Mä en aio aikuisiälläni saada 10 työkokemusvuotta täyteen.
Olen nyt 36v ja työkokemusta kaikkiaan ehkä 3v jos ei 15-vuotiaana tehtyjä kesä- ja viikonlopputöitä lasketa.
En aio eläkeikääni mennessä hankkia kuin korkeintaan 5-7 työkokemusvuotta jos sitäkään.
Eläkkeeni on tuskin pätkätöissä kitkuttamalla yhtään sen kummempi kuin työttömänä lepäilemällä.
Tuskin koko eläkejärjestelmää on olemassa 30 vuoden päästä.
Kommentit (9)
Mä olen 39 -vuotias ja työssä olo vuosia jo 22 ja siihen kolme vuoden kesätyöt sitten vielä päälle.
Eläke laskelman mukaan noin 400 essoa jos jäisin nyt eläkkeelle.
sen jälkeen en ole aktiivisesti töitä etsinyt. Olen aina lopettanut työpaikassa jos se on alkanut kyllästyttää.
Ja olen laiska ja ylpeä siitä.
Rikas mies? Perintö?
Ellei, niin sitten sulla on tosi alhaiset tavoitteet ja/tai askeettinen elämäntapa sekä huono työmoraali.
ehtisi unelmataloani maksaa työnteolla ennenkuin kuolo korjaa. Asun sossun ja kelan maksamassa vuokra-asunnossa ja vietän päiväni leppoisasti, varsinkin elokuusta alkaen kun päiväkotia aukeaa.
kuukauden saanut on 1700€ ja senpä takia en paljon kiinnosta orjahommiin työhakemuksia laittaakaan.
Eikä mulle kelpaa mikään koulutuskaan, koska mikään ei kiinnosta.
Mä olen tottunut tulemaan toimeen 420€:llä kuukausi, enkä osaa parempaa kaivata.
on taas uusi, niin tyylistä ja täysin virheettömästä tekstistä tunnistaa. Psykomammalla on hauska ristiriita siinä, ettei hänellä tosiaan ole yhtään yhdyssanavirheitä ja muutenkin kaikki yhdysviivat yms. ovat paikoillaan. Sisältö kuitenkin taas on aikamoista luuseritekstiä. Luulenkin, että "psyko" on itseään viihdyttävä, kenties hieman katkera, työtön maisteri.
Kuuluvat samaan ryhmään mun mielestäni kuin juopot ja narkit!
Voi vitt... kun mullekin joku juoppo just yks päivä aukoi päätään kaljan haku reissullaan että älä nyt noin tosissaan paiski töitä, mullakin on tän päivän hommat tehty kun ostan nää kaljat.
Oli ihan pakko sanoa että kun toise ihmiset elättävät itse työllään perheensä eikä muiten ihmisten kustannuksella.
Ja koulujakin on lukion jälkeen vahingossa 6 vuotta tullut käytyä, mutta niitä vääriä kouluja, ei työllistäviä.
Toukokuussa otin loparit ja teen tässä pientä tutkimusta aiheesta milloin tulee ensimmäinen kirje työkkäristä, jos en ole itse sinnepäin missään yhteyksissä ennen asiakaskorttiin merkittyä päivämäärää.
Kiva kun meillekin kerroit, voit tosiaan olla ylpeä itsestäsi.