Annamme paljon lahjoja, onko muita?
Täällä on käyty monta keskustelua aiheesta, kuinka lapsille ei ole tarvetta antaa monia lahjoja ja ilmankin on ihan ok. Haluaisinkin tiedustella onko täällä meidän perheemme lisäksi muita, jotka antavat paljon lahjoja niin omalle perheelle, kuin muillekin?
Ymmärrän että joillain taloudellinen tilanne on niin heikko, että juuri tänä vuonna lahjoja ostetaan mahdollisimman vähän. Mutta niillä joilla on mahdollisuus, niin miksi lahjojen antaminen tyrmätään palstalla lähes kokonaan?
Ostan mahdollisimman paljon kotimaisia lahjoja ja yritän etenkin auttaa paikallisia yrittäjiä ostamalla lahjoiksi lahjakortteja. Eikö tämä ole positiivista että kulutetaan, jotta ihmisillä riittää töitä jatkossakin? Lisäksi olemme lahjoittaneet viiteen eri hyväntekeväisyyskohteeseen, jotta voisimme osaltamme auttaa tarvitsevia.
Lapsemme eivät ole pilalle hemmoteltuja, vaikka jouluna saavatkin paljon paketteja. He tietävät myös, että antaminen on paljon parempaa kuin saaminen. Lisäksi emme juurikaan anna mitään hyödyttömiä lahjoja (eli kamalaa lelumäärää), vaan sellaisia, jotka ovat tarpellisia tai iloa/oppia tuovia.
Tuomitseeko av:n raati tällaisenkin ostelun lapsia pilaavana kerskakulutuksena? Olemme mieheni kanssa molemmat saaneet lapsena paljon lahjoja, emmekä ole yhtään sen enempää pilalla kuin keskivertokansalaisetkaan. Mielipiteitä kiitos!
Kommentit (2)
ostetaan kans paljon lahjoja, niin lapsille kuin aikuisillekin! Meidän 4-henkinen perhe saa arviolta 100 lahjaa yhteensä.
valtavasti lahjoja, Niitä on ihana antaa ja saada. Ja voi sitä riemua, kun lapset ovat lahjojensa ympäröiminä! Ostan myös tuttujen lapsille ja aikuisillekin.