Ruoka-aine allergiat ja ulkomaan matkailu
Toivoisin kokemuksia ulkomailla reissanneilta allergikoilta. En tarkoita laktoosi-intoleranssin kaltaisia (hengelle vaarattomia) rajoituksia vaan sellaisia allergioita, jotka voivat olla kohtalokkaita.
Perheessämme on kaksi allergista lasta, joista toinen on allerginen esim. pähkinälle ja muutamille mausteille. Samoin listalla on kasviksia, hedelmiä ja marjoja. Oireena on suun ja nielun kutinaa sekä nielun turpoamista.
Lapset (ja vanhemmatkin) tykkäisivät kovasti reissata esim. Espanjaan, mutta minua arveluttaa tämä ruokailuasia. Tuntuu, että kotimaassakin Suomen kielellä asioidessa ei aina ymmärretä rajoitusten ehdottomuutta, entä sitten ulkomailla?
Kokemukset ja vinkit ovat kullan arvoisia, sillä olisi harmi, että allergiat (ja äidin hermoilu) estäisivät matkustamisen.
Kiitos tuhannesti, jos ehdit auttaa tässä asiassa.
Kommentit (7)
matkustelusta ja se on ainakin helppoa. Tosin poika on nyt jo kohta 5-vee, eikä maitokaan aiheuta enää muuta kuin kutiavan ihottuman ja yleisen kiihtymystilan, joten maailma ei kaadu vaikka maitotippa eksyisikin hänen lautaselleen. Ollaan toki aina yritetty välttää maitoa ja helposti onnistuttu matkoilla. Pari vahinkoaltistusta on sattunut päiväkodissa.
Nykyään lapselle löytyy ronkeliudestaan huolimatta hyvin ravintolaruokia, mutta pienempänä laitettiin hänelle erikseen huoneistohotelleissa sapuskat, koska pienempänä hän kärsi niin monista allergioista, että jo väärä paistinrasva saattoi aiheuttaa oireita.
Eli hänen kanssaan jäi se ravintoloista nauttiminen etelänmatkoilla aika vähäiseksi, mutta toisaalta merivesi ja aurinko ovat hänelle hyvin mieluisia ja atoopikkona suorastaan terveellisiä. Eli kyllä hänetkin on kannattanut ottaa matkoille mukaan.
Me ollaan tykätty matkustaa niin, että meillä on kohteessa varattuna huoneisto. Varsinkin, kun lapset olivat ihan vauvoja, oli helppo säilytellä ruokia ja keittää puuroja. Voitti siis hotellimajoituksen. Tilaakin oli enemmän leikkiä ja riehua.
Työtähän tuollainen tietenkin itselle teettää enemmän verrattuna hotellissa makoiluun. Tosin joissakin paikoissa astioiden tiskaus ja päivittäinen siivous ovat kuuluneet hintaan. Toisissa taas ei kumpikaan noista mainituista.
Toisaalta kannattaa ottaa mukaan kohdemaan kielellä printattuja lappuja, joita voisi näyttää ravintolassa. Tietenkin, jos keksisit sellaiset ruuat, joihin ei noita kiellettyjä ainesosia millään voisi tulla, olisi sekin yksi lisävarmistus, että saisitte sopivat sapuskat matkalla.
Noi allergialaput on tosi hyvä idea. Silloin ei tulisi niin suurta riskiä väärinymmärrykseen. Minullakin on ollut Lontoossa mukana englannin kielinen lista allergisoivista aineista,jolloin tuoteselosteita on ollut helpompi lukea.
Kiitos vastanneille ja lisääkin neuvoja otan mielelläni vastaan.
hermoilevan äidin rauhoittamiseksi... ;)
Tuli mieleen että eräs ulkomailla asunut suomalainen bloggaaja sai allergisen reaktion äyriäisistä lomamatkalla, ja kuoli :( Löysin valitettavasti tuon blogin vasta sinne ilmestyneen suru-uutisen jälkeen, jotain tuotetta googlettamalla
(sitä lukiessa oli todella haikea olo ja kun nuori nainen vaikutti erittäin lahjakkaalta kirjoittajalta)
Mistä voi tietää että jos on vaikkapa piilevästi allerginen jollekin, tai että onko kaukana ulkomailla joku äyriäisten allergeenipitoisuus paljon korkeampi kuin täälläpäin pohjoisissa vesissä? Pitäisikö kantaa jotain lääkitystä mukana, kaiken varalta?
Nää keskustelut allergioista tuntuu koskevan lähinnä pikkulapsia, mutta aikuisellakin voi olla pahoja allergioita, joiden kanssa pitää olla tarkkana. Minä en uskaltaisi esim. Virossa syödä suklaata tai keksejä lainkaan, koska olen kaksi kertaa saanut pahan allergisen reaktion virolaisesta suklaasta, johon on työnnetty voimakasta pähkinää (eikä sitä merkintää meinannut pakkauksesta löytää). Kiinaan tai arabimaihin en ehkä uskaltaisi paikallistruoka-aikein lainkaan, niin usein siellä törkätään pähkinää joka väliin.
jostain netistä listan, jossa oli eri ruoka-aineiden nimiä eri kielillä sekä samoin eri kielillä tekstin "Olen allerginen ..." Printtaisin sellaisia pinon, jotta voi antaa aina ravintolassa tarjoilijalle.
Lisäksi printtaisin kohdemaan kielellä selvityksen allergiasta, hoito-ohjeet ja tiedon sen vaarallisuudesta. Sekä siltä varalta, että täytyy pyytää joku soittamaan apua, että mahdollista terveydenhoitohenkilökuntaa varten.
Jos lapsella on anafylaksiaa, netistä löysin valmiita pohjia englanniksi nimellä "Anaphylaxis Emergency Plan." En tiedä miten noita löytäisi muilla kielillä, mutta ehkä löytäisitte jonkun kääntämään.