Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

2,5-vuotiaan levottomat yöt

Vierailija
07.09.2010 |

Lapsi nukkuu vanhempien makuuhuoneessa omassa sängyssään, mutta pomppii pitkin yötä viereen-omaan sänkyyn-viereen omaan ja takertuu vieressä hirveästi äitiin. Potkii ja repii tukasta, yrittää kammeta päälle nukkumaan jne. Jos menen toiseen huoneeseen nukkumaan (jo illalla, niin että lapsi nukahtaa isän kanssa) että unet rauhoittuisi, hermostuu sitten herätessään missä äiti on ja itkee kunnes tulen luo ja sitten taas kiskoo tukasta jne. siinä vierellä.

Miten saisi yöt rauhoitettua? Itse varsinkaan en nuku yhtään kun vieressä yksi riekkuu.. Lapsella selvää itsenäistymiskautta, mikä varmaankin näkyy yöunissa. Välillä sanoo että on iso, välillä että on pieni, jännittää asioita ja toisaalta taas on niin reipas ja rohkea. Mutta tätä nyt jatkunut kuukauden ja tukaltalta tuntuu, aina ollut hieman huono nukkuja.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
07.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko neuvoja?

Vierailija
2/7 |
07.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi hän nukkuu edelleen vanhmpien huoneessa? Monet lapset hiipivät omasta huoneestaankin yöllä vanhempien väliin, mutta voisihan se olla että ainakin alkuun oma sänky omassa huoneessa olisi niin jännä juttu että lapsi viihtyisikin siellä hyvin. Kokeilkaa?

Meillä on lapset nukkuneet n. 6kk iästä omassa huoneessaan, ja hyvin toiminut. Toki yksilöllistä miten ovat yöllä vanhempaa kaivanneet..

Lapsia kolme.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
07.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilanpuutteen vuoksi näin.

Vierailija
4/7 |
07.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilanpuutteen vuoksi näin.

Vierailija
5/7 |
07.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kokeilkaapa sitten palkitsemissysteemiä. Tarra tai vastaava annetaan aamulla jos on ollut koko yön sängyssään, ja kun tietty määrä tarroja tms on kerääntynyt saa jotain..herkkua/pikkulelu tjn?

T; 2

Vierailija
6/7 |
07.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisikohan tuo tarrasysteemi toimia..? Epäilen tosin, että unissaan ei paljon tarralupaukset auta..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
07.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meidän tytön korvat ovat sellaista "vaikunkerääjä" mallia jostain syystä. Jos ei jokaviikko laiteta korviin kertaa Ceridal öljyä ruiskulla ja pumpulia päälle niin yöt menevät risaisiksi kun vaikku painaa korvissa.



Oletko kokeillut antaa särkylääkettä jos vaikka hampaisiin koskee auttaisiko se nukkumaan levollisemmin. Ei tietenkään mikään pysyvä ratkaisu mutta jos auttaa niin silloin voisi ainakin miettiä että mistä lapsi on kipeä kun lääke auttaa ?



Sitten meillä on herätellyt joskus myös lievä refluksi. Siihen saattaisi hieman auttaa jos nostaa sängyn pääpuolta lehtipinoilla vähän ylöspäin niin ei nouse hapot niin herkästi suuhun.



Meillä yksi lapsista muuten heräili öisin kun vaihdettiin käyttöön mintun makuinen fluoritabletti ja toiselle ei taas sovi pepsodent kids hammastahna. Mutta näillä lapsilla nyt on kyllä muutenkin ruoka-aine allergioita.



Sitten vielä sellainen ajatus että jos kävisitte yhdessä ostamssa jotkut lapselle toosi ihanat sänkyvaatteet. Tai julisteen sängyn viereen seinälle. Tai jotain muuta lapselle kivaa joka saisi oman sängyn tuntumaan taas parammalta paikalta. En kyllä usko mutta ainahan saa yrittää.



Itse ehdottelen kuitenkin noita fyysisiä syitä kun meillä ne on yleensä olleet syynä heräilyyn eli miettisin ne ensin ja jos niistä ei löydy syyllistä niin sitten psyykkiseltä puolelta. Tietty voisi yrittää kysellä lapselta noista öistä osaako itse sanoa mitään. Sattuuko johonkin jne.



Tsemppiä ja jaksamista

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan neljä