TROLLI ei ole PROVO ja vice versa
PROVO on TOSI tapahtuma/asia joka esitetaan provosoivasti
TROLLI on KEKSITTY juttu jolla pyrkimys nostattaa mielipidemyrsky
eli kun EMME USKO jotain juttua av:lla kutsukaamme Trolliksi.
Kommentit (7)
AV:lla trolleja ja provoja kutsutaan provoiksi, molempia. Yritän nyt hyväksyä se vaan.
..taitaa keskustelijamateriaali olla keskivertoa yksinkertaisempaa
Trolli on harmiton höpöjuttu, joka ei aiheuta kenellekään pahaa mieltä. Provo sen sijaan sisältää pelkkää negatiivista, täydellistä vedättämistä vaikka keskenmenneistä raskauksista.
AV:lla trolleja ja provoja kutsutaan provoiksi, molempia. Yritän nyt hyväksyä se vaan.
..taitaa keskustelijamateriaali olla keskivertoa yksinkertaisempaa
Et ole tainnut palstailla kovinkaan kauaa :)
Mutta heijastelee tekijänsä oikeaa ajattelua. Vaikkapa:
KAIKKI TYÖÄIDIT OVAT SURKEITA ÄITEJÄ!!!
Trolli olisi vaikkapa 18v lapsettoman ja tylsistyneen pojan näppikseltä:
OLEN NIIN ONNETON, KUN VAIMO EI ANNA PIPARIA!!!
=))
provo voi hyvin olla trolli ja trolli provo.
Provo on provosoiva teksti, jonka tarkoitus on herättää vahvoja reaktioita. Provokaatio voi olla totta tai keksittyä, kunhan se on provosoiva. Provo voi siis vallan mainiosti olla trollausta.
Trolli on trollin tai trollaajan eli tyypin, joka kirjoittaa keksittyjä juttuja kirjoittama viesti. Trollaajan teksti voi olla provo tai sävyltään rauhallinen.
Jos ihmisellä on aivot päässä, provon tunnistaa tällä palstalla yleensä jo otsikosta. Täällä liikkuu myös muutama tyyppi, joka osaa provota hienovaraisemmin.
Maailmasta löytyy sen verran kummia kavereita, että trollin tunnistaa vain tunnustuksesta tai selkeästä asiavirheestä.
AV:lla trolleja ja provoja kutsutaan provoiksi, molempia. Yritän nyt hyväksyä se vaan.