Voi että mulle ollaan kateellisia, kun pääsin opiskelemaan laitos-
huoltajaksi! Aletaan vähättelemään ammattia tai muuta sellaista. Kyllä paistaa kateus läpi, mutta minäpä en tuosta lannistu vaan opiskelen sen ammatin mihin muilla ei rahkeet riitä.
Miten suomalaiset voivat olla niin kateellisia?
Kommentit (19)
Koulutus on kattava/monipuolinen. Kurssilla oppii laajan käsitteen pesuaineista, pintamateriaaleista ja välineistä ... estetiikka ja sen vaikutus ihmiseen ympäristöön... mitä esim. puhtaus merkitsee sairaalassa.
Matematiikka, kemia, hygienia, tietotekniikka, ergonomia, ekoloogisuus, ekonomia, psykologia ja kielistä enganti on aineita joita painotetaan erityisesti.
Sellainen tietopaketti että jos sillä ei pärjää niin millä sitten.
"Mihin muilla ei rahkeet riitä"?
Itse en kyllä todellakaan haluaisi siivoojaksi, mutta jonkun on sekin työ tehtävä.
Koulutus on kattava/monipuolinen. Kurssilla oppii laajan käsitteen pesuaineista, pintamateriaaleista ja välineistä ... estetiikka ja sen vaikutus ihmiseen ympäristöön... mitä esim. puhtaus merkitsee sairaalassa.
Matematiikka, kemia, hygienia, tietotekniikka, ergonomia, ekoloogisuus, ekonomia, psykologia ja kielistä enganti on aineita joita painotetaan erityisesti.
ihmeeseen laitoshuoltaja tarvitsee psykologiaa???
Sellainen tietopaketti että jos sillä ei pärjää niin millä sitten.
Kuuraat vessoja ja siivoat eritteitä. Jes.
Tai sit saat palveluohjaajan paikan pääset asioimaan asiakkaiden kanssa, kouluttamaan uusia työntekijöitä ja tekemään peruspesuja... mä oon siivooja ja en oo koskaan kuurannu vessoja tai siivonnu eritteitä... terveisin itsekkin laitoshuoltajan ammattitutkinnosta haaveileva...
että onpa heikot valmiudet laitoshuoltajan tutkinnolla ryhtyä kouluttamaan.
vasta sitten kun hotellien ja sairaaloiden ovet sulkeutuvan, koska siivojia ei ole olemassa.
Yksikään hotelli tai sairaala ei pysty toimimaan ilman siivoojia.
Monella ei todellakaan rahkeet riitä siivoojiksi.
Sairaala on esimerkki siitä mitä oikea siivoaminen on. Likaa ei saa siirtää paikasta toiseeen liinojen avulla. Miksi aloitetaan pisteestä A ja päädytään pisteeseen C. Miten kohdataan infektiopotilaat kun astutaan huoneeseen.
Hotelleissa kielitaitoinen siivojaa pystyy kommunikoimaan vieraskielisten asiakkaiden kanssa. Hänen on osattava vastata asiakaan kysymyksiin ja opastettava asiakasta. Ystävällisyys ihmisten kohtaaminen kaikissa tilanteissa on tärkeää. Siivojan tulee olla näkymätön ja tuoksua neutraalilta. Työn on oltava järjestelmällistä ja nopeaa.
Siivoja on palveluammatissa.
Tai sit saat palveluohjaajan paikan pääset asioimaan asiakkaiden kanssa, kouluttamaan uusia työntekijöitä ja tekemään peruspesuja...
PÄÄSET TEKEMÄÄN PERUSPESUJA :DDDDD Todella provo
t.2
te ihmiset oikeasti tekisitte, jos kukaan ei siivoaisi työpaikkojanne ja sairaalat kuhisisi likaa ja bakteereita ja luteita sun muita, kukaan ei siivoaisi kauppoja, ei katuja, ei päiväkoteja eikä kouluja?
siivoaminen on tärkeää, minä en sitä halua tehdä, enkä - suoraan sanoen - edes pysty siihen. Ihan hyvä, että otit homman hoitaaksesi :)
Laitoshuoltajan työ ei ole pelkkää siivoamista. Itseasiasa suurinosa työstä on muuta.
Harvemmin laitoshuoltajan tutkinnon suorittanut tekee päivääkään töitä pelkkänä siivoojana.
työtä ei monet haluaisi tehdä mistään hinnasta, mutta silti ei mistään tulisi mitään, jos annettaisiin vain lian, roskien, bakteerien, kärpäsien sun muiden levitä. Jos siivoojat kieltäytyisi tekemästä työtään, niin sitten kaikki muut työntekijät, sairaanhoitajat, lääkärit, insinöörit, lakimiehet jne joutuisi käyttämään aamunsa ja iltapäivänsä paikkojen puhtaana pitämiseen ja vessojen kuuraamiseen ja vuorollaan joku pesisi ikkunat ja luuttuaisi lattiat..ja kaikkiin ammatteihin pitäisi sisällyttää siivouskoulutus varsinaisen ammatin lisäksi.
Laitoshuoltajan työ ei ole pelkkää siivoamista. Itseasiasa suurinosa työstä on muuta. Harvemmin laitoshuoltajan tutkinnon suorittanut tekee päivääkään töitä pelkkänä siivoojana.
arvostaisivat omaa työtään ja että muiden arvostus näkyis palkassa. Riippuu paljolti heidän ammattitaidostaan ja tunnollisuudestaan, saadaanko potilashuone jonkun noro- tai MRSA-potilaan jäljiltä sellaiseen kuntoon, että sinne voi huoletta työntää uuden asukin. Tai saadaanko ripuliepidemia pysäytettyä. Kiitos kaikille laitoshuoltajille, olette tärkeitä työkavereita.
t. sh
huono provo