Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voiko yksityislääkärillä "teettää" mitä vain?

Vierailija
11.12.2010 |

Mietin tässä, että jos kunnallinen puoli tökkii niin pahasti koko ajan, että jos menee valittaan esim. sappivaivoja ja haluaa leikkauksen, tekeekö ne yksityispuolella sen mitä asiakas pyytää ja maksaa?



Käy vain lääkärillä tarkastuksessa ja sitten sovitaan leikkausaika??

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
11.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin voi tietysti olla suotavaa varmistua siitä, että sappikiviä on... ;) Ei kai kukaan ihan randomilla ala leikellä.

Vierailija
2/7 |
11.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli ei niillä teettää voi mitä vain, helpommin pääsee kyllä tutkimuksiin ja vaivoilleen selityksen, oli sitten hyvää tai huonoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
11.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

moraalia ja etiikaa, kuin rahan.

Vierailija
4/7 |
11.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että vaivoja olisi ollut. Kai nyt lääkäreillä sen verran tajua on ettei huvikseen leikkele :D

Mutta jos kunnallisella puolella vain pompotellaan ja "odotellaan ja seurataan vielä hetki" niin sitten voisi vain kävellä yksityiselle ja tilata ajan.



ap

Vierailija
5/7 |
11.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli ei voi leikata vain potilaan pyynnöstä ellei ole indikaatioita tai leikkaus ei muutoin ole perusteltu.



Mutta jos indikaatiot ovat kunnossa, niin tottakai yksityiselläkin leikataan. Varaat ajan gastrokirurgin vastaanotolle. Jos et halua turhia käyntejä, niin kannattaa etukäteen varmistaan vastaanotosta, että kyseinen kirurgi tekee kyseisiä leikkauksia yksityispuolella - kaikki eivät nimittäin tee kaikkea. Toki jos päädyt kirurgille, joka ei näitä tee, niin hän yleensä voi suositella sinulle kirurgia tai paikkaa, jossa näitä tehdään.

Vierailija
6/7 |
11.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä. Tee kuten täällä on sanottu, selvitä leikkaava gastrokirurgi, ota mahdollisimman paljon papereita (siis epikriisejä, tutkimustuloksia yms) mukaan, niin homma lähtee eteenpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
11.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ortopedian puolelta tiedän, että polvitähystys maksaa 2000-2500 euroa, tekonivelleikkaus 10 000 - 15 000 euroa. Sappikivileikkaus maksaa varmaan jotain tuosta välistä, riippuen myöskin siitä, pitääkö jäädä sairaalaan yöksi vai onnistuuko päiväkirurgisena. Lisäksi tulevat tietenkin lääkärikäynnit ja mahdolliset tutkimukset ennen ja jälkeen toimenpiteen.



Kela korvaa leikkaushoitoja aika vaatimattomasti, muutaman satasen voi saada takaisin. Suurin osa tuosta hinnasta menee sairaalan laitoskustannuksiin ja tarvikkeisiin, anestesialääkärin ja kirurgin palkkiot ovat yleensä vain muutamia satasia.