Vanheneeko vaipat?
Ostin pojalle vaippoja joissa on valmistuspäivämäärä 5 vuotta sitten!! Onkohan sillä jotain merkitystä vaipan pitävyyteen? Vai vanheneeko vaipat?
Onhan tampaxeissakin nykyään parasta ennen päiväykset ..
Kommentit (4)
Ihan EU:n vaatima laki. Vaipat, pumpulit, siteet tms. katsotaan kosmetiikkatavaroiden alaisuuteen ja niihin siksi pitää lyödä leima. Vaippa ei edes kunnolla maadu, joten 5-vuotias käyttämätön vaippa on ihan ehtaa tavaraa.
Mä just katoin että vaippapaketissa oli merkintä, että se säilyy avattuna vuoden (vai olikohan kaksi vuotta). Nauratti. :)
Säilyttäisin pakkauksen ja jos rupeaisi tuntumaan siltä, että sen sisältämien vaippojen teipit eivät pidä kunnolla, meinisin kauppaan valittamaan. Jos teipit toimivat ok, niin vaipoissa on tuskin mitään muuta vikaa.
ja vaatisin uuden paketin vedoten että kaikessa on parasta ennen päiväys ja tuote on lapselle.