Lukiko kukaan Hesarit ruokaliitteestä sitä juttua eineksistä? Aika karua.
Kuinkahan moni tietää, mitä kaikkia ainesosia jopa riisikakut sisältävät. Siinähän on lisäaineena joku muunnettu tärkkelys ja huhuh, mitä sisältää. Siis voi juma, mitä ainesosia sitä monet jopa ihan pienille lapsille tulevat syöttäneeksi.
Me ei käytetä yhtään eineksiä kotona, mutta kamalaahan on se, että päiväkotiruoka on kans surkeista raaka-aineista tehtyä lisäaineilla kyllästettyä tavaraa myös:( Sillehän ei sitten voi mitään.
Miten ihmeessä me hyvinvointivaltion kansalaiset hyväksymme tämän kaiken?
Kommentit (44)
sen joka se ruotsalainen toimittaja teki.
Aivan uskomatonta moskaa ihmisille syötettään.
Luultavasti puolet ns. elintasosairauksistakin on ihan lisäaineiden aikaansaamia. Kuten vaikka lihavuus. Vaan kun lisäaineetonta ruokaa on aika vaikea enää saada. Lähes joka leivässäkin on vaikka mitä säilöntäainetta ja jos syöt työpaikkaruokalassa tai koulussa niin se ruoka ei ole luomua nähnytkään.
Kirja on nimeltään "Aitoa ruokaa" ja ilmeisesti on jo ensimmäiset painokset loppuunmyyty?
Kunnon ruokaa saa tekemällä itse hyvistä raaka-aineista tai katsomalla tuoteselosteet tarkkaan ja jättämällä kauppaan kaikki E-aineelliset moskat.
Jos sipseja ja suklaata on usein, niin siita kylla huomautetaan. Joskus voi tietty olla.
Tarjolla on myos maksullinen kouluruoka ja se sisaltaa paaruuan ja jalkiruuan. Paaruuassa on aina kaksi vaihtoehtoa. Kiertavalla listalla on pitsaa ja hampurilaisia, ja jaateloa, mutta on myos kana-vihanneskeittoa, kanacurrya, lihapataa yms aina on vihanneksia ja jalkiruualla on aina valittavana hedelma. Ruuat tehdaan koululla, eika ole eineksia.
Taman nyt kirjoitin siksi, ettei nyt ajatella etta kaikkialla ulkomailla syodaan koulussa pelkkia ranskalaisia perunoita.
syödään harvoin, eikä joka päivä välipalana. No okei, missään ei taida olla joka päivä pannaria, mutta monissa paikoissa on lähes joka päivä epäterveellinen välipala.
Olen ollut iltapäiväkerhon vetäjänä ja siellä piti syöttää lapsille ihan kamalaa einesskeidaa. Ei siis mitään parempia eineksiä, vaan joka päivä rasvaisia lihapiirakoita, valmishampurilaisia jne.
Pannari ja pannari ja sitä siis syödään teilläkin.
Itse en jaksa jeesustella siitä mitä päiväkodissa on välipalana. Meillä syödään terveellisesti ja paljon kasviksia, ei päiväkodin tarjoamat kiisselit/ pannarit tms. kokonaisuutta huonoksi muuta. Einekset ovat sitten asia erikseen, mutta pannari ja kiisselithän eivät eineksiä olekaan.koska jossain muualla ovat asiat huonommin, ei Suomessa saa yrittää parantaa asioita? Ihme logiikkaa tällä palstalla
Meillä pannari on jälkiruoka, ei välipala. Ja marjakeitoissa on usein ihan liian paljon sokeria meidän makuun, vaikka olisikin reilusti niitä marjoja. Suu tottuu vähempäänkin sokeriin kun vähän harjoittelee
enkä muista, että Valio olisi milloinkaan kasvikuntaa tuottanut. On ihan kiva, että ihailet entistä kotimaatasi, mikäpä siinä.
En oo tyhmä, ite oot! Ottaisit itse asioista selvää, ennen kuin rupeat hupsuilemaan. Esimerkiksi entisestä Maaseutukeskusten liitosta nykyisestä ProAgriasta saisit tietoa asioista. Kannattaa tutustua, ihan mielenkiintoisia juttuja.
PS. Minunkin mielestäni Saksassa oli ihan kiva asua, ja ruokakin, myös luomuksi tituleerattu, oli oikein hyvää
Suomen perus viljely- ja kasvatustuotteet ovat luomuudeltaan samaa tasoa kuin Saksan luomu. suomen luonu taas on jo ihan "hihhuliluomua" keskieurooppalaisten näkökulmasta. suomessa on käsittääkseni myös juuri lisäaineiden osalta tiukat säännöt ja täällä periaatteessa kaikki mitä kaupassa on myynnissä on ok terveellistä.
Niin naurettavaa tämä Suomessa vallalla oleva "suomalainen ruoka on niin puhdasta ja luomua sinällään" -ajattelu!Miettisit nyt edes ihan vähän... Et kuulostaisi ihan niin tyhmältä.
Ihan tiedoksesi vain, juuri Saksassa esim. on todella paljon kaikenlaisia kuluttajatestejä jne jotka todellakin myös vaikuttavat asioihin (mistä Suomessa ei voi uneksiakaan).t. Saksassa asunut
Englannissa asuessa huomasin että siellä ei leipään laiteta ilmeisesti mitään säilöntäaineita koska on parissa päivässä aivan homeessa. Siksi ihmettelenkin kuinka esim Reissumies säilyy kuukauden?
Mutta en usko hetkeäkään että Suomen lasten lihavuuteen on vaan yksi tai kaksi syytä eikä todellakaan se rieska tai pannari tai edes se limuautomaatti koulussa. Pleikkarit, kouluun kuskaamiset, tietokonepelit, rajattomat herkuttelumahdollisuudet (kotona kaapit täynnä), välipaloja syödään jatkuvasti vaikka terveellisiä ja ruuasta on tehty nykyään ihme statushomma.
Sisko perheineen on näitä mega gourmet kokkeja eikä IKINÄ voi KUVITELLAKAAN eineksiä pöytään. No, sisko tukevasti paksu, mies heiluu painonsa kanssa ja tytär ei syö mitään ja koko suku häärää tämän syömättömyyden äärellä. rasittavaa.
vaan ns. puolivalmiste.
Meidän perheen käytetyin eines: pakastevihannekset.
Englannissa asuessa huomasin että siellä ei leipään laiteta ilmeisesti mitään säilöntäaineita koska on parissa päivässä aivan homeessa. Siksi ihmettelenkin kuinka esim Reissumies säilyy kuukauden?
Oletko käynyt koskaan nykyaikaisessa ns. teollisessa leipomossa? Siellä on varmaan puhtaampaa kuin leikkaussalissa: Homma hoidetaan niin koneellisesti, että edes ihmisiä ei päästetä samoihin tiloihin prosessin kanssa. Homehtuminen tarvitsee homeitiöitä, mutta jos leipäpussiin ei pääse niitä itiöitä mistään, ei homehtumistakaan voi tapahtua.
Rieskaa ja jäätelöä. Pullaa. Kiisseliä (marjapitoisuus varmaan 3%).
vanhempainillassa, johtajalle yms. Asiaan voidaan saada muutos. Meidän päiväkodissa välipalat kohenivat kummasti, kun asia otettiin puheeksi. Keittäjähän valitsee listasta ne välipalat - johan loppui pasteijat ja pullat. Toki välillä on tota höttöäkin, mutta joka päivä näyttää olevan hedelmää ja vihannesta ja varsin usein välipala on se ruisleipä juustolla ja vihanneksilla. Yhtään pulla-välipalaa ei ole tänä syksynä enää nähty.
kuulkaas hyvin asiat. Monissa maissa lapsille viedään perunalastuja ja suklaapatukoita itse välipalaksi tai jopa lounaaksi, että kyllä ennemmin syötän lapselleni kiisseliä tai rieskaa. Mitähän pahaa siinä rieskassakin nyt on?
Ja marjakeitossa.
Kukaan jaksa sitä ruisleipääkään sentään aina syödä saati pirkkanaa pupeltaa!
kuulkaas hyvin asiat. Monissa maissa lapsille viedään perunalastuja ja suklaapatukoita itse välipalaksi tai jopa lounaaksi, että kyllä ennemmin syötän lapselleni kiisseliä tai rieskaa. Mitähän pahaa siinä rieskassakin nyt on?
Ja marjakeitossa.
Kukaan jaksa sitä ruisleipääkään sentään aina syödä saati pirkkanaa pupeltaa!
kuulkaas hyvin asiat. Monissa maissa lapsille viedään perunalastuja ja suklaapatukoita itse välipalaksi tai jopa lounaaksi, että kyllä ennemmin syötän lapselleni kiisseliä tai rieskaa. Mitähän pahaa siinä rieskassakin nyt on?
minun kolmevuotiaani söi päiväkodissa eilen lounaaksi ranskalaisia ja ketsuppia. Välipalaksi on joka päivä valkoista paahtoleipää ja hilloa.
Jos täällä joku jotain suomalaisesta ruokakulttuurista tietää, niin sitä pidetään erittäin terveellisenä ja suomalaisia terveystietoisina. Mikä siis minun mielestäni on hyvä juttu.
teidän hysteerikkojen kannattaisi lopettaa syöminen kokonaan niin ei ainkaan tulisi laitettua lisäaineita suuhunne...sehän se vasta tereellistä olisikin! Oikeasti hei, mitä tässä maailmassa saisi enää syödä?!
ei ainakaan kunnallisessa tuollaisia ruokia ole.
ei ainakaan kunnallisessa tuollaisia ruokia ole.
emme asu Suomessa. Täällä päin tuollainen sapuska on ihan normisettiä.
t. 9
ei ainakaan kunnallisessa tuollaisia ruokia ole.
kirjoitushan viittasi siihen, miten hyvin suomalaisissa päiväkodeissa asiat on. Ulkomailla usein just tuollaista.
Kaveriperhe asui ranskassa ja vanhempien piti vuorotellen järjestää lapsille koulussa välipala ja aika usein se oli mm. suklaata tai keksejä.
sen joka se ruotsalainen toimittaja teki.
Aivan uskomatonta moskaa ihmisille syötettään.
Luultavasti puolet ns. elintasosairauksistakin on ihan lisäaineiden aikaansaamia. Kuten vaikka lihavuus. Vaan kun lisäaineetonta ruokaa on aika vaikea enää saada. Lähes joka leivässäkin on vaikka mitä säilöntäainetta ja jos syöt työpaikkaruokalassa tai koulussa niin se ruoka ei ole luomua nähnytkään.
Niin naurettavaa tämä Suomessa vallalla oleva "suomalainen ruoka on niin puhdasta ja luomua sinällään" -ajattelu!
Miettisit nyt edes ihan vähän... Et kuulostaisi ihan niin tyhmältä.
Ihan tiedoksesi vain, juuri Saksassa esim. on todella paljon kaikenlaisia kuluttajatestejä jne jotka todellakin myös vaikuttavat asioihin (mistä Suomessa ei voi uneksiakaan).
t. Saksassa asunut