Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tyttöjen ja poikien leikkiminen

Vierailija
09.01.2011 |

Huono otsikko, mutta en osannut muotoilla parempaa.

Pohdin tässä seuraavanlaista arjen ongelmaa.

Meillä on kaksi tyttöä ja useilla kavereilla on vain poikia. Eräskin vieras sanoi pojalleen meille tullessaan, että täällä on sitten vain tyttöjen leluja (lue:sulla ei ole täällä sitten mitään tekemistä..). Kummipojan äiti arveli, että tuskin poika viihtyy meillä hoidossa, kun meillä ei ole poikien leluja.

Itse en ymmärrä miksi asiasta pitää tehdä ongelma? Oletteko te muut kokeneet ongelmaksi sen, että kylään tulevat lapset ovat eri sukupuolta kuin omasi? Mielestäni useat lelut ovat kuitenkin semmoisia, joilla voi leikkiä sekä tytöt että pojat.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
09.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joiden huoneet on maalattu vaaleanpunaisiksi ja joa paikasta tursuaa Barbeja...

Vierailija
2/6 |
09.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

samoilla leluilla ne leikkii sekä tytöt että pojat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
09.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

äideiltä. Meillä neljä tyttöä ja tekemistä ja leikkimistä löytynyt meiltä sekä tytöille että pojille.

Vierailija
4/6 |
09.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja yhessä leikkivät menestyksekkäästi, mutta yleensä poikamaisilla leluilla eli legoilla, pokemon ym ukkeleilla, beyblade-hyrrillä jne.



Jos leikkivät pokemoneilla, pet shopit menee siinä mukana leikissä.



Jos meillä olisi vain tyttöjä,olisikohan tuollaisia leluja? Ei ehkä. No, legoja kyllä.

Vierailija
5/6 |
09.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän 4vuotias poika kyllä leikkii tyttöjenkin leluilla.

Ja legot on nyt suurin hitti ja niitä löytyy monesta tyttötalostakin.



Ehkä eskarilailla/koululaisilla vois olla tollanen ongelma jos tyttöjen lelut on tosiaan vaan barbeja ja prinsessoja... mutta mene ja tiedä. kyllä luulis joka kodista jotain sukupuolineutraaliakin tekemistä löytyvän, esim. palapelejä tms.



Vierailija
6/6 |
09.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vain äärettömän ahdasmieliset ja sukupuolirooleijin syvälle jämähtäneet vanhemmat voi sanoa tuollaista mitä AP kertoi. En toki ihmettele että noitakin vanhempia (vielä) on.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi yksi