Sisunaiset 1.11
Viime viikolta:
Nimi:
Lähtö kg, Tavoite (vko 44) kg, (Lopullinen tavoite, kg), Paino nyt kg, Muutos edelliseen kg, Tot pudotus kg, Matkaa välitavoitteeseen kg, Vkoa edessä että välitavoite toteutuu, (Arvio se saavuttamisesta), BMI nyt, pituus
Allakka-
94.8 kg, 79.0 kg, ( 62 kg), 79.3 kg, -0.1 kg, -15.5 kg, 0.3 kg, 2 vkoa, ( Marraskuu ) , BMI: 28.8 , 1.66 m
Körömölli
95 kg, 86.0 kg, ( 68 kg), 86.8 kg, -0.4 kg, -8.2 kg, 0.8 kg, 4 vkoa, ( Marraskuu ) , BMI: 31.9 , 1.65 m
Minlee
84.6 kg, 88.6 kg, ( 75 kg), 90 kg, 0.0 kg, 5.4 kg, 1.4 kg, 8 vkoa, ( Joulukuu ) , BMI: 28.4 , 1.78 m
Sarapäkki
79.1 kg, 64.0 kg, ( 57 kg), 69.2 kg, 0.0 kg, -9.9 kg, 5.2 kg, 14 vkoa, ( Tammikuu ) , BMI: 23.4 , 1.72 m
Leidi
95 kg, 83.6 kg, ( 75 kg), 86.3 kg, -0.4 kg, -8.7 kg, 2.7 kg, 7 vkoa, ( Joulukuu ) , BMI: 28.8 , 1.73 m
Temmi
82.7 kg, 79.7 kg, ( 59 kg), 82.6 kg, 0.0 kg, -0.1 kg, 2.9 kg, 9 vkoa, ( Joulukuu ) , BMI: 33.5 , 1.57 m
Pumpernikkeli
92.4 kg, 85.2 kg, ( 82.4 kg), 86.4 kg, 0.0 kg, -6 kg, 1.2 kg, 7 vkoa, ( Joulukuu ) , BMI: 27.3 , 1.78 m
Horsmankukka
75.7 kg, 74.5 kg, ( 57 kg), 76.8 kg, 0.5 kg, 1.1 kg, 2.3 kg, 11 vkoa, ( Tammikuu ) , BMI: 29.3 , 1.62 m
Pihlajanmarja088
81 kg, 75.0 kg, ( 66 kg), 75.0 kg, -0.3 kg, -6 kg, 0 kg, 0 vkoa, ( Lokakuu ) , BMI: 26.0 , 1.70 m
05/2010
79.4 kg, 76.0 kg, ( 65 kg), 78.4 kg, -0.3 kg, -1 kg, 2.4 kg, 3 vkoa, ( Marraskuu ) , BMI: 0.0 , 1.65 m
Tilulilulaa
82.3 kg, 77.0 kg, ( 63 kg), 78.6 kg, 0.0 kg, -3.7 kg, 1.6 kg, 1 vkoa, ( Marraskuu ) , BMI: 0.0 , 1.69 m
Suurin pudotus viime kerrasta:
Körömölli ja Leidi: -0.4 kg
Ajallisesti lähinnä vko 44 (su 7.11) välitavoitetta
1. sija =>… 0 …vkoa:.. Pihlajanmarja088
2. sija =>… 1 …vkoa:.. Tilulilulaa
3. sija =>… 2 …vkoa:.. Allakka-
4. sija =>… 3 …vkoa:.. 05/2010
5. sija =>… 4 …vkoa:.. Körömölli
6. sija =>… 7 …vkoa:.. Leidi
7. sija =>… 7 …vkoa:.. Pumpernikkeli2010
8. sija =>… 8 …vkoa:.. Minlee
9. sija =>… 9 …vkoa:.. Temmi
10. sija =>… 11 …vkoa:.. Horsmankukka
11. sija =>… 14 …vkoa:.. sarapäkki
Laihduttajia: 11
Painon muutos : -1.0 kg
Matkaa välitavoitteeseen: 20.8 kg
Kommentit (9)
Tämän viikon tulos 78,9kg eli pääsin tavoitteeseen. Onneksi tuli tällä viikolla pudotusta, muuten olisi iskenyt epätoivo.
Mulla liikunta on aikalailla lukemissa ei yhtään liikuntaa. Aina joku muu juttu ajaa yli oman ajan. Tykkäisin kyllä liikkua eli kärsin siitä, etten pääse liikkumaan.
Mulla ei ole mitään suunniteltua palkitsemista, mutta se tuntuu mahtavalta kun nyt huosut roikkuu siihen malliin et on ihan pakko ostaa uudet housut.
Tsemppiä kaikille!
Hieno juttu!
Ööööh, tälläkö viikolla tavoitteiden piti onnistua? Hupsista. Ei taida ihan onnistua! EI sinne päinkään...
No, kunhan nyt jotain pudotusta tulee. Tähän asti mennyt hyvin, mutta viikko on vielä alussa, perjantaihin on piiitkä matka!
Iloista viiko jatkoa, tytöt!
Onnittelut allakka, onhan tuossa jo urakkaa takana!
Juu leidi, ei oo mullakaan vielä tavote lähimainkaan kasassa. Jos nyt marraskuun loppuun mennessä edes niin hyvä niin:)
Pikkuhiljaa pikkuhiljaa... En oo nyt ees vaa-alla käyny, koska turvotusta sen verran reilusti tuntuu olevan.
Huomenna olis taas pilatesta edessä:)
kun tavoite on saavutettu viime viikolla, niin eipä tuo kamalasti harmita. Eli saman 75 kg painan kuin viikko sitten.
Tuo minun asettamani kävely/liikuntahaaste viime viikolle ei onnistunut itseltäni alkuunkaan. Ja nytkin on alkuviikko ollut sellaista hulinaa, etten tällä viikolla ole päässyt edes pienelle kävelylle kertaakaan. Tiistaina olisin ehtinyt, mutta meillä oli miehen kanssa joku pieni kommunikaatiokatkos, ja jäi sitten lähtemättä tuon väärinkäsityksen vuoksi. Hän siis luuli, että lähden kaksivuotiaan kanssa kävelemään, ja hänen pitäisi yhtäkkiä tulla kiireisistä hommista yhtäkkiä ulkoa kuopuksen kanssa sisälle. Vaikka oikeasti tuo pienin oli siellä pihalla päiväunilla. Mutta sellaista sattuu. Mutta hyvä, jos joku muu tuli tuon vuoksi liikkuneeksi enemmän.
Nyt olis vielä 3 kg matkaa normaalipainon rajalle. Tässä mietin, oisko mitenkään mahdollista saavuttaa sitä siihen seuraavaan välitavoitteeseen mennessä. No, ens viikolla kai pitäis tuo välitavoite päättää.
Ja vielä Allakalle. Kyllä tuo sinun tähänastinen kokonaispudotus on kuitenkin tosi hieno! =) Eli jos suuntaa on muutenkin alaspäin, niin ole ylpeä itsestäsi!
Pihlis
Kiitoksia :) Tajusin itsekkin nyt vasta, et onhan sitä tullut pudotettua painoa jo ihan kiva määrä. Matka on ollut pitkä ja olen keräillyt niitä satoja grammoja, mutta näkyään kun sitä vaan sitkeästi jaksaa jatkaa niitten plussien ja satojen grammojen pudotusten kanssa niin pitkässä juoksussa niistä sitten kertyy kilojakin. Joten ei anneta periksi vaikka välillä tuntuukin ettei tästä tule mitään.
...Nimittäin etten joutunut vaatekaappia siivoamaan! Vaaka näytti 85.9. Piti kyllä ottaa jo sukatkin pois jalasta ja pidättää hengitystä, mutta pääsin alle kasikuuden!
Olikin muuten tehokas keino, tuo vaatekaapin siivoamisella uhkailu... se oli aina siellä takaraivossa, ja pisti harkitsemaan, että tarviinko ihan välttämättä vielä toisen palan suklaata jne?
Voih, nyt jos pääsisin kasiviiteen, sitten saisin varata kampaajalle ajan! Mutta jos menee ylöspäin, niin sitten ei auta muu, kuin siivota tuo kaappi...gulp.
Mukavaa ja rentouttavaa viikonloppua kaikille!
Josko ens viikolla olisin taas ahkerampi kirjoittelija..koitan ainakin!
Mulla on kuitenkin sujunut hyvin laihis ja herkkulakko ja oon mä lenkkeillytkin koiran kanssa päivittäin :).
Vaaka näytti tänä aamuna tasan 86kg eli tavoite saavutettu viimeisenä mahdollisena päivänä ;)..mutta ehdin kumminkin ja oon todella tyytyväinen, sillä en muista koska oisin viimeks välitavoitteen saavuttanut :)!
Vaatekaapin siivouksen suoritin kans tällä viikolla ja vaikka mäkin inhoon sitä puuhaa yli kaiken niin kyllä taas kelpaa valita vaatteita kun on siisti ja selkeetä..hetken aikaa ;)!
Nyt lähden leipomaan ja laittamaan kämppää vieraita varten kuntoon..tänään tulee sukua/ystäviä juhlistamaan meiän 8v keskaria ;)!
KÖRIS
Herättiin pojun kanssa 11.45 joten vaa-alla käynti jäi. Söin taas hiilareita illalla ja varmaan olis taas näyttäny varmasti yli 79, mutta ihminen ei voi lihota viikossa montaa kiloa...
Tänään ollu melkoinen morkkis, oikeestaan koko viikonlopun. Pitäisi harrastaa aerobista liikuntaa, pitäisi syödä terveellisemmin: pienempiä annoksia, enemmän kasviksia, vähemmän sokeria ja vaaleaa leipää.
Enemmän kasviksia olisi aika helppoa, mulla saattaa mennä päivä että syön 5viipaletta kurkkua tms. -Eli en syö välttämättä yhtään. -En vaan tykkää niistä, lisäksi alan tekeen niin viimetipassa hirveessä nälässä ruokaa ettei tuu mieleenkään väsätä mitään salaatteja enää siinä vaiheessa. Ns. Möykkykammoinenkin olen, eli hedelmien ja marjojen kuoret klirtsahtaa hampaanvälissä, eli nekin on aika kammottavia. Oon miettinyt sitä ja tullut tulokseen että makuaistini on vaan jotenkin tosi herkkä, samoin kuin hajuaistini. Ratkaisuna voisi olla kevyt ja herkullinen salaattikastike voisi ratkaista ongelman. Ainakin toivon niin.
Skiiexpossa tuli karu tuomio, pitäisi polttaa yli 18kg rasvaa! Ei siis laihtua noin paljon, vaan polttaa rasvaa. Jos en imettäisi niin alkaisin kyllä jollekin kuurille... Osa pilatestunneista siis spinningiksi. Tuohan se toisaalta kestävyyttäkin lisää. Mutta toi on onneksi tavoite jonnekin valovuoden päähän. Täällä tavoitteeni on tuo 65kg ja sen saavutan varmaan kesään mennessä. -Edes toivottavasti. Olenko ainut allapäin??
- 100 g viime viikosta, paino nyt 76,7. Joo, miinustahan se on tuokin, ens viikolla sitte toivottavasti enemmän.
Kukahan se kyseli, että harrastaako muut ittensä palkitsemista ja rankaisemista tuloksista? Minä olisin ostanu itelle kalliit kengät, jos oisin saanu puolessa vuodessa 10 kiloa pois. En saanu, joten en saanu kenkiäkään, siinähän sitä oli tarpeeksi rangaistusta :). Tuo vaatekaapin siivous olis kyllä mullekin hyvä, kun minäkin inhoan sitä... Jonkun pikkupalkinnon vois itelle antaa sit kun pääsee taas 75:llä alkaviin lukemiin. Kesällähän mun paino oli siinä, mutta nyt päässy nousemaan vähä.
Mulla ei ihan onnistunu tuo liikkumishaaste, perjantai ja lauantai jäi välistä. Ensin en ollu ite kotona ja sitte oli meillä vieraita. Joinakin päivinä ylitty kyllä tuo 20 minsaa reilusti, että jos siinä olis nuitten kahen päivänki osuus sitte :).
Kaikille tsemppiä taas!