Tsempatkaa mua juomattomuuteen! Punkkupullo houkuttaa...
vieraita tulossa, jotka ottavat... Itsellä mopon karkaaminen käsistä juopottelun suhteen on niin suuri riski, että tipattomalla yritän olla. Mutta voi tuskaa :( Apua.
Kommentit (18)
Mulla karkasi homma aikoinaan niinikään lapasesta, joten olen mieluummin tipaton. Kyllä se teettää sikäli työtä, että on vaikeaa keksiä "korvaavaa toimintaa" etenkin jos toiset ottavat. Viime viikon pikkujoulut olivat kyllä suoritus sinänsä.
Ei minusta toisaalta saa pahapäistä juoppoa, mutta verenpaine nousee liian helposti. Siksi näin.
Unohda se punkku. Mitä sinä sillä, korkeintaan aamulla on pöhnänen olo. Ole sinä se, joka ei siihen lankaan mene. Ajattele, että voit herkutella jollain muulla vaihtoehdolla! Olet sen ansainnut, ja ihan tämän viestisikin perusteella oikealla tiellä :)
katumus vs. lämmin, rentoutumisen tunne... ja ehkä kaikki stressi ja huoli siirtyy edes muutamaksi tunniksi jonnekin...
tosin tuo ruokaöljyjuttu ei oikein natsaa.. ei ole tosiaan kyse kaloreista...
ap
vieraille pakko tarjota alkoholia jos se on itselle paha paikka?
Jos o alkoholisti joka yritää raitistua, niin eikös silloin pidä pysyä erossa juopottelevista ihmisistä...
No mutta pysyt vaan kovana, syö vaikka suklaata, se auttaa vaivaan kuin vaivaan!
ja osta itsellesi jotain muuta mieluisaa alkoholitonta juomista.
Suunnilleen sama määrä kaloreita
selvitäpä huvikses noi kalorimäärät!
ja hörpää viiniä päälle. Maistuu niin pahalta että vaihdat viinin pian vichyyn.
senkun vedät vaan. On kaikilla paljon hauskempaa kun annatte punkun vaikuttaa, juttu luistaa ja on rennompaa...
Nyt varmaan myöhäistä hankkia, mutta tulevaisuuden varalle... Suosittelen! Itsellä ei ole ongelmaa, mutta monesti otan alkoholitonta (kuski, raskaana, aamulla töihin jne.).
ja hörpää viiniä päälle. Maistuu niin pahalta että vaihdat viinin pian vichyyn.
Kyllä täysijärkinen aikuinen pystyy kontrolloimaan juomistaan.
Ps. Ainahan näitä "neuvoja" on helppo antaa.
enivei. Kolme pientä lasia punaviiniä, yksi bisse. Aamusta alkaean ollut valtavan itseinhon ja -vihan syövereissä. Ei tullut krapulaa ja mennyt överiksi, mutta itseni petin joka tapauksessa. Se on loppu. Tänään on Ensimmäinen päivä.
-ap-
Tuohan nyt oli vielä ihan kohtuullista käyttöä
omaa masennusta. Lisäksi on riskinä, että mopo karkaa käsistä ja juominen ei tod jää noin pieneen määrään..
ap
Anna vieraiden ottaa ihan normaalisti. Illalla ja varsinkin aamulla koet ihanan tunteen siitä että pysyi itsellesi tiukkana. Itse tiedän kyllä tuon tunteen että saa muutamaksi tunniksi sillä punkulla stressin pois mutta myöhemmin sitten onkin kamala morkkis joka kestää monta päivää.
Tsemppiä sulle!
Jos emännöit omassa kodissasi juhlia, niin sinun ei ole mikään pakko tarjota alkoholia. Tähän vuodenaikaan sopii sitä paitsi erinomaisesti ihan alkoholitonkin kuuma glögi.
Jos emännöit juhlia omassa kodissasi, ja joku toinen emäntä tai isäntä haluaa ehdottomasti tarjota alkoholia, niin tietääkö tämä toinen henkilö ongelmastasi? Jos siitä huolimatta haluaa ehdottomasti tarjota alkohlia, niin kannattaa miettiä ystävyyden laitaa, tai jos kyseessä on oma mies, niin yrittää tuoda esille se, että sinusta on todella epämiellyttävää tarjota alkoholia omassa kodissasi ja toivoisit häneltä ymmärrystä ja tukea. Jos sitä ei tule, niin minusta voit vallan hyvin ilmoittaa nauttivasi illasta muualla, raittiissa seurassa (joku hyvä ystävä, hemmotteluminiloma hotellissa, jossa aamiainen yms.).
Jos syystä tai toisesta päädyt tilanteeseen, jossa olet läsnä alkoholia nauttivien keskuudessa etkä itse juo, niin voit vaikka heti sanoa ihan suoraan, että "Täältä saatte sitten viiniä, jos tahdotte, itse en aio juoda, koska alkoholi ei sovi minulle ja jo pieni määrä tekee olon huonoksi." Tuossa ei ole mitään hävettävää, ja tuolla tavalla saat ilmaistua julkisesti avoimesti suoraan, ettet aio juoda, joten se myös helpottaa päätöksessä pysymistä.
Toisaalta, voit myös vastata, jos joku kysyy, mikset juo mitään, että "Minulle riittää tämä kuuma glögi (tai mitä juotkin), en pidä alkohlista, se saa olon huonoksi jo pienestä määrästä".
Suunnilleen sama määrä kaloreita