Ok-talo avaimet käteen!
Kokemuksia, keneltä kannattaa ostaa, minkä hintaisia yleensä tulee olemaan ja muutoinkin + ja - kommentteja asiasta!
Kommentit (12)
paikalliselta rakennusyrittäjältä. Yhdenmiehenyritys, joka käyttää alihankkijoita tarpeen mukaan. Teki talon piirustusten mukaan pitkästä tavarasta.
Pitää tietysti olla luotettava tyyppi, jonka jälki on hyvää ja ei katoa muille raksoille pitkiksi ajoiksi. Kannattaa tehdä kunnon sopimus ja myös määritellä myöhästymissakot.
Käytännössä teetätettiin siitä uudet piirustukset. Ja kilpailutettiin sitten niiden mukaan eri talotehtaita. Kaavaehdot oli niin surkeat, että vain kaksi antoi tarjouksen ja otettiin niistä mielestämme parempi ehdotus, joka ei ollut se halvempi.
Päädyimme siis omiin piirustuksiin ja talopaketti tuli K-raudalta Puutalo-merkkisenä avaimet käteen periaatteella. Käytännössä tehtiin kaksi sopimusta, toinen talopaketista ja toinen K-raudan sopimusurakoitsijan kanssa.
Hävinnyt osapuoli oli Kastelli. Kastellin kanssa olisi rakentamisaika ollut lähes vuoden pidempi ja itse urakoitsijan hinta tuli siksi kalliimmaksi, vaikka talopaketin edullisuus kompensoi sen ja tuli tosiaan siten niukasti halvemmaksi kuin valitsemamme. Meille kuitenkin tuo rakennusajan pituus ja talopakettien maine (myydään tämä kuitenkin joskus) oli tärkeämpiä kriteereitä kuin muutaman tuhateroa säästöä.
Kait se älvari se halvin on, mutta sellainen ei olisi edes taipunut meidän tontin kaavaehtoihin.
Uhratkaa tähän eri vaihtoehtojen tutustumiseen paljon aikaa. Käykää katsomassa myyntiesittelyjä paikan päällä. Lukekaan netin palstoja, joillakin on talosivuja rakennustyömaistaan. Tilatkaa talokirjoja. Käykää liikkeissä juttelemassa myyjän kanssa yksityiskohdista. Teetättäkää piirustuksia eri firmoissa heidän mallistojaan muunnelleen jne. Unohtakaa tässä vaiheessa vielä parketin ja keittiönkaappien värit!
Ja sitten tarjouskilpailu, kun olette saaneet piirustukset valmiiksi. Huom. tosiaan avaimet käteen -talopaketteja saa lähes kaikilta vaikka eivät mainosta niitä tuolla nimellä tai valmistalo-nimellä. Kyse on siitä, miten pääurakoitsijan kanssa tehdään diili.
avaimet käteen Designtalo 5 v. sitten eikä vielä ainakaan valittamista. Hinta suht edullinen kun ei tehty oikeastaan mitään muutoksia, pienetkin muutokset hintavia. Meillä oli tosin viimeisiä paikan päällä rakennettuja ko. taloja, nyt tehdään valmiista elementeistä. Hinta oli tuolloin 140 000 e, pinta-alaa 120 neliötä
lehdessä oli (ilmestyi kesällä) Asuntomessu asiaa. Siellä oli tosi hyvin eritelty erilaisia talomalleja ja miten niiden hinta muodostuu. Siis se todellinen lopullinen hinta, jossa on kaikki kulut.
Pääsääntöisesti siihen talotehtaiden "avaimet käteen" hintaan. joutuu lisäämään n. 100 000 euroa enne kuin saadaan lopullinen hinta.
Pienemmälläkin rahalla selviää, meillä 140 000 e talopaketin lisäksi kulut olivat n. 25 000 e (sisältäen tontin, pohjatyöt, kaivon, jätevesijärjestelmän jne. - ja kyllä, ostimme tontin emme perineet!)
ei ole kokemusta mutta jos rakennettaisiin, sellaisen haluaisin!
Paikallinen pienehkö toimija. Nimi alle vain yhteen paperiin. Saatiin aikataulu, joka piti. Hirveen myyntihenkistä touhu ei ollut, eli nyt vuoden asuttuamme on muutamia pikkujuttuja tullut mieleen, mitkä talofirma olisi voinut esitellä muutosvaihtoehtoina. Mutta siis työnjälki tosi siistiä, ja ennen kaikkea älyttömän helppo ratkaisu pienten lasten kanssa! Ihana uusi koti!
Tätä ovat muutkin kehuneet paikkansapitäväksi:
https://www.op.fi/op?id=20104&srcpl=3
Suosittelen! Voit yllättyä, mutta kyllä vaan se kaikki raha meni vaikka pihejä oltiin materiaaleissa.
5 vuodessa on hinnat nousseet ainakin 20%. Muistan itse, että ostettiin paketti kiireesti sitten lopulta joulukuussa, koska vuoden vaihteessa talopaketin hinta olisi noussut 10%.
Tuolta tuo aiempi vastaaja K-raudan asiakas.
Tarkoitus tosiaan laskettaa tarjoukset useammalla firmalla ja sen mukaan päättää. Myytäviä taloja katellessa saa maksaa 30 vuotta vanhasta alle sadan neliön talosta toistasataa joten sillä tekee omaa jo pitkästi! Meillä siis suunnitelmissa investoida korkeintaan noin 120 neliön perustalo, ilman mitään isoja hienouksia.
-ap-
Ihan ollaan tyytyväisiä vaikka rahaa meni tähän noin 200teur, 160m2 kokonaisala ja asuinpinta-ala 105m2. Tässä hinnassa tontti, lämmin autotalli ja varasto sekä asfalttia myöten pihatyöt ja leikkimökki. Rakentamisen jälkeen alkaa ymmärtää että kyllä ne rahat vaan siihen uppoaa vaikkei mitään luxusta saatukaan ja työtä oli ihan tarpeeksi ulkomaalauksessa ja pihatöissä ym...
ketkä olis rakentaneet talon itselleen "avaimet käteen" periaatteella?
AP