Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

7-vuotiaan mustasukkaisuus vauvasta-onko tämä tosian normaalia???

Vierailija
11.08.2010 |

Tilanne lyhyesti: Olin lapseni kanssa kaksin vielä viime vuoteen asti, kunnes tapasin mieheni. Nyt meille syntyi vauva kesäkuussa, josta niin reipaan ja oma-aloitteisen ekaluokkalaisen taantuma alkoi.päivisin tilanne näkyy ns.avuttomuutena, aivan kuin lapsi olisi hävittänyt oman ajattelukykynsä kokonaan ja heittäytyy avuttomaksi.Myös siisteys ja tavaroistaan huolehtiminen on selvästi huonontunut. Huolestuttavinta on öisin, kun aamuyölle asti kuunnellaan valitusta siitä, ettei halua nukkua, oma huone pelottaa( ei ole ollut mitään ongelmaa koskaan aikaisemmin, aina on nukkunut omassa huneessaan ja sängyssään) ja viereen pitäisi päästä. Välillä asiasta juteltua paistaa rivien välistä, että keljuttaa kun vauva saa nukkua meidän huoneessa mutta hän ei. Mitä hittoa tälle voi tehdä, alkaa univelkaa olla meillä kuin lapsellakin.Siihen rinkiin en lähde, että lapsi muuttaisi meidän kanssa samaan huoneeseen, saati että viereen otettaisiin nukkumaan. siinäkään ei nuku sitten kukaan muu enää, kun keskellä potkii kouluikäinen. Koomista onkin, että vauva nukkuu yöt kuin murmeli, mutta 7-v valvottaa!!

Ideoita??? Kohta alkaa koulukin, miten ihmeellä saan unen kondikseen että ipana jaksaa edes kouluaan käydä??

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että antaisit viereen tulla tai samaan huoneeseen. Jotan palkitsemissysteemiä voisi kokeilla kun suostuu nukkumaan omassa sängyssään vinkumatta.

Vierailija
2/2 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun vähän ajan sisällä on tapahtunut paljon pienelle ihmiselle. Ja nimenomaan sellaista, joka vie äidin huomion pois hänestä. Jos lapsi on monta vuotta tottunut olemaan äidin elämän keskipiste ja ainokainen niin varmasti yrittää nyt kerjätä huomiota kaikin mahdollisin keinoin. Laita lapsi nukkumaan niin että olet hetken vain hänen kanssaan esim. satua lukien tms. ja koeta jotain palkitsemista jos nukkuu kiltisti läpi yön. Tsemppiä teille, kyllä ajan kanssa isompi alkaa hyväksyä pienemmän ja se unikin tulee varmasti, kun säännöllinen koulurytmi alkaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan seitsemän