Ottaisitko 1 kk ikäisen vauvan hautajaisiin?
Hautajaiset tulossa ja esikoisemme on tuolloin 4,5 vk ikäinen. Kannattaako vauvaa ottaa mukaan?
Mitä pitäisi käytännössä huomioida, jos vauvan mukaan ottaa?
Kommentit (18)
totta kait ottasin noin pieni syö yleensä vielä tissiä eli äiti ei voi olla maisemista pois kauan ja toisekseen nukkuu suurimman osan ajasta eli ei hänestä mitään haittaakaan siellä ole. Kantokopan ottaisin sinuna mukaan tai rattaat (ei siis autonistuin) jotta vauva saa siinä rauhassa nukkua.
Emme tosin päässeet. Mutta ei tullut mieleenkään olla ottamatta. Mihin muuallekaan olisin vauvan laittanut? Ei tuon ikäistä voi ihan kenelle vaan antaa hoitoonkaan ja tietenkin koko lähipiiri oli myös hautajaisissa. Ja täysin rintaruokinnalla olevan tissitakiaisen luota olisi mielestäni ollut hankala olla poissa tuntikausia. Lisäksi meidän suvussamme ainakin olisi ihmetelty, jos olisimme saapuneet paikalle ilman uutta perheenjäsentämme.
Jos lapsi ei jaksa olla hiljaa siunauksen ajan, pitää hänet tietysti viedä pois johonkin eteistilaan tms. Omaisille pitää antaa tilaa surra häiriöttä.
vieraampien hautajaisissa tuonikäisellä ei ole mitään tekemistä.
Käytännöstä sen verran, että jos vauva alkaa kiljumaan kesken siunaustilaisuuden niin menet saman tien ovesta ulos.
ja kaikille pidemmille reissuille on tietysti pakko
Sukulaiset voi tuntea lohduttavana että elämä jatkuu kun on seuraava sukupolvi hautajaisissa mukana
jos pistäydyn pikaisesti työkaverin hautajaisissa tms. en välttämättä ottaisi, ei hänen omaisensa ilahdu minun vauvastani
Poika oli 5 viikkoa vanha kun oltiin mummini hautajaisissa. Poika nukkui turvakaukalossaan koko ajan kirkossa. Vielä siirryttäessä seurakuntatalolle muistotilaisuuteen taisi nukkua sielläkin aika pitkään.
Eipäs siinä muuta kun vaipat mukaan ja valitsee istumapaikkansa niin että pääsee helposti ja huomaamattomasti kirkosta pois jos vauvalle tulee jokin hätä.
mutta ole valmis poistumaan kirkosta, jos vauva alkaa "huutaa". Olin kerran yksissä hautajaisissa, joissa imettäväinen.
Hän huusi puolet toimituksesta ja se ei ollut kenellekään kivaa. Yksi vainajan omaisista sanoikin, että lähes ainoa asia mikä hautajaisista jäi mieleen oli vauvan itku (ja ei positiivisessa mielessä).
Ja hän on itsekin äiti ja uusi elämä jne. ei valitettavasti kaikille ole se siunaamisen tärkein asia.
7 laittoikin jo mitä multa unohtui, eli moni kävi sanomassa jotain tyyliin "mukava kun suku jatkuu" kun vauvan kanssa hautajaisissa oltiin.
T.8
Lähisukulaisen hautajaiset kaukana kotoa ja kaikki hoitamaan pystyvät olivat siellä samoissa hautajaisissa. Ja sitä paitsi vauva ei olisi pärjännyt ilman minua eli ruokaansa.
Kaikki sujui hyvin. Vauva nukkui vatsani päällä kantoliinassa, myöhemmin vaunuissaan.
Jos vauva on kirkossa äänekäs, lähtisin sinuna pois kirkosta hyssyttelemään, tai ainakin kirkon eteiseen, jos ulkona on kylmä. Ruokailut olisi myös hyvä sovittaa ennen ja jälkeen tilaisuuden, mutta vauvan aikatauluillahan siinä mennään.
ottaisin sukulaisten hautajaisiin ja kaikille pidemmille reissuille on tietysti pakko
Sukulaiset voi tuntea lohduttavana että elämä jatkuu kun on seuraava sukupolvi hautajaisissa mukana
jos pistäydyn pikaisesti työkaverin hautajaisissa tms. en välttämättä ottaisi, ei hänen omaisensa ilahdu minun vauvastani
ja isommatkin olen ottanut. Mummoni hautajaisissa pojat olivat 5 ja 3v ja isompi huuteli kirkossa, että koska soitetaan irom maidenia, kun jotain virttä siinä lopeteltiin =)
Kevensi hieman tunnelmaa
ja isommatkin olen ottanut. Mummoni hautajaisissa pojat olivat 5 ja 3v ja isompi huuteli kirkossa, että koska soitetaan irom maidenia, kun jotain virttä siinä lopeteltiin =) Kevensi hieman tunnelmaa
Käsittämätöntä.
Kukaan ei loukkaantunut ja lapsihan sitä kysyi. Lapsi joka oli ensimmäistä kertaa hautajaisissa. Olin kertonut, että ne eivät ole iloiset juhlat, mutta eihän lapsi käsitä ennenkuin kokee. Ei lapsi tiedä mitä siellä lauletaan.
Totesi tilaisuuden jälkeen, että ei ne kyllä kivat juhlat olleet.
Imetys oli niin turkasen vaikeata, etten todellakaan olisi pystynyt lähtemään pitkän kaavan hautajaisiin kirkkoineen ja kahvituksineen. Lisäksi kun se imetys oli vaiketa, niin vauvakin huusi. Mulla olisi ollut stressitaso huipussaan tuollaisen keikan jälkeen. Niin ja taidettiin jo tuossa iässä joutua juottamaan lisämaitoa pullosta, eli piti olla puhtaita pulloja, lämmitysmahdollisuus sun muut. Lisäksi nukahtaminen vaati hetken hiljaisuutta tai vaunuissa lykkimistä.
Mutta katso mikä oma fiilis on sen ekan kuukauden aikana. Jos vaikka repeät pahasti synnytyksessä, niin sulta saattaa jo ihan sen takia jäädä hautajaiset väliin, kun et pysty istumaan. Ja muuta karua faktaa. Eli katsele ihan rauhassa ja tee päätös vaikka vasta edellisenä iltana.
Toisen lapsen kanssa osasin jo lähteä sukujuhlaan vauvan ollessa noin 4-viikkoinen. Viikon sisään oltiin kaikki flunssassa, vauvaa myöten, ja tauti oli tasan tarkkaan tullut mukaan sieltä juhlasta. Vauvakin pyöri siellä sylistä toiseen, joten ei mikään ihme että tultiin kipeiksi. Jos vielä kolmas tulee, niin en todellakaan lähde yhtään mihinkään pippaloihin 4-viikkoisen kanssa. :)
minä olin itse juuri tuon ikäisenä oman isomummuni hautajaisissa. olin kiltisti.
Ihanan kannustavia viestejä olette laittaneet. Kyseessä on miehen lähisukulaisen hautajaiset, joista voin tarvittaessa jäädä vauvan kanssa poiskin. Mieluusti kuitenkin osallistuisin, jos se vaan on järkevää. Vauva varmasti olisi ihan toivottu vieras.
Kirkosta lähden toki pois, jos vauva alkaa huutamaan. Olen mettinyt, että laittaisinko vauvan kirkkoa varten kantoreppuun, jos hän siinä tuntuu viihtyvän. Muistotilaisuudessa hän olisi varmaan turvakaukalossa ja haudalle en häntä veisi ollenkaan, talvi kun on. Imetystä varten voisi ehkä ollu joku iso tumma huivi, jonka alla voi imettää suojassa toisten katseilta, jos ei aina pääse esim. vessaan imettämään.
Tuo sairastumisriski kyllä vähän hirvittää! Mutta jospa ihmiset ymmärtäisi olla kovin lääpimättä.
ja isommatkin olen ottanut. Mummoni hautajaisissa pojat olivat 5 ja 3v ja isompi huuteli kirkossa, että koska soitetaan irom maidenia, kun jotain virttä siinä lopeteltiin =) Kevensi hieman tunnelmaa
No ei tsiisus! Jos multa kuolee joku lähimmäinen/perheenjäsen, niin en todellakaan katsois hyvällä jos joku lapsi huutelis, että Koska soitetaan Iron Maidenia. Sinä tietysti naureskelit jo siellä kirkossa.
mihinkäs sitten, jos ei mukaan??
eihän se tartte muuta evästäkään, kun tissit