Keittiöremontti edessä. Sanokaapa mistä kaikkialta kannattaa pyytää tarjoukset.
Onko jotain yhtä sivua jonka kautta tarjouspyyntö menis eri firmoille?
Kommentit (40)
Noista keittiötukuista yms. tai Ikeasta saa standarimitoituksilla olevan keittiön varmaan edullisimmin.
Jos on paljon säätämistä ja ei-stadardeja kaappikokoja yms., keittiöfirmat ovat ainoa vaihtoehto, siis nämä Petrat, Parmat ja puustellit.
Kolmas vaihtoehto on puusepän liikkeet. Jos teette erikoisempia mitoituksia ja ratkaisuja, nuo ovat usein hyvin kilpailukykyisiä. Meillä vanhaan taloon soviteltu keittiö tuli n. 20 % halvemmaksi paikallisen keittiöitä paljon tekevän puusepänliikkeen tekemänä kuin noilta keskihintaisilta keittiöfirmoilta. Ja palvelu oli loistavaa.
Onko jotain yhtä sivua jonka kautta tarjouspyyntö menis eri firmoille?
Tällänen ainakin löyty ku Tarjouspyyntöpalvelu.fi
Googletin "tarjouspyynnöt useille yrityksille yhtäaikaa"
En edes ajatellut mitään muuta vaihtoehtoa. Hinta-laatusuhde on aivan mahtava. Keittiö oli niin edullinen, että rahaa jäi uusia jokainen kodinkone parhaimmilla mahdollisilla laitteilla. En ole huomannut vuodessa mitään valittamista tässä keittiössä.
Rusthollilta pyydä!
Ns. paljon puhetta, vähän villoja..
peekoo-keittiöt. Kannattaa tsekata, tyytyväisiä ollaan oltu laatuun.
Aika jännä että keittiönetti saa näin murskaavaa palautetta. Meillä kaikki sujui enemmän kuin mallikkaasti, jälki hyvää ja tavara laadukasta. Ja edullistakin oli.
Ehkä me oltiin sitten se vaadittava poikkeus säännössä.
EI AINAKAAN DOMUS-KEITTIÖISTÄ!!!!
Ellet sitten halua epäonnistunutta keittiötä ja hermoromahduksen.
kannattaa katsoa paikkakunnalta sellainen rakennusfirma, jolla on oma puusepänverstas, tai sitten puhdas puuseppäfirma. Me tilasimme (Helsingissä) keittiömme raksafirmalta jolla oli verstas. Hinnat olivat samoissa kuin italialaisilla nimifirmoilla, mutta toimitusaika ja loppulaatu huomattavasti paremmat.
Kvikillä on keittiökalusteita, meille tuli Kvikistä kylppärikalusteet. Oltiin tyytyväisiä kaikkeen ihan suunnittelusta toimitukseen asti. Ja siis ollaan vieläkin puolen vuoden jälkeen tyytyväisiä. Hinnat ovat ehkä hieman Ikeaa kalliimmat.
Ikean keittiö on ollut mökillä vuosia, ei mitään moitittavaa.
Vinkatkaapas mitä sellaisia remonttifirmoja pääkaupunkiseudulla on joilla olisi oma puusepänverstas ja kykenisivät tekemään yhtä hyvää laatua kuin nuo kalliit italialaiset keittiöt?
Lahdessa on tällainen, pitäisi olla tosi hyvä (ja melko kallis kai?):
http://www.designelement.fi/
Ja Hesassa toimii ainakin:
http://www.alterno.fi
Eipä ole koskaan juolahtanut mieleen teettää puusepällä keittiötä. Meillä on ensi vuoden alussa edessä suurempi remontti. Täytyy selvitellä tuotakin vaihtoehtoa, kun en sellaista perinteistä italailaista korkeakiiltoista vetimetöntä hajutonta ja mautonta haluaisi, vaikka laadukkaan toki.
Kuinka paljon tuollainen puusepällä teetetty keittiö kustantaa? Nyt heräsi minunkin mielenkiintoni.
Saman verran kuin tuollainen hieno italialainen. Siis about 20-30 tonnia ilman koneita. Tietenkin koosta ja materiaaleista riippuen.
[quote author="Vierailija" time="12.07.2010 klo 12:29"]
kaikki on ihan kakka-laatua. Kannattaa satsata ja ostaa kunnolliset.
[/quote]
no on ihan rimpuloita Ikean ovet jne. Siskon perheellä oli edellisessä asunnossa ja jokaisen laatikon tai kaapin kun avasi, niin oikein tunsi miten hepposesta tavarasta on kyse. Itsellämme yli 10 vuotta vanha italialaisen Snaideron keittiö, eikä laatuongelmia ole ollut. Tod näk uusitaan keittiö vanhaan runkoon, kun runko on priima kunnossa. Landella Nixi-keittiöiden Kirsi Valantin suunnittelema keittiö, voin myös sitä lämpimästi suositella!
eipä ollut kehumista nettokeittiöissä/petrakeittiöissä. alku sujui hyvin mutta kun tuotetta rupesi tulemaan niin siihen se kiva loppuikin. joutui paljon tekemään ylimääräistä työtä ja osatkin oli vähän mitä sattuu. kuukausien tappelu ja silti ei saatu korvaukseksi (vaikka kuluttajaneuvonnassa neuvottiin hyvin!) niin vähän ylimääräisiä matkakuluja ja "hyvän tahdon ele", joka oli naurettava... en siis suosittele ainakaan tämän perusteella. isot firmat jyrää kuluttajan alleen eikä ota vastuuta omasta palvelustaan. livotaan niin pitkään kun on kaupat saatu tehtyä...
anteeksi, firma oli siis nettokeitttiöt/parmakeittiöt. sai vain pahan mielen eikä vastinetta rahoilleen ja muutenkin olisi se ylimääräisen työn aika voitu käyttää johonkin parempaan.
Meillä on kotona ja mökillö Akan keittiöt.
Ovet ja muut tosi kestävää laatua.
Usealla paikkakunnalla, kysy ja mene käymään.
http://www.aka-kaluste.com/fi/keittiot/
Myy nykyään lähes kaikki keittiöt kasattuna..