Miten usein teillä pestään lattiat?
Varmaan täällä on kysytty tätä jo kyllä sata kertaa. Voitte ehkä kuvitella, että meillä on tästä asiasta kiistaa. Mieheni vanhemmat hinkkaavat lattioitaan joka viikko, vaikka ei heillä vanhuksilla kukaan sotke. Minun vanhempani ovat aina pesseet lattiat kahdesti vuodessa; jouluksi ja ennen juhannusta.
Kommentit (20)
jos ei ole näkyvää likaa. Imurointi kerran viikossa.
siivoojan toimesta. tietty useemmin jos selvästi likaiset.
ja tietysti jos on pakko.
Keittiön lattia on asia erikseen, mutta yleensä mies pesee sen.
pojalla allergia, imuroin joka päivä.
Tarkistin tämänkin kodinhoitosuunnitelmasta. Parketit luututaan kaksi kertaa viikossa märällä ja kerran viikossa kuivalla mikroliinalla. Vahaus neljä kertaa vuodessa.
T: AV-mamma
pari kertaa viikossa, imuroin lähes päivittäin.
mä olen sitte vissii oikeesti vähän hullu, sillä pesen lattiat lähes joka päivä! Mulla on astma ja meillä on kaks koiraa (lasten koiria) ja vielä keittiössä sellanen harmaa laminaatti, jossa näkyy ihan kaikki...ja mä nyt vaan en kestä katella sotkua/likaa! Olen äitiyslomalla, eli pyörin tässä koko ajan, eikä se kauaa vie kun 120 neliöö hutasee. Ja kun usein siivoaa, niin pääsee paljon helpommalla, ei ehdi kertyä likaa! Pitäkää vaan pöpinä ihan rauhassa ;)
mä olen sitte vissii oikeesti vähän hullu, sillä pesen lattiat lähes joka päivä! Mulla on astma ja meillä on kaks koiraa (lasten koiria) ja vielä keittiössä sellanen harmaa laminaatti, jossa näkyy ihan kaikki...ja mä nyt vaan en kestä katella sotkua/likaa! Olen äitiyslomalla, eli pyörin tässä koko ajan, eikä se kauaa vie kun 120 neliöö hutasee. Ja kun usein siivoaa, niin pääsee paljon helpommalla, ei ehdi kertyä likaa! Pitäkää vaan pöpinä ihan rauhassa ;)
Imurointi kerran viikkoon, lakaisu harjalla ruokailujen jälkeen. Materiaali laminaatti ja sitä ei edes kovin kostealla suositella pestävän.
Varmaan paljon kiinni lattiamateriaalista ja toisaalta myös perhekoosta ja lasten iästä ja siitä onko lemmikkejä ym.
Kotiäideillä myös usein enemmän hommaa kotona, kun kaikki pyörii siinä koko ajan.
Meillä kuopuskin jo eskarissa, joten ei enää hiekkaa ja kuraa kulkeudu samaan tahtia kotiin kuin vielä muutama vuosi sitten. Tosin yläkerrassa on lemmikkejä ja tytär joutuu sen vuoksi imuroimaan huoneensa ja yläkerran aulan useamman kerrankin viikossa. :)
Astma ja koiria?
ja meillä on eläimiä joka lähtöön. Meidän astmaatikoilla ei kummallakaan ole minkäänlaista allergiaa. On olemassa rasitusastmaakin. ;)
Lattiat pesen pari kertaa viikossa. Imuri pörisee lähes päivittäin.
Meillä pitää imuroida kolmisen kertaa viikossa. Kerran viikossa pesen keittiön lattian ja pöydän alta useammin, kun pieniä lapsia. Kerran viikossa vetelen kostella ruotsalaisittain eli mattojen välistä ja kerta kk riittää mattojen tuuletus+lattioiden pesu joka huoneessa.
imuroidaan kerran viikossa
lapsia 2
viikkosiivoussuunnitelmassa on paha aukko. Parketteja ei saa koskaan pyyhkiä märällä, vain ainoastaan NIHKEÄLLÄ siivousliinalla. Mutta meillä pyyhitään ehkä kerran viikkoon.. Riippuu vähän vuodenajastakin.
Suht usein pyyhkäsen lattiat. Aina kun muistan ja jaksan ja alkaa olee paskaset. Välillä viikottain, välillä useamman kerran viikossa.. joskus taas saattaa olla kuukausikin väliä jos oon esim. sitä ennen tehny kunnon suursiivouksen niin imurointikin yleensä riittää. Nyt kun vauva on alkanut ryömimään niin saatan petä ihan useemmankin kerran viikossa, miten ehdin ja jaksan.. mutenkin hommaa ihan tarpeeks. :)
Siivooja käy kerran viikossa, itse pestään jokin alue tarvittaessa (jos jotain vaikka kaatuu lattialle).
Hyvä kun itse ehtii töiden jälkeen laittaa ruoat ja kuskata lapsia harrastuksiin.
Yleensä 2 kertaa viikossa.