Mikä olisi mahdollisimman omatekoisen makuinen kaupan glögi?
Alkoholiton pitäisi siis olla. Joko tiivisteenä tai valmiina juomana.
Kommentit (6)
jota voi tarpeen mukaan tuunata - itse laitan monesti lorauksen omatekoista omenamehua, kaneli- ja vaniljatangon sekä tähtianista ja neilikkaa. Tämä versio siis holiton. Alkoholivalinnoilla voi myös vaikuttaa glögin makuun, ihanaa tulee esim. manteliliköörillä.
on vain glögin haju, mutta ihan laimea pistävä mehun maku oikeesti, se haju teitä hämää luulemaan sitä glögiksi :/
LAita kattilaan mustaa viinimarjamehua ja vettä. HEitä sekaan pari kanelitankoa pari neilikkaa ja muutama kardemumman siementä. Anna kiehua pari minuuttia.
Kaada laseihin teesihvilän läpi..... On muuten hyvää eikä todellakaan vaivalloista.
en siis voi tuunata makua. :(
Mutta pitänee kokeilla tuota marlin tiivistettä ja sekoittaa vaikka siihen vähän omaa mustaherukkamehua + liittää mukaan glögimaustepussi.
Kiitos avusta!
oli niin kotitekoisen kiljun makuista että herran tähden, eikö sitä kukaan ollut maistanut ennen pullotusta. En todella suosittele.
on vain glögin haju, mutta ihan laimea pistävä mehun maku oikeesti, se haju teitä hämää luulemaan sitä glögiksi :/
Marlin tiivisteen sisällysluettelo:
Vesi, glukoosi-fruktoosisiirappi, sokeri, rypäle- ja mustaherukkatäysmehutiiviste, mustikkatäysmehu, luonnonmausteet (kaneli, pomeranssinkuori, mausteneilikka, kardemumma, inkivääri), happamuudensäätöaineena sitruunahappo, säilöntäaineina kaliumsorbaatti ja natriumbentsoaatti, hapettumisenestoaineena askorbiinihappo
Toki osaan tehdä glögin myös alusta alkaen, mutta joskus haluan mukillisen tai kaksi helposti ja nopeasti. Tuosta tiivisteestä saa hyvää glögiä ihan sellaisenaankin, vedenkeittimellä keitän veden minuutissa ja kaadan sen mukiin tiivisteen, rusinoiden ja mantelin päälle.
mausteilla ja vaikka omalla mustaherukka mehulla (voihan senkin tietysti kaupasta ostaa). Myös pienemmiltä valmistajilta saa hyviä glögejä, luomuglögiä tms. Kaupasta saa glögimauste sekoituksen tai sitten jos kaapista löytyy kanelitankoja, anista, rusinoita, pähkinöitä... hauduttelee hetken aikaa niin hyvää tulee!