Eeron ja Aaron pikkuveljelle nimi?
Iiro ei tule kysymykseen. Vanhahtqava nimi, ja mikä toiseksi nimeksi? Veljillä on suvusta otetut toiset nimet, mitään kivaa ei ole tälle kolmannelle jäljellä.
Kommentit (38)
ehdotan Miiroa. Kiva nimi ja sointuu ketjuun. Tunnen kaksi Miiroa, syntyneet 1967 ja 1970 ja tietojeni mukaan ovat ensimmäisten suomalaisten Miirojen joukossa, ei siis aivan perinnenimi, mutta veljessarjaan sopisi hyvin.
Eero - Aaro - Miiro
Miltä ap vaikuttaisi?
Iiro ei ole yhtään vanha nimi, oikein tuore ja mukava. Ja toiseksi nimeksi voitte ottaa vaikka perinteisen Sakarin.
Onni Emil
Eeli Antero
Antti Tapani
Juho
Aapo
Eelis
Eemil Sakari
Eetu
Iivo Antero
Kaapo Wilhelm
Tuure Anton
Leevi
Joona Anton
Minä en kannata liian samalaisia lasten nimiä. Opettajienkin on helpompi muistaa nimet, kun ovat erilaisia!
Kuuro
Miks on pitäny laittaa Eero ja Aaro? Kolmas on sit jo nimensä perusteella kolmas pyörä, "kuka ei kuulu joukkoon"..
Mites olis Bruno tai joku sen johdannainen, Bruuno, Runo?
kyselin lähinnä siksi että oma mielikuvitus ei nyt enää riitä :)
Haussa siis tavallinen, suomalainen, vanhahtava muttei liian pitkä nimi. Eero ja Aaro ovat saaneet nimensä vähän "vahingossa", perheen tytöillä on kyllä erilaiset nimet, ei kaksoisvokaaleja tms.
ap
kyselin lähinnä siksi että oma mielikuvitus ei nyt enää riitä :) Haussa siis tavallinen, suomalainen, vanhahtava muttei liian pitkä nimi. Eero ja Aaro ovat saaneet nimensä vähän "vahingossa", perheen tytöillä on kyllä erilaiset nimet, ei kaksoisvokaaleja tms. ap
No mutta vaikka: Atte, Jaakko, Eetu, Aatu, Onni, Otto jne jne, näitähän löytyy.
joku o-loppuinen kuten:
Viljo
Vilho
Teijo
Otto
Mikko
Ukko
tai sitten ihan muuta sarjaan hyvin sointuvaa:
Antti
Oskari
Iiro ei ole yhtään vanha nimi, oikein tuore ja mukava. Ja toiseksi nimeksi voitte ottaa vaikka perinteisen Sakarin.
vanhaa nimeä. Mutta mitään ehdotusta mulla ei kyllä ole. Tykkään Oskarista ja Ilmarista.
Otto, Ukko ja Eelis on kyllä kivoja :) Mitä näille pariksi?
meillä on vietetty tänään Lauran syntymäpäivää, joten aikaa koneella situmiseen ei ole ollut ;) Sukunimi alkaa S:llä, ja on vierasperäinen.
Muutama hyvä ehdotus tuolta tuli, Niilokin on kiva, toisista nimistä Antero löytyy jo käytöstä, mutta Taneli oli kiva :) Oli tuolla muutamam muukin hyvä etunimiehdotus, mitä en ollut ajatellutkaan, täytyy napata ne ylös mahdollista käyttöä varten.
Suurkiitos ehdotuksista :) Ja se Iiro ei käy, edelleenkään :)
ap
Harri Tapio
Pauli Viljami