Tyhmä kysymys: voiko broilerin suikaleet pestä :)?
Olen keventänyt ruokavaliota ja nyt nuo marinoidut broilerinsuikaleet jotenkin tökkivät, kun olen totuttanut nyt itseni vähärasvaiseen ruokaan :(. En keksi yhtään syytä miksei niistä voisi huuhtaista noita marinadeja pois, mutta kysynpä nyt vielä varuiksi :).
Kommentit (9)
huuhdellut ne moskat pois.Miksei siis voi suikaleistakin.
Juu ei anoreksia nyt taida ole tässä uhkana :). Jotenkin vain tuo marinadi tökkii nyt..en tiedä miksi. Ehkä jo ihan se, että syön paljon kasviksia ja tuoretta ruokaa tällä hetkellä, saa esim. einekset maistumaan yksinkertaisesti pahalta, samoin nämä marinoidut suikaleetkin. Uskon että makuaisti on herkistynyt jollakin tavalla ja siksi tökkii.
Miksi edes ostat marinoituja? Niissä on hirveästi lisäaineitakin ja maksaa sitten siitä marinadista, kun voisi maksaa lihasta.
Itse pesen koivet kun
Marinoidut on halvempii mutta en pidä marinaadin mausta.
On ensimmäinen kysymykseni.
No, minä olen pessyt niistä marinadia pois joskus. IHan ok.
tämä vain tuli nyt yllättäen eteen ja kaapissa valmiiksi siis tuo marinoitu paketti, joten käytettävä sekin on. Mutta jos ne voi huuhdella, niin sehän on hyvä. Ovat muuten pirun paljon halvempia kuin maustamattomat, joka kyllä harmittaa näin yh:n kukkaroa o.O
esim. 400 g paketti marinoitua lihaa saattaa sisältää pahimmillaan vaan 350 g lihaa.
Ainakin Prismasta saa kohtuu halpoja marinoimattomia (suomalaisia) broilerisuiakleita.
tämä vain tuli nyt yllättäen eteen ja kaapissa valmiiksi siis tuo marinoitu paketti, joten käytettävä sekin on. Mutta jos ne voi huuhdella, niin sehän on hyvä. Ovat muuten pirun paljon halvempia kuin maustamattomat, joka kyllä harmittaa näin yh:n kukkaroa o.O
Joskus on ihan kätevää että ovat valmiiksi maustettuja, mutta se marinadin määrä on ihan järkyttävä, ei se siinä mittakaavassa todellakaan ole hyvää. Marinadi jopa palaa pannuun kiinni ellei ylimääräisiä pese pois.
Olenkin aina miettinyt että olenko yksin tämän tapani kanssa, mutta ilmeisesti en. :)
Mutta oletko menossa kohti anoreksiaa?