Määrittelemätön majoitus, millaisia kokemuksia?
Tekee mieli lomalle, mutta hiukan arveluttaa tuo määrittelemätön majoitus.
Kommentit (3)
Perheen ja lasten kanssa matkustaessa en ottaisi, menee vaan hermot jos sattuu olemaan joku torakkapaikka.
Itse olen yksin ollut upean Kyproksen-reissun määrittelemättömässä majoituksessa. Piti olla kuvauksen mukaan joku huonompi hotelli, mutta yllättäen olikin merinäköalalla neljännessä kerroksessa 1 hengen huone pienessä perhehotellissa, jossa oli taivaallisen hyvä ruoka. Uima-allasta ei pitänyt olla ollenkaan, mutta sellainen löytyikin viereisestä luksushotellista, kun asuinhotellini omistajat olivat sopineet, että heidän asukkaansa voivat käydä siellä. Torakoista ja muista elukoista ei puhettakaan. Pilkkahintaan loistomajoitus!
Sitten vastaavasti on toisenlaisiakin kokemuksia eli aivan paska majoitus suurinpiirtein katutason alapuolella vilkkaasti liikennöidyn kadun varressa ja huonetoverina rankasti ryyppäävä keski-ikäinen nainen. No, olihan se reissu SIKAHALPA eli melkein ilmainen, mut rajansa kaikella. Vaihdoin kyllä majoitusta, huonekaverin käytös oli liikaa.
Esim. uima-allas, joka oli täynnä roskia, vettä siinä ei ollut. Hotelli meren rannalla joo, mutta alas 60 m jyrkänne. Eräässä paikassa hotellin sijainti oli noin 20-30km asutuksesta, katuvaloja ei ollut ja pimeäähän tuli jo kuudelta. Paras oli varmaan hotelli, jossa oli lehmiä, kanoja ja lampaita takapihalla :)
No, eihän sitä näin sinkkuna tarvitse kuin sängyn ja suihkun, muun ajanhan sitä viilettää tutustumassa paikkaan.
Lasten kanssa matkustettaessa älä edes harkitse. Jos matkaan lähtee ainoastaan aikuisia, niin seikkailumieliset voivat saada hyvänkin loman - mutta yhtä hyvin majoitus voi olla yhden tähden luokkaa.