Jääkö lapselleni traumoja?
Mulla on 1,5v tyttö joka on ihanan iloinen enkeli. Nyt olen tullut uudestaan raskaaksi ja pahoinvointi on todella voimakasta. Minulla ei ole energiaa seurustella tytön kanssa yhtä paljon kuin ennen, eikä joka päivä energiaa viedä uloskaan häntä. Isä kyllä vie ulos töistä tultuaan, mutta silti minulla on jatkuvasti sellainen olo, että olen huono äiti kun vain oksennan ja makaan kalpeana, kun tyttö katsoo telkkaria tai legoilee.
Jääkö tästä lapselle traumoja? Tai millä saisin itselleni lisää energiaa, ja pahoinvoinnin pois??
Kommentit (2)
Itse jouduin miettimään ihan samaa, kun yhtäkkiä jäin pois kaikista lapsen jutuista ja isä ja sukulaiset hoitivat häntä. Itse olin tietysti fyysisesti läsnä, vaikkakin omassa sängyssä kalpeana hiljaa, mutta muut hoitivat lasta.
Itse olin vanhempien ja sisarusten nurkissa kun heillä oli lomaa ja mies oli töissä. Hirveää se oli.
lapselle riittään kun olet läsnä. Makaa vaikka sohavlla ja anna lapsen olla sun päällä, luet lapselle jos jaksat tai annat alpsen katsoa dvd:tä.
kaikki on hyvin, rentoudu :). Pahoinvointi menee ohi.
Kokeile syödä/imeskellä jäisiä marjoja, mulla ne auttoi.
Voimia! olet hyvä äiti, älä ole huolissasi!