Heitin koiraa remmillä
kun se meinasi rynnätä yhtä-äkkiä peltotiellä eteen ilmestyneen mönkijän perään.
Nyt se välttelee mua ja luimii, tottelee kuitenkin.
Harmittaa mutta mulla ei ollut mitään muutakaan käsillä ja koira oli siinä tilassa ettei käsky olisi enää tehonnut.
Ja koska joku kuitenkin alkaa väkyttää, olin omien peltojeni keskellä jonne ei pitäisi kellään olla asiaa ilamn lupaa moottoriajoneuvolla. Ja koira vasta nuori, tottelevaisuuskoulutus kesken
Kommentit (21)
nyt mitään peruuttamatonta tapahtunut.
eikä liinassa liikkuminen ole vapaata.
Koira tottelee hyvin normaalioloissa ja-tilanteissa, tämä tuli vaan niin yllättäen.
Inhottavia tuollaiset tilanteet. Mua harmittaa pyöräilijät, jotka eivät vaivaudu ilmottamaan mitään tulostaan. Ei sitä koiraakaan ihan polvessa kiinni voi koko aikaa pitää kiinni ja kun pyörä tulee tuhatta ja sataa, niin siinä voi pyöräilijälle sekä koiralle käydä tosi huonosti.
Jos saat tietoon mönkkärillä ajajan, niin anna ihmeessä palautetta.
nyt mitään peruuttamatonta tapahtunut.
vanhemmalla koiralla käynyt joskus samoin eikä ollut moksiskaan muttei enää ikinä yrittänyt lähteä minkään perään
eli suuntaamaan koiran huomio muualle jahdattavasta heittämällä sitä jollain. Ei nyt välttämättä remmillä, mutta hätä ei lue lakia.
jos noin voimakkaasti tuollaiseen reagoin.
Ja todellakin ihan samaa mieltä aikaisemman kirjoittajan kanssa pyöräilijöistä, jotka eivät ilmoita takaa tulostaan mitään!
Itelläni oli joskus kanssa herkkä koira. Appiukko, joka oli varsinainen "laumanohtaja" oli vähän vastaavassa tilanteessa, toimi kanssa noin. Meni ohi. Saattaa kestää, kärsivällisyyttä, mutta ei varmaan kerrasta vielä mitään peruuttamatonta. Älykäs, herkkä ja vähän epäluuloisesti suhtautuva kaveri sinulla. :)
Paimenkoira?
Voi olla tosi vaikea tapaus tuossa edessä
Paimenkoira? Voi olla tosi vaikea tapaus tuossa edessä
Autojen kohtaamista treenattu jo muutama kuukausi, välillä sujuu, välillä ei.
onko sulla käytössä naksutin-koulutus?
ja olen vasta ehdollistanut koiraa naksulle.
Tarvitsisin tuossa naksu-asiassa hieman neuvoja ja käytönnön ohjausta, kovasti nettiohjeita kahlaan
koira äsken suhtautui minuun ihan normaalisti, saas nähdä muistaako koulutustilanteessa.
Minä olen taas tuo oliko nyt 8 ja 16 (kerroin apesta ja kysyin naksuttimesta)
Kaverillani nimenomaan paimenkoira, jolla voimakas vietti ja sitten on vielä sellainen "herkkä". Naksutin toimii hänellä, taantumia on, mutta aina tämä kaveri vaahtoaa naksuttiminkoulutuksen toimivuudesta paimentaviin koiriin. Harmi, että hän lopetti bloginsa - olisin antanut linkin. Katsele paikkakunnaltasi kouluttajia. Ainakin muhun nuo kaverin "luennot" uponneet niin, että toimisin niin, jos mulla olisi voimakasviettinen paimenkoira.
Meillä menee hienosti vielä kun kovaa liikkuvan auton etäisyys on n40m mutta lähempää ohittavat kyttää tosi tarkkaan. Ja välillä antaa mennä ohi tekemättä "hyökkäystä", kääntää päänsä minua kohti auton mentyä ja odottaa palkintoa suorituksesta. Välillä hyökkii(remmisä toki) eikä silloin palkintoa heru. Ja koira vasta 6.5kk Toivon että vielä kykenemme liikkumaan maantiellä normaalisti
http://www.freewebs.com/klikki/
Tiedät varmaan Bob Baileyn opit? Tämä oli ihan ekoja linkkejä kaverini entisessä koira-naksutinkoulus -blogissa.
sulla on noin nuori koira! Hyvältä kuulostaa.
Tällä kaverillani on ollut monta ottokoiraa (huonosti pidettyjä aiemmin), joille saanut naksuttimella ihmeitä aikaan. Jotain sellaisia paimentaville tyypillisiä ärsykeitä jäänyt päälle, mutta tosi hyvin valtaosan saa kitkettyä pois. Ja noi koirat, ainakin tämä nylyinen arvioitu ihan jollain ammattilaisella sellaiseksi todella helposti ragoivaksi ja viettien ajamaksi. Tsemppiä!
<a href="http://www.freewebs.com/klikki/" alt="http://www.freewebs.com/klikki/">http://www.freewebs.com/klikki/</a> Tiedät varmaan Bob Baileyn opit? Tämä oli ihan ekoja linkkejä kaverini entisessä koira-naksutinkoulus -blogissa.
Tutustun siihen paremmin illalla kun ehdin
koulutus kesken niin pitkä liina. Vapaana olo harjoittelu aidatulla alueella.