Millaisia vauvarokon oireita teidän lapsilla on ollut? Minkä ikäisenä sairasti?
Meidän 1v lapsella mitä ilmeisemmin se on, ihottumaa vaan ei ole..vielä. Tuleeko kaikille edes sitä? Käytiin juuri lekurissa ja kaikki muuten ok, serppikin 48 eli ei VTI tai keuhkokuume-epäilyä. Maanantai-illasta lähtien ollut kuume ad 40.8.
Kommentit (8)
Kolme vuorokautta korkea kuume (yli 39). Kuumeen laskettua (ehkä 5. vuorokausi sairastumisesta) hento ihottuma vatsaan. Ihottumaa ei olisi varmaan huomannut, jos ei olisi etsinyt.
Korkea kuume, mutta yllättävän hyvässä kunnossa ja jaksoi kovasti leikkiä ja nauraa. Juuri muuta oiretta, kuin tuo korkea kuume ei ollut. Vein kolmantena päivänä lääkäriin, suljettiin myös toi vti pois. Sitten kun kuume laski, ehkä neljäntenä tai viidentenä päivänä tuli hentoa ihottumaa. En välttämättä olisi tajunnut sitä, jos ei kaveri olisi puhunut vauvarokosta. Lääkäri soitti vielä labratuloksista ja yhdessä sitten todettiin, että vauvarokko kyseessä. Ja ihottuma voi tulla ja mennä ihan muutamassa tunnissa pois, eli hyvällä lykyllä sitä ei edes huomaa...
ja tytöllä 1-vuotiaana. Molemmilla korkea kuume ilman muita oireita. Hennot näpyt tuli kuumeen laskemisen jälkeen.
oli 1v10kk iässä. Ensin oli korkea kuume 39.5 - 40 astetta 3vrk, huonosti laski kuumelääkkeellä. Neljäntenä päivänä nousi tosi hento ihottuma iholle. Muuten ei olisi huomannut, paitsi läheltä katsomalla kirkkaassa valossa. Ja iho oli kosketusarka. Nuhaa ei ollut missään vaiheessa. Meilläkin lääkäri ja minä oltiin sitä mieltä että vauvarokko kyseessä.
Kuumeesta huolimatta jaksoi ihan hyvin leikkiä ja muuta, vaikka normaalia väsyneempi oli ja siten myös rauhallisempi. Kun kuume katosi, tuli ihottuman vuoro. Sellaista hyvin pientä punaista pistettä keskivartalon seudulle, joka vähän ajan kulutta vaihtoi paikkaa ja lopulta hävisi kokonaan.
Lisäksi lapsi oli äärimmäisen kiukkuinen ja ärtynyt koko ajan. Minkä muuten luin jälkeen päin oirekuvauksistakin. =)
3-4 päivää korkeaa kuumetta ja ärtyisyyttä, myös pientä pahoinvointia. neljännen päivän jälkeen keveät näppyläiset ihottumat lähes kaulasta vatsaan, jotka kestivät muutaman tunnin.
sitten nousi kova kuume jota kesti kolme päivää (oli todella kipeä) ja lopuksi hento ihottuma mahalle (kuumeen jos laskettua). Poika oli tasan 1 v.