miksi päiväkotiin pitää olla huonot vaatteet?
Lapsi aloittaa pian päiväkodin ja tarvisin hiukan apua vaateasioissa. Usein kuulee että tää ja tuo vaate kelpaa korkeintaan päiväkotivaatteeksi tai kirppisulkohaalari vain tarhakäyttöön. Miksi siis huonommat vaatteet sinne?
Ja pitääkö kuravaatteet olla vaikka on kosteussuojahaalari?
Kommentit (18)
Lapsi aloittaa pian päiväkodin ja tarvisin hiukan apua vaateasioissa. Usein kuulee että tää ja tuo vaate kelpaa korkeintaan päiväkotivaatteeksi tai kirppisulkohaalari vain tarhakäyttöön. Miksi siis huonommat vaatteet sinne?
Ja pitääkö kuravaatteet olla vaikka on kosteussuojahaalari?
Meillä on ihan normaalit SIISTIT vaatteet, jos menee likaiseksi tmv niin sitten menee. Nuhruisessa en lastani hoitoon vie, yök. En menisi itsekään töihin nukkaisessa tahraisessa vaatteessa.
Kuravaateasia riippuu päiväkodista, joissain ehdoton pakko ja tunkevat ( kuulemma ) myös kosteussuojattujen päälle, joissain vanhempien valinta on, laitetaanko vai ei laiteta.
Enkä nyt puhu mistään juhlamekoista, vaan esim. sievimmät trikoopaidat. Ja syy on se, että tarhassa on useimpiin vaatteisiin tullut pysyviä tahroja, monesti jo ekalla käyttökerralla. Ruokailussa, askartelussa yms. ei vaatteita suojata niin hyvin kuin kotona. Se on tietysti ymmärrettävää kun yhtä hoitajaa kohden on monta lasta, mutta tekee myös sen että tarhavaatteiksi meillä ei laiteta parhaita vaatteita.
Itse olen kyllä laittanut pojalle aina päiväkotiin ne ns.paremmat vaatteet ja sitten kotioloissa ulkoillessa jne on päälle vedetty ne vanhat kuluneemmat tamineet..
mutta toisaalta meillä ei sellaisia olekaan mitkä eivät saisi tahraantua. Kotioloissa käytetään esim huonompaa kirppishaalaria jos parempi on pesussa (päiväkotia varten).
Eipähän jää vain parille käytölle :D
Itse olen kyllä laittanut pojalle aina päiväkotiin ne ns.paremmat vaatteet ja sitten kotioloissa ulkoillessa jne on päälle vedetty ne vanhat kuluneemmat tamineet..
siksi ei koskaan uutta ja kunnollista, jonka voi näppärä äiti sujauttaa itselleen
eli tarhaan mennään siisteissä vaatteissa (sekä sisä- että ulkovaatteiden kohdalla näin). Kotona sitten ollaan rönttövaatteissa. Niinhän itsekin toimin; töihin pukeudun siististi ja kotona olen vaikka sitten rikkinäisellä t-paidalla :).
arkivaatteita käytetään päiväkodissa. Ei nyt jotain kauluspaitoja ja juhlissa käytettäviä housuja.
Ulkovaatteet on päiväkodissa parhaat mitä meiltä löytyy, ei meillä arkena oikeastaan ehditä suuremmin ulkoilemaan ehditä että sitä varten tarvittaisiin jotain huippuluokan pukua, pikemminkin päinvastoin, päiväkodissa ulkoillaan monta tuntia. Jos päiväkodissa olleet kamppeet on märkiä, niin sitten haalitaan kotona päälle jotain varakampetta siksi aikaa kun ulkoillaan.
kun siellä askarrellaan, liimaillaan, maalataan sormiväreillä ja syödään usein mustikkakeittoa :D tosin meillä ei mitään kirppisulkohaalareita ollut vaan ihan tavallinen haalari. Kuravaatteet hyvä olla silti koska ne aika rankalla kädellä huuhtelevat jurat pois haalareista ja mikäli haalarit sit ihan märät milläs meet iltapäivällä taas ulos?
kosteussuojat saa helposti huuhtaistua puhtaaksi, ei tarvi aina pestä
enpä ole moiseen törmännyt, joskin päiväkotikokemuksia meidän perheessämme vasta kaksi vuotta takana Helsingin kantakaupungin päiväkodissa.
ei tarvitse viedä lasta päiväkotiin vaan voi pukea normaaleihin, siisteihin ulko/sisävaatteisiin täällä kotona.
ei ehditä suojella isossa ryhmässä lapsen vaatteita samalla tavalla kuin kotiäiti vähien lapsiensa kamppeita. Eli joka päivä lapsi on reilusti ruokatahroissa/värissä (joka ei aina lähde pesussa pois)/liimassa/jossakin tunnistamattomassa mähmässä :) Jos on reilusti likainen, vaatteet vaihdetaan, muutoin ei. Jos tulee mustikkasopasta tahra, ei todellakaan ehditä liotella vaatteita, vaan tahrat kuivuvat ja mahdollisesti jämähtävät vaatteeseen. Ym. ym. ym.
Tärkeintä päiväkodissa on, että vaatteessa on mukava liikkua ja leikkiä, että se on suht koht ehjä ja ulkovaate lämmin. Farkut ja mekkoviritelmät ovat epäkäytännöllisiä ulkoilun kannalta (lue: kankeita tai riisuttava ennen haalarin pukemista = lisää työtä), legginsit ja collegehousut ja trikoopaidat parhaita.
Päiväkodissa tarvitsee myös varakintaita, jos eivät ehdi kuivua aamu-ulkoilun jäljiltä. Laittavat ainakin meillä kaikki kintaat kuivauskaappiin, eli kosteussuojakintaat muuttuvat ajan myötä koppuraisiksi. Siksi olen kintaat ostanut ihan perus-Lassieita. Vesikelillä laittavat kuitenkin kurakintaat.
ja siellä ainakin vaatteet pysyvät aivan häkellyttävän puhtaina. Ne varmaan syövät sadeasussa tai jotain.
Meillä kaikki vaatteet ovat käytössä niin kotona kuin päivähoidossakin. Tietenkään en juhlavaatteisiin pue kuin juhliin, mutta päivähoitopaikan juhliin kyllä.
Ja ulkona kunnolliset ulkoilupuvut, joita kyllä käytetään kotonakin.
Sisävaatteissa panostan mukavuuteen ja pestävyyteen sekä siihen, että lapsen on helppo pukea ne päälleen.
Ja niitä huonoja vaatteita meillä ei sitten olekaan.
Meillä ihan eri käytäntö miksi joku haluaa rikkinäisissä kauhtana vaatteissa olla kotona :D Siis kun on keksitty ehjiä ja kivojakin vaatteita =)
No jokaisen oma asia. Mut meillä puetaan hyvin vaatteisiin sekä hoidossa että kotona. Niitä mustikkatahroja on vaikee saada pois mut haluan et mun lapsilla on nätit vaatteet =)
Ja tarvitsee kuravaatteet vaikka on kosteussuoja. Ei sitten tartte joka päivä pestä sitä haalaria ja pysyy parempana.