Kokemuksia ehkäisyrenkaasta kumin kanssa käytettynä?
Meillä käytetään kondomia, pillereitä en halua koska vierastan ylimääräisiä hormoneita.. no tiedän toki että ehkäisyrenkaassakin niitä on, mutta eikö määrä ole kuitenkin huomattavasti pienempi? vai olenko ymmärtänyt asian väärin?
kierukat eivät tule kysymykseen, ja ehkäisypuikkojen arvelen tekevän minusta liian liukkaan ja olevan sottaisia.
Niin ja siis haluan kondomin lisäksi jonkun toisenkin ehkäisyn, en luota kondomiin tarpeeksi (kerran jo hajonnut kesken homman!) ja lisää lapsia en ehdottomasti halua, sterilisaatiota ei vielä saada.
Kommentit (4)
mutta se nyt ei ollut kovin oleellista.. ensinnäkin kuparikierukkaa en voisi edes ottaa, koska vuotoni on runsasta ja kivut toisinaan myös. Kuparikierukkahan voi lisätä näitä entisestään.
Hormonikierukkaakaan en halua, koska olen liian paljon kuullut negatiivisia juttuja siitä, esim. että on luiskahtanut pois paikoiltaan, tai että asennus on sattunut niin että on meinannut taju lähteä kivusta. Lisäksi ajatus jostain ylimääräisestä kohdussani on vastenmielinen.. Ja jos se ei sovikaan, pitää lähteä lääkärille otattamaan se pois, ehkäisyrenkaan taas voi itse poistaa.
ap
Hormonivaikutus todella pieni ja paikallinen, se on varma ja kaiken lisäksi helppo
-kokemusta on :)
osalle kierukka kyllä sopii? Jos olet synnyttänyt, niin silloin kierukan laitto ei ole niin kivuliasta kuin silloin, jos et ole synnyttänyt.
-en ole 2
osalle kierukka kyllä sopii? Jos olet synnyttänyt, niin silloin kierukan laitto ei ole niin kivuliasta kuin silloin, jos et ole synnyttänyt.
-en ole 2
Hormonivaikutus todella pieni ja paikallinen, se on varma ja kaiken lisäksi helppo
-kokemusta on :)