KOULUAVUSTAJA
Olisin pääsemässä kouluavustajaksi.Mikähän palkka mahtaa olla ,edes noin. Ei jaksais odottaa viikkoa kun saa tietää, kun en kehdannu kysyä ihan heti ekassa lauseessa.Kiitos, jos joku kertois.
Kommentit (17)
kaikki olisi halunnut mun jatkavan, mutta ei. Otettiin työllistämistuella pitkäaikaistyöttömiä, joilla ei koulutusta, tai opiskelijoita Kelan rahalla! Pori säästää lasten kustannuksella! Onko se oikein, että koulutettuja koulunkäyntiavustajia kortistossa??? Esim.Tampere palkkaa mieluiten koulutetun ja tekee määräaikaisen sopimuksen!!!!!!!
Mikä tulee kaupungille halvimmaksi niin siten tehdään.
työsopimuksella! Mutta kun he säästävät! Mikään ei estäisi Poria palkkaamasta minua, he haluavat vain säästää, ei siinä ole lain kanssa mitään tekoa
Eihän millään muulla ole merkitystä kuin säästämisellä.
Vierailija:
työsopimuksella! Mutta kun he säästävät! Mikään ei estäisi Poria palkkaamasta minua, he haluavat vain säästää, ei siinä ole lain kanssa mitään tekoa
heti syyllistetään ahneeksi jos uskaltavat pyytää palkkaa. Kaikki naisten hoiva-alat, ihan sama juttu. Alkakaa naiset vaatia, ja tuo avustaja piti poistua ammattinimikkeestä jo vuosia sitten ja vielä se vaan siinä seisoo ja niin junnaa palkatkin.
Tein suurimmaksi osaksi opettajan hommia ja olin sijaisena jopa viikkoja koulunkäyntiavustajana ihan vaan työmarkkinatuella. Ihan villiä hommaa..
normaalikoulussa). Vammaisille avustaja korvaamaton.
Ei niillä ihmisillä siellä koulun sisällä ole mitään merkitystä eikä niiden mielipiteillä. Ne joiden mielipiteillä on väliä istuu kunnanvaltuustossa.
olisko jotain 1400-1500e brutto. Ja kesällähän ovat melkein kaikissa kunnissa työttöminä... :(
Mutta kiva homma kuiteskin!
Kiitos. Mulle se just sopii että oisin työttömänä. Mies tienaa hyvin ja meillä on kolme lasta. Esikoinen on nyt ekalla, joten kesä olis muuten hiukka ongelma. Pienemmät vaan kinuavat hoitoon ja mun seura ei tunnu millään rititävän. Jos vaikka 8vuoden kotona olon jälkeen sais vähä vaihtelua.
Toivon parasta.
ap
Ja saatpa vähän " omaakin" hommaa :) Työn iloa!
t. 2
tuollainen brutto voi olla koulutetulla avustajalla, jos on ainakin muutaman vuoden työkokemus + saa tarpeeksi työtunteja.
Minun tuttava ollut ko. työssä lähes 10-vuotta, käteen jää verojen jälkeen n.900¿ ja viikko tunnit 35h
Epäpäteville maksetaan 10% vähemmän.
Kivaa hommaa kun sen osaa ottaa oikealla asenteella :)