Joko autossasi on talvirenkaat?
Meillä ei. Pääsi lumentulo yllättämään.
En oikeasti uskonut, että lunta tulee näin aikaisin.
Kommentit (19)
Oletko itse kädetön? Tai et kykene viemään autoa esim. huoltoasemalle renkaiden vaihtoon?
Sohvaperunamieheni tuntien luistellaan kesäkumeilla vielä viikkotolkulla. Sitten suuren jupinan ja valituksen jälkeen marraskuun puolenvälin kieppeillä ne voidaan vaihtaa ts. joku toinen tekee sen hänen puolestaan ja sitten levätään jouluun.
Oletko itse kädetön? Tai et kykene viemään autoa esim. huoltoasemalle renkaiden vaihtoon?
Sohvaperunamieheni tuntien luistellaan kesäkumeilla vielä viikkotolkulla. Sitten suuren jupinan ja valituksen jälkeen marraskuun puolenvälin kieppeillä ne voidaan vaihtaa ts. joku toinen tekee sen hänen puolestaan ja sitten levätään jouluun.
eli niinhän se meneekin tai sitten huoltsikan setä sen tekee. Mutta ihan jos ruotimaan ryhtyy niin miehelläni ei ole muita ns. vastuu-alueita kuin auto, jota hän käyttää eniten, joten voisi ehkä olettaa.... :)
äitini pyysin avuksi kun mies oli töissä ja itsellä ei voimat riittäneet avaamaan pultteja. mummulla on habaa :)
ei puhettakaan että täällä olis päässy edes tielle asti ilman talvirenkaita.nytkin lunta on ihan reilusti ja pakkasta -1.
(pohjois-pohjanmaa)
Alla on vanhat nastarenkaat, joista on nypitty nastat pois.
Tänä aamuna hieman liukasta, mutta sulaa varmasti päivän aikana. Jos tulee paljonkin lunta viikonlopun aikana vaihdetaan varmasti.
Asumme Pohjanmaan rannikolla
Tai yksi rengas on vaihdettu. Tänään vaihdan toisen. Ehkä kolmannenkin. Ei ole niin kiire kun tässä viimeistä kesälomapäivää vietän, eikä autoa tartte ennen maanantaita. Lunta täällä on jo arviolta kolme senttiä maassa.
Toisessa autossa kyllä, toisessa ei. Just toissailtana vaihdettiin, kun kuunneltiin säätiedotusta. Mies vaihtoi omaan autoonsa itse ja vaihtaa myöhemmin minunkin autooni.
Itsekin kyllä osaan ja pystyn tarvittaessa vaihtamaan, mutta nyt kun minulla on perheen isompi maasturi, niin on kivampi antaa miehen hikoilla :-)
Meillä on nastat jo molemmissa autoissa, ei ole kiva luistella. Minkä ihmeen takia pitäisi viivytellä talvirenkaiden alle panossa?
eilen vaihdettu. Molempia ei tarvitse joka päivä, joten kelin mukaan voi auton valita.
Pirkanmaalla asun ja aamulla oli liukasta joten kävelin töihin kun kesärenkaat alla.
Vaihdatan ne tänään tai huomenna.
Mieluummin liian aikaisin kuin myöhään.
Tulee sitä ihan keskitalvellakin kuivaa ja sulaa ja silloinkin nastat alla.
Ei todellakaan. Ensi viikolle on lämmintä luvassa. Ehkä joskus kuukauden päästä sitten.
Yöpakkasia luvassa, joten mustaa jäätä luvassa.
En minäkään ole vaihtanut renkaita.
Ei tartte aamulla lähteä autolla ja päiväksi sulaa. Sen mukaan vaihdan kun tilanne vaatii. Nyt kotiäitinä ei vaadi autolla kulkemista.
Jos kävisin töissä niin olis ollut jo tovin renkaat kun teen vuorotyötä. Märkä ilta ja jos yö vetää pakkasta niin mitä se tarkoittaa? Ei renkaiden vaihtoon lunta tarvita..
Minua ei säät ole yllättänyt vielä. Pitää seurata säätä ja käyttää päätä.
Talvirengas ei ketään sinänsä pelasta, pitää ajotapaakin säätää sääksi sopivaan.
nastoja. Parin viikon sisään parannan tilannetta.
Ei jäisillä teillä viitsi kesärenkailla ajella.
"Tai yksi rengas on vaihdettu. Tänään vaihdan toisen. Ehkä kolmannenkin"
Toi oli hyvä :D
Paku menossa tänään pajalle renkaan vaihtoon. Omalla vielä luistelin aamulla mut eiköhän siihenkin löydy viikonlopun aikana talvitossut alle, jos säätiedotus uhkailee talven jatkuvan :)
Joensuun liepeillä lämpötila plussalla ja päätiet alkaa olla sulat. Suola-autot ajeli jo eilen ja hiekkaakin on pahimpiin mutkiin laitettu.
Ajan sen mukaan minkä sää sallii. Kaippa tuolla kohta jo suolataan tiet, kun ei ihmiset osaa ajaa sen mukaan mitä tien pinta näyttää...
Eilen vaihdettiin autoihin. Ja hyvä niin.
käytän rengashotellin palveluita.
Todella mukavaa ja kätevää. Ja autoilun kokonaiskustannuksiin verrattaessa todella pieni lisä.
mies vei minun autoni tänään rengasliikkeeseen hakemaan uusia renkaita (syy siihen miksi mies vei on se että ko. rengasliike on 200 m. päässä miehen työpaikalta). Itse ajelin miehen autolla jossa on talvirenkaat alla.
Sohvaperunamieheni tuntien luistellaan kesäkumeilla vielä viikkotolkulla. Sitten suuren jupinan ja valituksen jälkeen marraskuun puolenvälin kieppeillä ne voidaan vaihtaa ts. joku toinen tekee sen hänen puolestaan ja sitten levätään jouluun.