Kuuluisiko päiväkodin hoitajien osata erottaa, mikä käytös on tavallista tottelemattomuutta
ja mikä voisi johtua jostain neurologisesta ongelmasta. Kuuluuko siis koulutukseen?
Kommentit (8)
Ei siis kouluteta tunnistamaan ja diagnosoimaan, vaan kevyesti kerrotaan yleisimmistä asioista. Jos henkilökuntaa mietityttää, pitää heidän ottaa yhteyttä esim. perheneuvolaan ja pyytää konsultaatioapua. Itse ei saa lähteä mitään diagnooseja tekemään.
normaalista poikkeavaa ja laittaa asia eteenpäin...
vaan että mietittäisiin, että voisiko asian taustalla olla jotain, ettei lasta rangaista toistuvasti
ap
vaan että mietittäisiin, että voisiko asian taustalla olla jotain, ettei lasta rangaista toistuvasti
ap
Onko kyse omasta lapsestasi? Jos, niin kannattaa pyytää palaveria pk:n väen kanssa ja jutella. Kerro itse, jos sinulla on huolta lapsen käyttäytymisestä ja sen taustalla olevista syistä. Eivät tosiaan päiväkodissa ole eksperttejä, mutta voivat tehdä perheen kanssa yhdessä töitä, jos yhdessä epäilette lapsella jotain ongelmaa.
ja mikä voisi johtua jostain neurologisesta ongelmasta. Kuuluuko siis koulutukseen?
Kyllä tämän asian vanhemmat huomaavat ennen hoitajaa, tavallisesti. Sitten on asioita josta hoitaja voi olla lapsen kohdalla huolissaan ja silloin sitä yhdessä vanhempien kanssa mietitään. Jos tuntuu siltä että ei yhdessä ymmärretä ja huoli vain jatkuu silloin pyydetään lisä-apua, tavallisesti eltolta ja mietitään lisää.Jos tämäkään ei huoleen auta voivat vanhemmat mennä perheneuvolaan lisäselvityksiin jne. kunnes ymmärretään mistä kenkä puristaa, ja vasta sitten voidaan tehokkaasti lasta auttaa, kun ymmärretään mistä on kyse.
Meidän päiväkodissa seurataan ja keskustellaan vanhempien kanssa. Kokemus auttaa havaitsemaan esim. kielen kehityksen erityisvaikeuksia yms. Mutta aina tehdään perheen kanssa yhteistyötä ja lapsi ohjataan jatkotutkimuksiin tarvittaessa.
Tarkoitus on löytää mahdollisimman hyvät tukitoimet lapsen kehitykselle.
Esimerkiksi omalla pojallani on diagnosoituna asperger. Se ilmenee nimenomaan suhteessa muihin lapsiin, kahden kesken ja kotona lapsi on täysin normaalin oloinen - ja oman lapsen erikoisuuksiin myös tavallaan "kasvaa" mukaan, ei niitä siis samalla lailla näe kuin joku muu, jolla on pitkä kokemus normaalilapsista.
Mutta niin vain meilläkin vei puoli VUOTTA ennen kuin hoitajat selvästi viestittivät, että lapseni ei ota kontaktia päiväkodissa, ei leiki kenenkään kanssa vaan uppoutuu omiin maailmoihinsa. Kotonahan tuollaista EI ollut.
Mitään vinkkiä siitä, mistä saattaisi olla kyse ei tullut, pk-väki antoi ymmärtää, että kyse on sopeutumisvaikeuksista. Minä kuitenkin itse huolestuin ja kaivoin tietoa aspergerista ja vaadin neuvolassa pääsyä tutkimuksiin.
Kannattaa siis olla sitkeä ja esittää epäilynsä eteenpäin. Jopa neuvolassa voi tädeillä olla aika niukasti kokemusta neurologisista sairauksista, eli hekään eivät voi muuta kuin panna lapsen jatkotutkimuksiin.
Periaatteessa päiväkodin väki näkee, että lapsi on erilainen, mutta ei osaa sanoa, mistä se johtuu. Voihan lapsella olla neurologisen sairauden sijasta joku psyykkinen ongelmakin, esim. kotona pahoja vaikeuksia, joita sitten oirehtii!
perheen ainoa lapsi leikkii keskittyneesti kotona itsekseen.
Ja tekee sitä päiväkodissa myös, haluaa leikkiä vain yksin.