Mistä löytyis 10v tytölle vähän vahvemmat housut kouluun
Semmoiset, joilla voi olla sisälläkin. Sisähousujen päälle vedettävät toppahousut ei nappaa... Ideoita?
Kommentit (10)
Käyttääkö teidän kaikkien 10v tytöt toppahousuja?
ei ole pissis tai muuten nolona fiksuista asioista.
Meillä käytetään vuorillisia reisitaskuhousuja mutta kylmällä kuten tänään on ohuet toppahousut farkkujen päällä.
Eihän kouluun kävely mitenkään vaadi toppahousuja jalkaan. Lapsi ei vaan silloin pompi lumikinoksiin. Meillä vielä lyhyt koulumatka, voidaan ajottaa sinne saapuminen lähes samalle hetkelle, kun välituntikello soi. Farkkujen alle voi sitten lisätä sukkahousut ja vielä niiden päälle tyttöjen kasarit tai leggarit riippuen säästä. Jos haluu lumipeuhuuta esim. koulun jälkeen, niin sitten hakee kotoa toppahousut jalkaan tai otetaan ne tai kuorihousut repusta käyttöön.
Tosin eräs toinen äiti sai lähes hermoromahduksen ja alkoi taistella lapsensa kanssa toppahousuista kouluun. Aluksi se oli jopa haalari, siis 10-vuotiaalle. Haukkui sitten meidän muiden lapset farkkutytöiksi, kun olisi halunnut lapselleen väen vängällä toppahousut. Mikä saarna vanhempainillassa. Annettiin mesota ja meidän tytöt jatkoi koulua farkuissa.
Pidän periaatteena, että sellaisissa vaatteissa kouluun, missä itsekin menisin.
TOki joutuu laittamaan ne kun mennään ihan ulkoilemaan, mutta koulun välkkiä varten vois olla vaikka jotkut vahvemmat housut.
ap.
Olisko liian kuumat sisällä, se kun hengittää?
ap.
Niiden kanssa tulee sisällä sellanen kumma, "paahteinen" olo, ne eivät kuitenkaan hengitä niinkuin sisävaatteet - kokemusta on.
Joku täällä kirjoitti, että " sääntönä on, että sellaisilla vaatteilla kouluu, joissa itse menisisn" - ja jäin miettimään sitä - koska itse todellakin voisin mennä toppa- tai kuoriasussa, jonka alle voisin laittaa vaikkapa legginssit ja mekon ja ottaa korkokengät laukkuun mukaan.
Eli jäin miettimään, että minkälaisessa asussa tuon lainaukseni kirjottanut äiti sitten itse menisi? Puolihameessa ja Burberryn neuleessa kenties? :)
Mulla on 2 tyttöä, joista toinen aloittaa koulun ensi vuonna ja mä todella yritän lanseerata tollasta edellä mainitsemaani tyyliä hänelle, että saa ottaa vaikka mitkä balleriinat kouluun sisäkengiksi, mutta muuten kannattaa pukeutua sään mukaan - eikä tarvitse varoa vaatteitaan; niin on paljon mukavampaa.
Ja jos ostaa lapsille makeita ulkoluvaatteita ( vaikkapa northface tms ) niin kyllä niillä luulis kehtaavan sentään mennä kouluun?
ihan noin paljon en ajatellut sijoittaa..
ap
Ne on lämpimät, mukavat, ja voi välkällä huoletta peuhata tai kiipeillä tai mitä ikinä :). Ei kastu ja pysyy lämpimänä.
10-vuotias on vielä LAPSI, ja kyllä mun mielestä on erittäin suotavaa, että nykyäänkin lapset leikkisivät mahdollisimman pitkään.
Välkällä peuhaavat kinoksessa, rakentavat lumimajaa, kiipeilevät kiipeilytelineissä, keinuvat ym. - ei tod. mitään seisoskelua tyhjän panttina.
On meidänkin tytön luokalla pari typykkää, jotka ovat pillifarkut jalassa pakkasellakin, ja sitten ei voi tehdä mitään kivaa, mut pääasia että _näyttää hyvältä_. Siis 10 vee... haloo... Teini ehtii olla sitten teininäkin :).
Mä olenkin ikionnellinen, että oon onnistunut kasvattamaan tyttöni niin, että hän on rohkeasti lapsi ja nauttii siitä :).
Alakoulun ajan jos onnistuisi näin, sitten yläkouluun mennessä ei varmaan toppahousuja voi ajatellakaan päällensä pukevansa, ainakaan kouluun.
joko ulkona tulee sitten kylmä tai sisällä kuuma, ja kumpikaan ei kuulosta hyvälle.
Ehkä joku joskus keksii vaatteet, jotka toimivat sekä että talvella :)