Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yksin ekaa kertaa Lontooseen - vinkkejä?

Vierailija
08.07.2010 |

Menen perjantai-iltana ja takaisin sunnuntaipäivänä. Minne majoittua? Missä käydä helposti (ettei harhaile päämäärättömästi ympäriinsä)?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
08.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka ovat gay henkisiä niin siellä aivan mieletön meno ja ehdottomasti näkemisen arvoista. Illalla siis bilettämään. Majoituksesta en osaa sanoa koska asun itse siellä kavereitteni luona.

Hauskaa matkaa!

Vierailija
2/3 |
08.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halpaa vai hienoa? Jos haluat edullisen hotellimajoituksen, valitse joku kahden tähden hotelli läheltä metroasemaa, esim. Paddington. Mielestäni hotellin sijainti on tärkeämpi kuin hotellin taso. Pienet halvat hotellitkin ovat ihan kivoja ja ajavat asiansa. Hotels.com sieltä katselet mieluista.



Mitä haluat tehdä Lontoossa? Mene London by night iltakiertoajelulle niin saat jonkinlaisen yleiskäsityksen tärkeimmistä nähtävyyksistä. Tai päivälläkin voi kiertoajelulle mennä, mutta musta toi by night oli kivempi, oli vähän viileämpikin jo siihen aikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
08.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

periaatteessa mielenkiintoiset paikat on ihan eri puolilla. Osta matkakortti (Oyster card), saat sellaisen metro- tai rautatieasemalta tai vaikka jo Heathrowsta jos lähdet maanalaisella Lontooseen. Saat matkustaa rajattomasti busseilla ja maanalaisella, todella kätevää. Meistä Camden town on hauska, kaikenlaista kirppistä ja hassua vaatetta, siellä myös syö edullisesti. Oxford streetin ja Kings roadin voi käydä kävelemässä jos haluaa vähän hienompaa shoppailua. Covent Gardenilla on teattereita ja yöelämää. Esikaupunkeihin ei kannata lähteä. London Eyen voi jättää väliin, ei ole kummoinen vaikka näköalat onkin ihan hyvät. Madame Tussaudiin saat jonottaa puoli päivää, ei välttämättä kannata jos olet vain muutaman päivän. Me jonotettiin huhtikuussa (ei ollut edes sesonkiaika) yli 2 h sisälle. Hotellit olen varannut booking.com ista, toimii ihan hyvin ja muiden matkailijoiden kommentit on hyviä. Sieltä voit vaikka sortteerata edullisemmasta alkaen ja katso mikä on saanut ihan hyvät arviot.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kuusi