Mini mopolla ajo omassa pihassa, saako 8 vuotias ajaa,.
Muutaman tunnin påivässä, naapurin vanhaa eukkoa häiritsee, on kuulemma ilmoittanut poliisille.
Kommentit (29)
vakavasti loukkaantuneita pikkulapsia kun on ostettu pelit ja vehkeet. huooh...
vähän tarkemmin lakiin, piha-alueisiin sovelletaan jostain syystä maastoajon sääntöjä. Kannattaa varmistaa vaikuttaako tontin aitaaminen, aitaamattomalla pihalla ainakaan alle 15v ei saa ajaa edes ajettavaa ruohonleikkuria. Naurettavaa, mutta näin se laki on kirjoitettu.
vähän tarkemmin lakiin, piha-alueisiin sovelletaan jostain syystä maastoajon sääntöjä. Kannattaa varmistaa vaikuttaako tontin aitaaminen, aitaamattomalla pihalla ainakaan alle 15v ei saa ajaa edes ajettavaa ruohonleikkuria. Naurettavaa, mutta näin se laki on kirjoitettu.
noin. Tervettä järkeä ei ole käytetty nykyistä lakia laadittaessa.
En minäkään kestänyt sitä meteliä kun oma poika ajoi omassa pihassa.
laittaa hiljaisempaa äänen vaiminta, ei kuulemma ota kierroksia.
Ihanan ajattelematonta ja vitun junttia. Tuntitolkulla pärinää päivittäin, vähemmästäkin hermostuisi.
huutamaan täysillä kun nukutin lapsia. Vielä kovempi ääni kuin mopossa.
huutamaan täysillä kun nukutin lapsia. Vielä kovempi ääni kuin mopossa.
jos teidän lapsen moottori(saha)n pärinää joka päivä pitäisi kuunnella monta tuntia päivässä.
Veetuttaisi jo vähemästäkin.
Menkää jonnekin hiekkakuopalle ajaman älkääkä naapureita kiusatko.
Tänään tuli mummilaan ,ajoi noin tunnin.Naapuri kertoi. Itsellä poikia pärinä kuulunut yälläkin.
Mutta jotenkin mun mielestä on ihan pöhköä ostaa pikkulapselle mopo millä se sitten ajelee kotopihalla kiusaten naapureita.
Tutun poika ajaa rinkiä niiden pihassa ja kyllä, eräs naapuri on valittanut monta kertaa, on soittanut poliiseillekin, tosin ei siitä mitään hyötyä ole ollut, päinvastoin. Nyt käy tutun isompi poika kavereidensa kanssa tahallaan ajelemassa edestakas sen naapurin talon ohi ja mahdollisimmaan kovaa kaasuttaen.
Toinen asia tossa on se että ensin ostaa muksulle mopon ja sen jälkeen tappelee siitä kun kokoajan sais antaa bensarahaa. Joo, on se poika ruohonleikkuristakin vienyt kerran bensat että pääsi mopolla rinkiä ajamaan.
Mä en jaksais kuunnella sellasta edes itse vaikka olis kuinka oma lapsi kyseessä.
moottoriajoneuvoa ei saa ajaa alle 8vuotias...
lain mukaan
moottoriajoneuvoa ei saa ajaa alle 8vuotias...
vähän aikaa aidatulla pihaalueella.
Omalla pihalla saa ajaa kuka vaa ei ne naapurit voi tehä sille mitään ku se on teidän piha mäkin ajan omaa mopoa pihalla naapurit valitti monta kertaa ja soitti poliisit mut poliisit sano et ei voi mitään ku niitten piha
Lapset eivät saa ajaa moottoriajoneuvoilla julkisilla paikoilla.