Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Purkkiruokaa 5-vuotiaalle?

Vierailija
28.09.2010 |

Kävimme taannoin kylässä ystäväperheen luona, jossa on 5-vuotias lapsi, ei muita lapsia. Kahvipöytään oli katettu kupit sun muut ja lisäksi yksi Piltti-tms. purkki, jossa luki 8kk alk. Meillä oli juuri tuon ikäinen esikoinen mukana, ja ajattelin siinä, että voi kuinka huomaavaista kun ovat meidän mussukallekin syötävää hankkineet.



No, onneksi en ehtinyt sanoa mitään, sillä eipä aikaakaan, kun perheen äiti naksautti purkin auki ja alkoi syöttää 5-vuotialleen purkkiruokaa, siinä muiden odotellessa kahvin tippumista. Poika availi suutaan kiltisti kuin linnunpoika ja kovin näytti olevan tuttu tapa hänelle. Äiti totesi, että iski laiskuus. Minä olin ihan sanaton, kun tilanne oli niin outo. Olisi poika edes itse lusikoinut ruokansa...



Miten muut kokisitte vastaavan tilanteen? Onko ihan OK syöttää toisinaan purkkiruokaa noinkin vanhalle lapselle?

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta en jaksaisi alkaa yhtään ihmettelemään, jos joku noin nyt laiskuuttaan tekis.

Vierailija
2/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

muut syöttävät lapsilleen ja miten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

luulisi, että kaipaisi vahvempia makuja. Mutta jos maistuu, niin ihan ok musta!



Paljon terveellisempää se purkkiruoka varmaan on kuin moni muu eines.



Enemmän mua ihmetyttää se, että 5-vuotiasta piti syöttää kuin se mitä sille syötettiin.

Vierailija
4/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta se on aika omituista että lapsi ei syö itse.

Meillä tyttö on 7vee ja tykkää sellasesta Piltin jauheliharisotosta ja siitä kalapadasta. En ole viitsinyt kieltääkään niiden syömistä vaikka muuten ihan normaalia ruokaa syö. Joskus jos pitää äkkiä jotain ruokaa saada niin se on helppo ja minusta terveellinen ruoka. Ja tyttö lämmittää itse kaapista.

Vierailija
5/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, kai se voi sitä ruokaa ihan hyvin syödä, mutta outoa ettei 5-vuotias syönyt itse. Ja onhan niitä purkkiruokia esim. 1 v ->, niin miksi ihmeessä ostaa noin pienelle tarkoitettuja ruokia. Omille lapsille en usko että purkkiruoat enää kelpaisivat kun ovat niin nirsoja eikä ole edes tullut mieleen kokeilla.

Vierailija
6/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis 5 vuotias syö pilttiä, ja äiti syöttää lasta??!



meillä lapset on syöneet itse 1-2 vuotiaasta lähtien ihan oikeaa ruokaa.

Sinänsä Piltissä ei kai ole mitään "pahaa" ei ole eines, mutta se että 5 v ei syö itse on outoa.

oliko tämä ns. curling vanhempi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin. Sehän ei maistu miltään. Miksi siis syöttää lapselle sellasta?

Vierailija
8/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin tuollainen ei olisi mitenkään mahdollista. Tai siis yhtä todennäköistä olisi, että 35v mieheni suostuisi syömään sen Piltti-ruuan.



Onko perhe muuten ihan normaali vai onko jotain muitakin outoja juttuja?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin eikö kannattaisi opettaa 5v syömään itse säästyy siltäkin vaivalta :)

Vierailija
10/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikkusisko lopetti niin ruokien syönnin niin enpä sitten ole enää ostanu. Itse ajattelin, että ne 1.5-3 vuotiaille tarkotetut pilttiruuat on parempivaíhtoehto kiirehetkenä kuin esim. einespitsat yms.

Se tosin kuulostaa minustakin ihmeelliseltä, että äiti syötti. Mutta jos on ainut lapsi niin on aika ymmärrettävää, että lapsi pysyy "vauvana" pidempään. Jos on useampi lapsi niin väkisellä on lapsilla "pakko" opetella tulemaan toimeen itsekseenkin =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oudolle,e t5v syö pilttiruokia. Saati et sitä syötetään. Ei meidän lapset tuossa iässä olis edes suostuneet syötettäviksi.

Saati syöneet tuota pilttimoskaa, eivät sitä muutenkaan koskaan suostuneet syömään.



Ootteko te itse koskaan maistaneet niitä purkkimoskia, ihan järkyn teollisen makuisia, ei mitään oikeaa makua.

Vierailija
12/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä meidän 4-vee syö välillä jos on hirveä kiire noita purkkiruokia. Hyvin maistuu! Toisaalta eipä niitä varmaan olisikaan jos ei olis tota vajaa vuosikasta joka välillä saa niitä. Makutottumuksista sen verran että 4veen lemppareihin kuuluu mm. kiinalainen mustapapukastike, katkaravut ja sienet, usein ehdottaa että tehdään salaattia ruuaksi, että näin meillä. Syöttämään en kyllä ole ruvennut muutamaan vuoteen vaikka välillä vinkuukin :)



Tosta tulikin mieleen että välillä kun oli pienempi käytin purkkiruokaa "kastikkeena" jos aikuisilla oli jotain eksoottisempaa tai tosi suolasta, sai sitte lisäkkeenä pastaa tai riisiä tai muuta mitä muillakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

5v tyttö rakastaa "pilttejä"! Ja koska hän on välillä tosi huono syömään (ja äitiäkin laiskottaa...) niin hän syö niitä aina silloin tällöin. Voi sitä riemua kun sanon että saa käydä laatikosta valitsemassa purkin! =o) Joten miksi siis en niitä antaisi? Eiköhän ne kuitenkin ole parempaa syötävää kuin esim. einesmakaronilaatikko?

Ja kyllä, voin syödä niitä myös itse. Mulla on aina ollut synnärillä mukana niitä junior-pilttejä, öisin on lasagnet ja spagetti bologneset maistuneet taivaallisen hyvälle! Parin kuukauden päästä menen taas synnyttämään ja takuulla pakkaan pari purkkia evääksi!

Vierailija
14/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

5v tyttö rakastaa "pilttejä"! Ja koska hän on välillä tosi huono syömään (ja äitiäkin laiskottaa...) niin hän syö niitä aina silloin tällöin. Voi sitä riemua kun sanon että saa käydä laatikosta valitsemassa purkin! =o) Joten miksi siis en niitä antaisi? Eiköhän ne kuitenkin ole parempaa syötävää kuin esim. einesmakaronilaatikko? Ja kyllä, voin syödä niitä myös itse. Mulla on aina ollut synnärillä mukana niitä junior-pilttejä, öisin on lasagnet ja spagetti bologneset maistuneet taivaallisen hyvälle! Parin kuukauden päästä menen taas synnyttämään ja takuulla pakkaan pari purkkia evääksi!

Tää ei voi olla totta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kai siitä mitään haittaakaan ole, jos joskus syö purkkiruokaa, mutta en ymmärrä miksi ihmeessä?!? Tuon ikäinenhän voi syödä ihan mitä tahansa ruokaa, kaupasta saa valmistakin ruokaa, jossa ei ole e-koodeja tai muitakaan lisäaineita, ettei sekään ole mikään varsinainen syy, miksi pitäisi ostaa purkkiruokaa.

Toisaalta, jos sillä lapsella on vaikka hirveät määrät allergioita tai on muuten tosi hankala saada syömään edes jotakin, niin kyllä kai hänenkin pitää jotakin saada syödä, vaikka sitten purkkisosetta.

Vierailija
16/16 |
28.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta oma kohta 3 vuotias tyttöni rakastaa Bonan 8kk purkkeja. Kaupassa hän ei kinua karkkia tms. vaan katselee kaihoisasti vauvanruokahyllyjä. Yleensä meillä onkin kaapissa muutama purkki, joita tyttö saa syödä välipalana/kipeänä/reissussa. Tavallista ruokaa niillä ei korvata, sillä kotiruoka kelpaa kyllä typykälle ihan hyvin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme yhdeksän