Kihomatoja...yök!
Huomasin eilen illalla että 2v 5kk pojallani on kihomatoja kakassa. Mistä se niitä on saanut kun on kotihoidossakin, äitini mielestä huonosti pestyistä juureksista.
Tartunnasta en löytänyt muuta tietoa netistä kuin että yleinen päiväkoti-ikäisillä lapsilla. Meillä on yksi tuttu lapsi joka on kyllä päiväkodissa mutta näkevät aika harvoin.
Matoja oli todella paljon ulosteen seassa, olin kyllä aivan ällistyksissäni.
Eikun sitten apteekkiin reissu tänään...
Onko muuten tarpeellista pestä myös lelut????
Kommentit (7)
Ja kun tänään otatte lääkkeet, huomenna perusteellinen siivous. Ja uusi lääkesatsi 10-14 vrk:n kuluttua. Jatkossa kiinnitä huomiota käsihygieniaan eli että aina ennen käsien suuhun laittamista (=syömistä) huolellinen käsipesu, mielellään kynsiharjaa apuna käyttäen.
ensimmäistä kertaa kuukausi sitten. Tosin vanhin lapsista on jo koululainen. Vaikka kaikki olivat oireettomia niin silti melkein kaikilla oli matoja. Ilmeisesti tartunta oli niin alussa vasta, että matoja oli jokaisella vain muutama.
Otettiin matolääke (koko perhe) ja seuraavana päivänä suursiivous. Ehkä siivosin "liikaakin", mutta madot yököttivät niin paljon! Vaihdoin lakanat ja seuraavan viikon tuuletin niitä pakkasessa joka päivä. Vein kaikki lelut ulos pakkaseen muutamaksi päiväksi ja legot ym. pesin. Kaikki pinnat pyyhiitiin ja vessan pesin joka päivä. Kylpypyyhkeet vaihdoin joka päivä ja vessan käsipyyhkeet (pienet) kaksi kertaa päivässä. Pyjamat vaihdettiin viikon ajan joka päivä. 11 päivän päästä otettiin uusintalääke ja silloin vaihdettiin pyyhkeet, lakanat ja pyjamat ja tehtiin perus viikkosiivous.
Ja nykyään kädet pestään aina ennen ruokailua.
http://www.tartuntatautiliitto.fi/kihomato.html
Esimerkiksi tuolta löytyy melko paljon tietoa...
aika epätodennäköistä et jostain juureksista tarttuu..käyttekö missään kerhoissa .harrastuksissa? pesettekö kädet aina ennen jokaista syömiskertaa(esim.käsidesi ei tapa kihomadonmunia)syökö lapsesi leluja,entä sormia tai kynsiä? kyllä ne yleensä tarttuvat sieltä missä on ollut muitakin lapsia ja sitten laitetaan omat kädet suuhun.
voi oikeasti saada mistä vaan;
- neuvolan aulasta
- lääkärin vastaanotolta
- kaupasta
- linja-autosta
- kirjastosta
- ne munat jopa "leijailevat"
- laivat
- muut yleiset leikkipaikat
ja itse asiassa se mistä ne tulevat (lue tyyliin jumala, aatami ja eeva) aluperin ei tiedä kukaan, yksi lääkäri veikkasi, että voi tulla jopa maaperästä, sikäli äitisi voisi olla oikeassa. Toiset lääkärit taas väittävät ettei voi tulla, tiedä sitten...
pitää kuitenkin järki päässä. Munat eivät leijaile huoneilmassa tunti- tai edes minuuttitolkulla vaan laskeutuvat hyvin nopeasti pinnoille. Ja eivät ne tietenkään käsistä leijailemaan lähde, vaan jos esim puistelet lakanoita joissa munia on.
kyläpaikasta tai kaupasta tai mistä vaan.
Kihomatojen munat elää viikkotolkulla pinnoilla, joista helposti päätyvät pienen lapsen suuhun.
Siitä syystä myös ne lelut on tarpeen joko pestä tai käsitellä kylmässä/kuumassa. Näin talvella ne on varmaan helpoin pistää joksikin aikaa pihalle.
Voivat olla oireettomiakin, kuten ilmeisesti sinunkin lapsellasi jos ei ole kutinaa valittanut. Voi olla myös sillä tuttavan lapsella oireettomana. Ethän sinäkään voi tietää kuinka kauan niitä on lapsellasi ollut.
Meidän nuorimmaisella oli viime syksynä kihomatoja. Huomattiin ne kakasta. Kenelläkään kaveripiirissä ei matoja ollut, eikä myöskään päiväkodissa tai muilla perheenjäsenillä.
Ei yhtään tiedetä mistä tulivat.