Mulla ei ole yhtään selluliittia, mitä veikkaatte voisiko johtua siitä
..että välttelen lisäaineita? Syön hyvin harvoin mitään lisäainepommeja (limsa, jätski, karkki, einekset, pikaruoka jne).
Kommentit (5)
Syön joka viikko jotain einestä ja isäksi karkkia, keksiä jne. Liikun kyllä paljon ja syön kasvispainotteisesti.
kyllä mullakaan ole (ainakin siltä läheisyydeltä mitä peilistä näkee) ja juon liian paljon limsaa ja syön liikaa karkkia. Luulen että siihen vaikuttaa enemmän geenit. Muutoin voisin olla toki kiinteämpi ja paremmassa kunnossa ym mutta selluliittia ei ole.
että olen ottanut sun osuuden itselleni :)
kaikilla teillä on selluliittia. Joillakin se näkyy ja joillakin ei, riippuu oman rasvakudoksen tyypistä. Se on rasvaa ja kerääntynyttä ylimääräistä sokeria. Kaikkien kehossa on rasvaa.
Joidenkin tapauksessa rasvakerros on epätasainen ja näkyy ihon läpi, joidenkin tapauksessa tasainen.
Siksi mm. hoikillakin voi olla selluliittia. Mitä parempi aineenvaihdunta ja verenkierto selluliittialueella on, sitä vähemmän on epätasaisuutta rasvakerroksessa. Eli ei muuta kuin kävelemään reippaasti pitkillä askelilla, niin paranee aineenvaihdunta, ja vähenee peffa-alueen selluliitti.. :) mutta kaikilla sitä on, toisilla rypäleinä ja toisilla näkyy vain puristaessa rasvakerrosta.
Noi valmisjutut menee suoraan reisiin, voi taivas sitä sellun hytinää sen jälkeen!