Joulupöytään jotain extraa vielä...apuja!
Olisiko kellään hyviä ideoita siitä mitä hyvää voisi vielä lisätä perinteiseen joulupöytään. Eli siis jotain coctailpala-tyyppistä. Olen ajatellut esim. coctailpiirakoita tai pieniä leipäsiä, mutta mikä ois maistuva täyte?
Kommentit (6)
http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/kuluttajat/reseptit/suolaiset_le…
Myös Maku-lehden sivuilla on paljon reseptejä.
jouluun sopii poro ja erilaiset kalat, niistä on helppo tehdä monenlaista settiä ja tulee vielä kauniitakin!
saaristolaislimpun päälle mäti-smetana-punasipuli moussea. Koristele mädillä ja tillillä.
Tai teet tieskarullaa, johon sisälle ranskankermaa, kylmäsavuporoa, dijon sinappia, ruohosipulia ja leikkaat siitä pieniä suupaloja.
savugraavilohta fileinä, leikkaat pieniä suikaleita. Asettelet kauniisti sellaisen Väinämöisen nappi -leivän päälle (voi olla vastaava muu tuote) ja alle vähän ranskankerma/ruohosipuli-sekoitusta, tilkka punasipulia ja koristeeksi mätiä ja tilliä. Kaunista hyvää ja helppoa! Kermaan voi sekoittaa sitruuna/limemehua antamaan kirpakkuutta.
tms. sopisi hienosti jouluun...hih.