Että kun ärsyttää nuo, jotka tunkevat joka ruokaa rucolaa, pinjansiemeneiä ja vuohenjuustoa!
Kommentit (23)
Rakastan noita kaikkia, mutta meillä varaa vain peruspöperöön tällä hetkellä.
vastavuoroisesti ärsyttää se, että ihmiset tunkevat joka ruokaan lihaa ;)
Salaatti viskotaan sinne muutama lehti ja öljyä vähän lautasen reunoille.
rucola on 2000-luvun persilja. Persiljaa oli aikoinaan pakko ängetä joka ainoaan ruokaan, vaikka siitä ei kukaan tykännyt. Mutta kun oli ah niin trendikästä. :)
rucolaa, voikukkakin on parempaa ja hei ilmasta! Mutta nyt ei ole oikeen enää hyvä aika kerätä sitä.
Meillä kyllä käytetään noita max. 1-2 krt/kk, mutta todellakin useamminkin maistuis!
en olekaan aikoihin tehnyt vuohenjuusto-broileri-perunavuokaa. Niiiiiiiiin hyvää!
rucola on 2000-luvun persilja. Persiljaa oli aikoinaan pakko ängetä joka ainoaan ruokaan, vaikka siitä ei kukaan tykännyt. Mutta kun oli ah niin trendikästä. :)
Ja rukola! Ja oikeestaan kaikki yrtit!
jossa oli rucolaa, kirsikkatomaatteja, pinjansiemeniä ja pieniä parmesan-suikaleita. Päälle oliiviöljyä ja balsamicoa sekä hieman rouhittua mustapippuria.
Kerrassaan ihanaa!
yhdellä kapealla kujalla olevassa pikku ravintolassa. Tahtoo takaisin Roomaan!
kasvattanut, Hyviä ihan nuorina muun salaatin sekaan. Hirveän nopeasti kasvavat kukka vaiheeseen, vähän sinapille maistuvat. Ei mitään hyvää herkkua.
Vai tarkoitatko nyt esim. ravintoloita?
Itse rakastan noita kaikkia, ja usein meidän ruuissa jotain niistä onkin. Ei ole kuitenkaan valkosipulin voittanutta ;)
Sen sijaan minua ärsyttää se miten joka paikkaan tungetaan sokeria! Siis johonki vauvan hedelmäsoseisiin jotka ovat itsestäänkin makeita, ja useimpiin ketsuppeihinkin, yök! Mutta mä en nyt ylipäänsäkään ole mitenkään makean perään, suklaakin on parasta yli 70 % tummana :)
Ovat todellakin myös minun inhokkeja. Etenkin tuo rucola, sitä on ihan joka paikassa. Huippu oli kun tilasin ravintolassa lohta, menussa ei ollut mainintaa rucolassa ja siinähän se lohi pötkötti pelkällä rucolapedillä. Vuohenjuusto on vastenmielinen pötkylä, ja pahanmakuinen.
kipollinen järkyttävän suolaisia tacoja ennen ruokaa. Siis sipsejä alkupalaksi, yök. Mutta eihän niissä paikoissa ole pakko käydä joiden ruuista ei tykkää.
Ei sillä, että rucola ja vuohenjuusto munkaan herkkuja olisvat.. mutta syököön kuka tykkää :)