Parhaat / kehnoimmat joululahjavinkit (lelut) 2010!
Viime jouluna oli täällä ihan loistava ketju, missä listattiin joululahjavinkkejä ja/tai kyseltiin käyttökokemuksia leluista, joita oli ajatellut pukinkonttiin. Taisi jäädä jotkut lelut ostamatta ja tilalle tuli toiset - ainakin meillä, kun ei pahemmin ollut vielä isompien leluista kokemuksia ja toki sitä-sun-tätä (krääsää) oli toiveena...
Jokohan olisi aika tänä vuonna alkaa samanlainen?
Aloitan kysymällä jotain lautapelivinkkiä 4-vuotiaalle: Haluaisin sellaisen, missä ei peli ole pelattu heti viikossa vaan jaksaa kiinnostaa pidempäänkin, eikä sisällä sataa pikkumuoviosaa, joita ilman peli on hyödytön... :)
Kommentit (18)
osoitteessa olla että 15.11 asti saa ilman postikuluja. Jos nyt oikein muistan. Sivuja kyllä en ole vielä käynyt katsomassa :)
Minulla on 3v ja 1v pojat, joten itsekin tulen kyllä seuraamaan ketjua, jos vaikka löytyisi jotain vinkkejä :)
Täytyy laittaa tuo Lasten Carcassonne harkintaan. Haluaisin aikuisten version, mutta pelikaveri uupuu! Prkl! Lasten Carcassonnesta innostunee 6,5-vuotias ja äippä saa pelikaverin =)
Samainen poika saa lahjaksi myös karttapallon =)
Hän on myös kiinnostunut Kiinasta, Japanista ja Afrikasta (älkää kysykö... Ei aavistustakaan mistä nuo kiinnostuksen kohteet ovat tulleet!). Oisko jollakin jotain lahjavinkkiä näihin aiheisiin liittyen?
Lautapeleistä meillä on parhaiten kestänyt aikaa (eli, että näitä yhä vaan lapset jaksaa pelata)
*Afrikan tähti
*Kimble
*labyrinttipeli
Viidakkodominosta tykkäävät myös.
Sen sijaan hyllyssä pölyttyy Ubongo ja Catanin uudisasukkaat. Liikaa osia, sanovat lapset.
Tokaluokkalainen on tosi tykästynyt eri maista. Karttapallo on mieluinen. Kirjakaupasta löytyi puuhavihko, jossa oli eri valtioista tietoa sekä eri valtioiden liput.
Siellä oli joku suklaakone ja sipsikone :O Suklaakoneen idea oli se että sulatetaan suklaata joka sit laitetaan muottiin ja kovetetaan uudestaan. Siis haloo! Sipsikoneella sipsit muistaakseni tehdään mikrossa, voin kuvitella minkälaisia kumilastuja niistä tulee. Ostaako joku oikeasti näitä turhakkeita??? Muutenkin suurin osa leluista tuntuu olevan ihan krääsää.
Siellä oli joku suklaakone ja sipsikone :O Suklaakoneen idea oli se että sulatetaan suklaata joka sit laitetaan muottiin ja kovetetaan uudestaan. Siis haloo! Sipsikoneella sipsit muistaakseni tehdään mikrossa, voin kuvitella minkälaisia kumilastuja niistä tulee. Ostaako joku oikeasti näitä turhakkeita??? Muutenkin suurin osa leluista tuntuu olevan ihan krääsää.
Samaa siunailin eilisiltana, just tota suklaakonetta...
Meillä tosin päätetty jo, että jouluna tulee vain uusia osia jo olemassaoleviin juttuihin (legot, junat, duplot, kirjat), eli suurempia säilytysongelmia ei pitäis tulla. Ja karseen krääsän määrä minimiin! Onneks suurin osa lahjojista (isovanhemmat, kummit) kyselee toiveita.
Tosin siinä kyllä on niitä muovisia suklaanappera, mutta ei haittaa, jos muutama niistä katoaa.
Unosta kannattaa hankkia noin pienelle junior-versio.
Haban Eläinpyramidi-peli on ihan ykkönen aikuisenkin mielestä. Laadukkaita puisia pelinappuloita voi käyttää myös leikissä.
lautapelit.fi-sivustolla on kommentoitu ja arvosteltu myös lasten pelejä.
neljä vuotias pelaa "tavallista" uunoa ihan täysillä, oppi numerot ja värit tällä konstilla.
eli kokeilkaa tavallista. tuo choco on muuten kiva peli!
Siis tuo Eläinpyramidi vaikuttaa kivalta (etenkin tuo, että voi käyttää leikeissäkin!).
Ja Chocoa olen luullut muoviseksi krääsäksi, mutta onhan sekin saanut hyviä arvosteluja.
Löysin tällaisenkin sivuston:
Eiköhän näistä löydy peli tai pari jouluksi! Voisikin vaikka hommata yhden kotiin ja toisen isovanhemmille (jäisi sinne pelattavaksi).
Nyt sitten niitä muita vinkkejä! :)
Ap
Tosin siinä kyllä on niitä muovisia suklaanappera, mutta ei haittaa, jos muutama niistä katoaa.
Unosta kannattaa hankkia noin pienelle junior-versio.
Haban Eläinpyramidi-peli on ihan ykkönen aikuisenkin mielestä. Laadukkaita puisia pelinappuloita voi käyttää myös leikissä.
lautapelit.fi-sivustolla on kommentoitu ja arvosteltu myös lasten pelejä.
Playmobilit on ihan parhaita leluja. Suomessa niitä taitaa tosin enää myydä vain Toys r Us? Mutta voi tilata vaikka Saksan Amazonista.
Tämän vuoden uutuuksia on agentti-Playmobil-sarja. Rauhallisempaan leikkiin löytyy koulua, sairaalaa, kotitaloa, linnaa, Egyptin pyramideja, sirkus, jne.
Meillä ainakin panostetaan tähän lelusarjaan. Ja kestäviä ovat, lapsilla nyt käytössä myös äidin vanhat Playmobilit.
vois pelata nuoremmatkin "mukana", korttipelit alkaa olla tosi in, että siinä mielessä tuo Uno vois toimia loistavasti (eikä siinä taida haitata vaikka jokunen kortti häviäisikin).
Ja jostain kumman syystä sitä jaksoi koko perhe pelata ensin koko joulun ja useasti vuodenkin varrella. (Sama kuin afrikan tähti)
on meillä ainakin nelivuotiaan kovassa käytössä. Joka päivä pitäisi saada pelata.
4 vuotias pelaa täysillä joka ikinen päivä uunoa! ja kaksi vuotias huutaa jokaisella kortilla UUNO.
mutta kerrankin yritän itse olla ajoissa joululahjojen kanssa...
Sellainen tuli tuosta mieleen, että onko muita lelunettikauppoja, kuin Amazon, mitä voitte suositella? Ulko- tai kotimaisia.
Playmobilit on muuten kivoja nekin :)
-Ap