korjailtiin ensin aikansa milloin minkäkinlaisilla virityksillä, kunnes lopulta sain keraamisen sillan, jolla katettiin yksi täysin poistokunnossa oleva ja 3 muuta hiottiin ja niitten päälle koko komeus. Vaivat loppu siihen ja hammaslääkärissä hyppääminen niitten korjaamisen takia kokonaan. Silta ollut suussa nyt lähes 30 vuotta eikä ole tarvinnut korjata kertaakaan. Olen todella tyytyväinen ratkaisuun ja on kyllä hintansa haukkunut jo useaan kertaan.
Kuitusíltoja on ollut käytössä 13 vuotta. Oikein tehtynä ne kestävät siinä missä implantit ja perineiset kultaposliinisillatkin. Tärkeintä tietysti on, että hinta on kohtuullinen ja omat naapurihampaat säästyvät tuhovalta hionnalta. Kaikki hammaslääkärit vaan eivät ole innostuneet näistä, koska kultasilloissa ja implanteissa on parempi kate.