reilusti ylipainoinen ja raskaushaave
eli puhun reilusta yli 30kg extraa..aiemmissa raskauksissa painoa oli yli 10kg vähemmän ja mitään ongelmia ei ollut, nyt kuintenkin hirvittaa kun on itellä huono olla ja laihduttaa en pysty olen sitä lähen ikäni yrittänyt ja se ei millään keinolla onnistu.
Olisko täällä reilusti ylipainoisia kertomaan raskaudestaan?
olen syönyt minipillereitä vuoden ja menkkoja ei ole sinä aikana ollut..mitenhän nekin tasapainotuu kun jättää pois?
Kommentit (9)
kyllä pitää pystyä laihduttamaan vauvan takia, tai sitten ei tosissaan sitä haluakaan:D Jos jotain oikeasti haluaa, pitää sen vuoksi tehdäkin jotain. Toki raskaus voi onnistua ihan normaalisti vaikka olisi 100 kg ylipainoa, mutta parempi sitli olisi laihduttaa ensin.
Ja kun oli niin kova motivaatio raskauden takia, niin se oli todella helppoa, vaikka siis tulihan sitä välillä todella vaikeitakin hetkiä.
Mutta en tiedä 3tarviiko sitä nyt kenenkään kaikkia karistaa, jos sullakin on se joku 30 kg ylimääräistä, niin jo 10 kg pudotus on hyväksi. Jos vaikka saisit sen 15 pois, niin luulis olevan jo ihan hyvä.
Ja siis, monet lihavat odottajat pärjäävät todella hyvin, mutta omalla kohdallani kun kolmas raskaus oli niin vaikea, niin en vaan halunnut ottaa riskiä että jotain olis tapahtunut, eihän sitä tiedä olisiko edes tapahtunut, mutta kuitenkin :)
Tsemppiä sinullekin, mitä ikinä sitten päätätkään tehdä:)
T:6
olikin jäljellä edellisestä kerrasta. ja tän raskauden aikana tullut vain 11kg lisää jonka tiedän varmuudella lähtevän pois. mulla se ei ole haitannut pahemmin liikkumista eikä raskautta. esikoisen aika tuli triplasti tosiaan tota painoo mutta silloin olinkin normaali painoinen.
laihduta ensin, muuta elämäntapasi kuntoon! sitten mieti lasta. On lapsenkin etu, että kasvaa "terveellisesti", sillä päiväkodissa ja koulussa näkyy ihan riittävästi ylipainoisia lapsia, jotka eivät itse asialle voi mitään, kun tavat ja ruuat tulevat kotoa.
että nykyiset lapseni ovat aivan normaaleja toinen jopa hoikka. Vain kuoleen ruumini yli antaisin heidän lihota ja kärsiä siitä elämänsä..
ap.
Joka on neljäs lapsi. Koskaan ei ole ollut ongelman ongelmaa, ikääkin jo 41 v.
laihduta ensin, muuta elämäntapasi kuntoon! sitten mieti lasta. On lapsenkin etu, että kasvaa "terveellisesti", sillä päiväkodissa ja koulussa näkyy ihan riittävästi ylipainoisia lapsia, jotka eivät itse asialle voi mitään, kun tavat ja ruuat tulevat kotoa.
ravintoterapeutilla, ohjeeksi saatu syödä makkaraa ja punaista maitoa.
t: 4
Hyvin meni 24 viikolle saakka ja sitten alkoivat avaavat supistukset. Poika pysyi vatsassa kyllä 38 viikolle sitten lopulta, mutta mitään en voinut tehdä, kun heti supisteli niin että melkein sairaalaan sai mennä.
Muuten jaksoin ihan hyvin, eikä muuta ongelmaa ollu.
Kukaan ei ole sanonut koskaan että ylipainoni olisi vaikuttanut siihe että supisteli niin paljon ja ennenaikaisen synnytyksen riski oli tosi suuri. Mutta ihan itse päättelemällä, kuvittelisin että näin kuitenkin oli, koska kaksi edellistä raskautta, 10 kg ylimääräisella meni molemmat 16 pv yliaikaisiksi, eikä mitään supistuksia ollut havaittavissa ollenkaan.
Kolmannen jälkeen päätin ettei enää lapsia. Mutta kun kolmas täytti 2v vauva kuume yllätti. Mutta päätin etten enää tähän kroppaan tee yhtään mukulaa, en halunnut ottaa sitä riskiä että vauvalle sattuu jotain. Ja ylipainoa oli siinä vaiheessä melkein 40 kg.
Sovittiin miehen kanssa että ainakin 20 kg pitää saada pois ennenkuin edes harkitaan asiaa. KOva motivaatio kun oli sain sen 20 kg neljässä kuukaudessa karistettua.
4 kk kesti ennenkuin tärppäsi ja olin kerennyt laihduttamaan siinä 4kk olin laihduttanut 15 kg lisää.
Lähdin siis tähän neljänteen raskauteen normaalipainon ylärajalla ja nyt ei ole taas mitään ongelmia.
Viikkoja nyt 31+2 ja nautin olostani. Nyt tosin en ole antanut itseni myöskään turvota, näyttää hyvältä sen suunnalla että synnytyksen jälkeen olen suunnilleen samoissa mitoissa kuin ennen raskautta:)