G: Mikä oli elämäntilanteesi kun täytit 30v?
Kommentit (22)
töissä (opiskelut loppu), kihloissa, lapseton, pääkaupunkiseudulla asuva
Olen naimisissa, kaksi ja puolivuotiaan pojan äiti, vakituisessa opettajan virassa, asun omakotitalossa.
Kaikki hyvin, paitsi että toista lasta ei meinaa kuulua. :(
Lapset 6v ja 4v. Omakotitalo pääkaupunkiseudulla.
mutta saako silti vastata :)?
Silloin olen 2 tytön äiti (2v ja 6kk), naimisissa, äitiyslomalla vakituisesta akateemisesta työstä ja asun omistusasunnossa kerrostalossa. Onnellinen :)
kaksi lasta (3,5 v. ja 1,5 v.), omistusasunto rivarissa, vakivirasta hoitovapaalla, toiveissa kolmas lapsi ennen kuin kuopus 3 v.
niin kolmas lapsi on jo pitkälle valmis vatsassa, talo on valmistunut ja sama vakipaikkaa odottaa (olen sieltä nyt hoitovapaalla) ja naimisissa on oltu kymmenen vuotta.
Naimisissa 10 v, lehtorin virka, ei lapsia, oma kerrostaloasunto, pari koiraa
olin valmistunut toiseen ammattiini. Olin töissä. Avoliitossa olin silloin 11 vuotta. Olin 3v lapsen äiti sekä aloin odottamaan toista lastani 30v synttäri päivänäni.
vakituisessa työsuhteessa, naimisissa n. nelisen vuotta, lapset 5-v. ja 3-v. samalle miehelleni ;)Omistusasuntoa emme vielä ole halunneet hankkia, tulevaisuudessa kyllä. Sitten vaihdoin työpaikkaa ja vähän myöhemmin aloitin opiskelut uudestaan, jatko-opintoja samalle alalle.
Mulla oli rivitalon kaksio ja vakituinen työpaikka. Muutin miehen perään toiselle puolen Suomea, jäin opintovapaalle työstäni ja lähdin opiskelemaan uutta alaa. Miehen kanssa oltiin pari vuotta seurusteltu etäsuhteena.
mutta saako silti vastata :)?
Silloin olen 2 tytön äiti (2v ja 6kk), naimisissa, äitiyslomalla vakituisesta akateemisesta työstä ja asun omistusasunnossa kerrostalossa. Onnellinen :)
et voi tietää oletko onnellinen ensi vuonna vai et. :P
täytän 30 tosin vasta vajaan vuoden päästä, mutta ellei tässä nyt oikeasti IHMEITÄ tapahdu niin olen silloin työtön, köyhä, avomieheni asunnossa asusteleva 2 lapsen äiti, joka stressaa siitä mitä elämältään oikein haluaa.
Töissä mielestäni silloin tosi hyvässä työpaikassa (enää en haluaisi sitä työtä tehdä kuitenkaan). Asuin kaksiossa josta pidin aika paljon. Se oli omistusasunto, mutta suurimmaksi osaksi pankin omistama.
Mulla oli rivitalon kaksio ja vakituinen työpaikka. Muutin miehen perään toiselle puolen Suomea, jäin opintovapaalle työstäni ja lähdin opiskelemaan uutta alaa. Miehen kanssa oltiin pari vuotta seurusteltu etäsuhteena.
ja vanhemmat kuolleet kuusi vuotta aikaisemmin. Yksi syy lisää, miksi muutto pois kotiseudulta ja varmasta työpaikasta ei tuntunut pahalta.
juoppo ukko ja ei lasta. Nykyään sama ukko ja juoppo edelleen ja poika 8 v.
häät 3pv ennen 30v juhlia (synttärit kuherruskuukaudella) ja toiveena vauva mahd. nopeasti. Vauva tuli juuri 31v synttäreiden jälkeen. Toinen pari vuotta sen jälkeen...
opiskelen insinööriksi ja minulla on 2v tytär, miehen kanssa ollaan seurusteltu 11v. En usko saavani omalta alalta töitä, enkä tiedä haluanko, en tiedä mitä haluan... Tuskin saan töitä
- naimisissa 8 vuotta
- kolme lasta (0,3 ja 6)
- sairaanhoitajan vakityö, äitiyslomalla
- okt pk-seudulla
Mulle syntyi eka lapsi 30-vuotiaana,asuin ok-talossa ja ei vakkaria työpaikkaa.Naimissa.Nyt 2-vuoden jälkeen syntyy pian uusi vauva ja jatkan edelleen kotiäitinä-toivottavasti seuraavat kolme vuotta.
kanssa 14v. Asuimme omakotitalossa. Äitini oli juuri kuollut.