Olenko outo, "vaadin" uudelta mieheltä sukupuolitestit ennen suojaamatonta yhdyntää?
Minulla on takana useampi suhde, viimeisin kestänyt 8v eikä kyllä olla eroamassa. Tämä tuli vaan mieleen, että olenko todella outo, kun en suostu suojaamattomaan testiin ennen kun mies käynyt testeissä? Oli tästä yhden kaverin kanssa puhetta ja hän ihmetteli tätä käytäntöäni. Niin tämä nykyinen kuin myös ex-mieheni ovat ymmärtäneet ja suostuneet testeihin.
Kommentit (18)
Kai sinä kävit itse myös testeissä?
ja itsestään huolta pitävä normaali aikuinen. Jokaisen kuuluisi nykyään toimia näin, mutta valitettavasti moni ei niin kuitenkaan toimi. Luulenpa, että mikäli ihmiset tietäisivät enemmän sukupuolitaudeista ja niiden yleisyydestä, kaikki toimisivat kuvailemallasi tavalla.
Näissä asioissa tieto lisää tuskaa.
päinvastoin järkevää käytöstä. Ei ihmisestä päältäpäin näy onko sillä joku tauti ja ihminen itsekään ei välttämättä tiedä taudistaan. Tekisin varmaan itsekin noin jos olisin samassa tilanteessa.
Ihan tavallisilla ihmisilläkin on sukupuolitauteja, ei ole loukkaus ketään kohtaan tarkastaa asia ennen kuin altistaa toista.
en tune ketään joka näin ei olisi tehnyt
ettei ole sukupuolitestein tarvinnut varmistaa, onko todella mies kyseessä. Tietty jos oikein naisellinen tapaus, voi olla paikallaan.
ennen suojaamatonta. Mutta siis oletteko selvinneet nämä kahdeksan vuotta niin, ettei mitään lähikontaktia toisen suojaamattomiin elimiin ole ollut? Vai oletko siis aloittamassa sivusuhdetta? Mitä mä en ymmärtänyt tässä oikein?
kyllä ne taudit tarttuu ihan hetero seksissä. Nykyään kun monet painaa joka viikonloppu eri ihmistä, niin ne taudit leviää. Nykyään ei ole mitenkään ihmeellistä, että on harrastanut seksiä kymmenien, jopa yli sadan ihmisen kanssa.
Itse toimin myös samalla tavalla. Molemmille testit, ennen kuin ruvetaan harrastamaan suojaamatonta seksiä.
Ap:han puhui sukupuolitesteistä. Taudit on sitten ihan oma lukunsa.
14
jotka ei näy päällepäin, ja joita ei itsekään välttämättä huomaa itsessään?
Okei, hepatiitit, hiv. Muita?
Tarkoitin siis sukupuolitautitestejä ja tekstissä oli toinenkin virhe eli en suostu suojaamattomaan seksiin ennen kun mies on käynyt testeissä, ettei tällä ole sukupuolitauteja.
ap
Fiksu käytäntö. Noin itsekin menettelin kun tapasin nykyisen mieheni.
sukupuolitautitesteissä, ihan seurustelun alkupuolella.
Enkä ole aloittamassa sivusuhdetta. Kuten aloituksessa kirjoitin niin oli tästä puhetta yhden kaverini kanssa ja hän ihmetteli miksi toimin näin.
ap
ennen suojaamatonta. Mutta siis oletteko selvinneet nämä kahdeksan vuotta niin, ettei mitään lähikontaktia toisen suojaamattomiin elimiin ole ollut? Vai oletko siis aloittamassa sivusuhdetta? Mitä mä en ymmärtänyt tässä oikein?
testeissä jokaisen suhteen alussa ja näyttänyt tulokset miehelle.
ap
Kävitkö itse testeissä ja näytit tulokset uudelle miehelle?
voi sairastaa myös oireettomana. Eliolet kantaja ja tartutat tautia, vaikka se ei sinulla oireilisikaan!
Sitten olet outo jos vaan toiselta vaadit, mutta itse oletat että sinulla ei voi olla oirettomana mitään.